Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný
  • Krimi

Emigranti (2021)

Mimořádně působivý snímek se skvělým soundtrackem, který "není slyšet" (tak to podle mě má být), ale skvěle funguje, vynikající kamerou a naprosto s přehledem zahranými rolemi, včetně těch dětských. Díky tomu, jak vše pohromadě dokonale funguje, není film ani chvilku nudný. Ohromné překvapení začátku roku. Viděno v kině v rámci festivalu Scandi Film. P. S. Jeden rok a 4 měsíce :-)

Paterson (2016)

V podstatě ryzí Jarmusch, velmi promyšlené záběry, vizuálně zajímavé a vzhledem k zasazení filmu do provinčního městečka i překvapivě hezké. Tohle Jim umí. Navíc brilantně obsazeno (především v hlavní roli) a jemně zahráno. Prostě autorský film barda nezávislého filmu Jima J., jak má být. Pro mě coby jeho celoživotního fanouška (už od Noci na Zemi) velmi příjemný film a svou atmosférou vlastně i tak trochu nostalgický.

Mistr a Markétka (1972)

Není to špatné, to říci nemohu, Mizerov (Lichodějev) poskakující na molu na Jaltě je nezapomenutelná scénka, kompromis se spojením dvou ústředních postav bych ještě vzal, nicméně mi to připadá, jako by někdo geniální román Bulgakovův rozečetl do půlky, pak ho to přestalo bavit, tak knihu zavřel. Takhle film "končí", byl-li by to první díl ze dvou, tak by to šlo. Takto spíš ne, téměř trestuhodné nedotažení převodu klasického románu na filmové plátno.

12:01 PM (1990)

Přímočaré, bez kudrlinek a vymyšleností si to jde za frustrujícím koncem. Od Kurtwooda Smithe skvěle zahrané, esence všech timeloop filmů.

Podfukáři (2013)

"Celé je to podvod! Nedává to smysl! Jak to teda vlastně bylo?" Říkám si, když jdu z povedeného kouzelnického představení, