• Krátkometrážní

Modrá planeta - Historie oceánů - Série 1 (2001) (série)

Skvěle zpracovaný dokument o mořských krásách. Nejsem příznivcem biologie, nicméně jsem rád, když sem tam mohu v rámci školní výuky strávit hodinu s tímto dokumentem. BBC mě přesvědčila, že kromě sitcomů má i další aprobaci - na dokumenty.

The Road Runner Show (1966) (seriál)

Odpusťte všichni fandové králíka Bugse a kačera Daffyho, ale tento ptáček se mi v mládí vryl do srdce z "warneráckých" animovaných postav asi nejvíc. Nedávno jsem měl možnost se podívat na všech 43 filmů, kde čelil neúspěšným nájezdům od kojota Willieho a i toto mě dokázalo i nyní zaujmout. Takže pro mě jasných pět hvězd. Beep-beep!

Tom a Jerry (1940) (seriál)

Jedna z nostalgických záležitostí mého dětství, která ani po shlédnutí ve starším věku neomrzí a baví stále stejně. To ale všichni moji někdejší hrdinové - Donald, Mickey, Goofy, pták Uličník, kojot, vlk, zajíc... To víte, dřív se ty seriály dělaly s láskou ke kumštu, dnes se dělají pro peníze a je to vidět. K samotnému titulu - dějová linka je vlastně ve všech dílech úplně stejná, jiný seriál by to mohlo i odepsat, tento však ne. Navíc připočítejte krásnou, klasickou, ručně kreslenou animaci (ach, ty časy se už nevrátí), skvělou hudbu, velikány jako Joe Barbera a Bill Hanna a na závěr to nejdůležitější - oba hlavní protagonisty, z nichž blíže mi dříve byl Jerry pro ztělesňování dobra. Ovšem po letech musím glorifikovat i kocoura Toma. O hodnocení netřeba pochybovat a závěrem vyhlížím do budoucna, kde to bude vypadat tak, že si dávám repete, tentokráte už s mými potomky.

Griffinovi (1999) (seriál)

Seriál, který je u nás ještě více lidem neznámý než Futurama (ta má šestkrát více hodnocení), se v USA dokázal vypracovat na pozici nejlepšího animovaného seriálu. Čím to? Family Guy je totiž mixem dvou originalitou nepřekonaných animáků - Simpsonovi a South Park. Koncept je stejný jako u Springfielďáků - průměrná americká rodinka - a ostří humoru je zase přejato z coloradské vesničky. South Park a Family Guy lze hodnotit úplně stejně - skvělý humor parodující reálie Ameriky společně s kulturním světem, ovšem někdy sklouzne k záchodovému stylu a pocity jsou vzápětí smíšené. Proto stejně jako u díla dvojice Parker - Stone musím jednu hvězdu strhnout (také za slabší díly). Co se charakterů týče, tak členové rodiny našli inspiraci v Simpsonových - jednodušší otec a přísná máma, k tomu tři děti, ovšem zde už máme první odlišnost - Chris je sice ve škole za horšího žáka a Meg za tu lepší, ale bohužel z nich jsou ty nudnější a otravnější postavy (u Meg je to trochu škoda, dabing má asi nejlepší). A konečně třetí dítě - Stewie. Učebnincový příklad inspirace absurditou typickou pro South Park. No řekněte, už jste slyšeli o batoleti, co je chytřejší než zbytek rodiny kromě Briana, ve skříni má zásobu nebezpečných zbraní a chce hlavně zabít svoji matku? Další absurditou je už zmíněný pes Brian - ten je vlastně též originálem. Vlastně nejvzdělanější člen rodiny, jelikož byl jen krůček od získání vysokoškolského diplomu. Je sice psem, ale chodí po dvou, mluví, čte noviny a randí se ženami. Ovšem občas nezapře, že je psem - bojí se například vysavačů. Dalšími dobrými postavami jsou třeba soused Quagmire, který touží po Peterově ženě Lois nebo starosta Adam West nadabovaný samotným seriálovým představitelem Batmana. Ještě se musím vyjádřit k animaci - sice dost iritující, ale třeba South Park není žádné terno a tak jsem schopen tento styl překousnout. Závěrem už jen nutno dodat, že Seth MacFarlane se dokázal i přes nepřízeň osudu pořádně prosadit a musí se uznat, že pocty pro seriál jsou zasloužené. P.S. Docela mě překvapuje, že žádná z našich TV si nedokázala zajistit vysílací práva a Family Guye rozšířit. I když možná to je dobře, dabing by byl pravděpodobně tragický. *** Doplněk po shlédnutí české verze: Nepatřím k rázným odpůrcům českého znění, nicméně v případě tohoto seriálu doporučuji pouze originál a budu muset Primě spílat - Petr Rychlý, ač mi jako dabér nevadí, svým projevem totálně maže přihlouplost postavy a posouvá ji někam směrem k nezajímavosti, totéž platí i o Brianovi se suše deklamujícím Kleplem a Meg v podání uřvané Vondráčkové. Nejedná se ale o naprosté dabingové dno, jelikož pár postav (a chválabohu mezi ně patří i Stewie) mělo na dabéry štěstí.

Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka (1972) (seriál)

Rozhodně moje nejoblíbenější série. Vesmír mě přitahoval vždy (už dříve se jednalo o v encyklopediích často vyhledávanou kapitolu; navíc o spoustu let později se mým nejoblíbenějším filmem stal příběh z vesmíru) a seriál mě dokonce jednu dobu ovlivnil tak, že jsem si přál také jednou usednout do rakety.

Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy (1968) (seriál)

Legendární animovaný seriál, který taktéž zanechal výraznou stopu během mého dětství. Podívat se na něj dá i teď, a i teď se dá při jeho sledování zažít dost zábavy. Pokud budeme srovnávat dnes, kdy se svobodná kultura v České republice plně usadila, nalezneme zde prvky typické pro Simpsonovy, a jak zmínil uživatel A.L.E.S., tak i Futuramu. Ovšem musím i sdělit, že další dvě série jsou lepší (i co se týče animace), nejoblíbenější je u mě ta druhá, kdy můj oblíbený charakter Ládínek létal do vesmíru. A též je důležité povědět si něco i o dabingu, který je povedený, ač pochází z Brna (naše studia nejsou mezi širokou veřejností moc oblíbená).

Městečko South Park (1997) (seriál)

Pamatuji si na ty časy, kdy veškerou atraktivitu tohoto seriálu zajišťovaly vulgarismy a ujetý humor. Nyní se svému mladšímu já musím smát, ale na druhou stranu nebýt aspoň tohoto zájmu, tak bych možná South Park nedocenil. Každopádně skutečná síla se nachází právě v svérázném zobrazování vážných témat, a i když poslední série jsou více a více dramatické a vzdalují se původní oddechové zábavě, tak to vlastně vůbec nevadí. Je to tím, že seriál má pro mě cennou paralelu s životním vývojem. Takže když si chci vzpomenout na dětská léta, sáhnu po některém ze starších dílů, ale jinak se snažím rozvíjet a vzdělávat, stejně jako zdejší postavy. Jediné výraznější pochybení Parkera se Stonem vidím na konci páté série s původně definitivním zabitím Kennyho. Ač se z Butterse stala právě v posledních řadách jedna z nejlepších postav seriálu, zaplácáváním party jím a Tweekem bylo přece jen poněkud na škodu. ___ V původním komentáři z prosince 2008 jsem se zde celkem pochvalně vyjádřil i o českém dabingu (Cartman s hlasem Bohdana Tůmy je jedno z nejlepších spojení, co znám), nicméně doporučuji si seriál primárně sehnat v původním znění. Seriál je totiž v češtině podstatně sprostější (a tím pádem má nepřímý podíl na slabším přijetí u nás) a zčásti zabíjí vtip výše zmíněného oranžového chlapce s kapucí. 90%

Dr. House (2004) (seriál)

Jeden z seriálů, které se v poslední době začaly rodit jako na běžícím páse. Naštěstí tento můžu řadit mezi ty lepší, hlavně kvůli prostředí, které je výborně zpracováno a dokáže u hodně dílů upoutat, ale i taky kvůli Hughovi Lauriemu, jenž je výborný, ale kterého bohužel teď všichni mají za House a nevypadá to, že by se na tom mělo něco měnit. Přitom ve Zmiji je několikrát tak lepší. Dabing je na Novu povedený, ale Martin Stránský dává Hughovi takový temnější odstín - určitý kontrast s originálem.

Black Books (2000) (seriál)

Další z řady slavných britských sitcomů, tentokrát z prostředí knihkupectví. Prostřední Linehanovo dílo mě ovšem nedokázalo zaujmout jako první řada IT Crowd nebo ostatní sitcomy, tudíž zde jsem ani na minutu nepomyslel na to, že bych mohl hodnotit pěti hvězdami. Vtipy tu samozřejmě jsou, hlavně díky cyničnosti Bernarda, ale ten jejich výskyt je nižší a někdy jsem se prostě nesmál - zato klasiku si vychutnávám v každém díle. Navíc mě moc nepotěšilo, že Linehan některé vtipy či zápletky z IT Crowd opakuje (vím, že BB byli dříve, ale IT jsem viděl jako první). Přesto je to pořád jeden z těch lepších seriálů, které dokáží zabavit, ale po Bernardovi či Mannym se mi tolik nestýská jako třeba po Basilu Fawltym, Reném Artoisovi či Edmundu Blackadderovi. Takže slabé čtyři hvězdy. Bohužel, jak to tak vypadá, produkty privátních TV jsou oproti těm veřejnoprávním slabší nejen u nás, ale i v Anglii... *** Doplněk: V původní části komentáře jsem zapomněl dodat, že jsem neviděl kvůli problémům s titulky všechny díly. Po nějakém čase jsem se rozhodl vrátit k epizodám ještě neviděným, což jsem asi dělat neměl. Zde se mi také potvrdilo, že seriál je nevyvážený - po geniálním fóru či scénce následuje zase vtípek trapný - a že kromě výborného Bernarda tu není další podobně srovnatelný zdroj humoru. Manny je průměrem a Fran je nesympatická. Aspoň, že Linehan je naštěstí otcem seriálu IT Crowd (který se ale po 1.sérii vyčerpal!), jinak bych kult okolo jeho osobnosti už tuplem nechápal. Ač mě to mrzí, poprvé musím britcom hodnotit za tři hvězdy (považte, že už čtyřhvězdičkový britcom je pro mě důvodem k trpkému úsměvu).

Ajťáci (2006) (seriál)

Jednadvacáté století je nějaký ten pátek v plném proudu a tak ani není překvapením, že z bezedné studnice britcomů se povedlo vylovit i něco o pracovnících IT. Tohoto díla se ujal nám známý Graham Linehan (Black Books, Father Ted) a povedlo se mu vytvořit další, dnes již kultovní, skvělý seriál. Už v samotném úvodu je laťka nastavena vysoko a dá se srovnávat s klasikami typu Red Dwarfa nebo Hotýlku. Hlavně v první sérii s trochu nadsázky platí, že co replika, to rovnou záchvat smíchu. Nápady a jejich následné zpracování jsou samozřejmě naprosto skvělé. Ovšem jak jsem řekl, to platilo pouze pro první šestici dílů. Kvalita druhé série s každým novým dílem klesá, vtipy začínají být předvídatelné a vůbec nepomáhá tah nahrazení otce Reynholma jeho synem. Proto také nedávám za pět, nýbrž jen za čtyři. Škoda. Co se herců týče, tak jestli je pro všechny Chris Barrie spíše Rimmerem, tak Richard Ayoade asi bude mít navždy na sobě cejch Mosse. Oblíbený charakter nemám, jelikož je si hlavní trojice až moc rovna. Teď (prosinec 2008) máme v polovině třetí sérii a ta je docela oživením po vesměs špatné "dvojce". No, toť vše a nezapomeňte, že pokud bude potřeba tísňového volání, tak staré číslo 999 bylo nahrazeno novým - 0 188 999 881 999 119 725 3 (ovšem jak jsem při sledování Black Books zjistil, tak Linehan tohle převzal právě z Blackova knihkupectví). *** Doplněk (28.12.2008): Svoji kvalitu si udržela až do konce, i Douglas mě nepřipadal nijako trapný jako v sezóně minulé, ovšem pořád to není na pět hvězdiček, tak uvidíme, jestli Linehan poruší tradici a natočí ještě čtvrtou řadu.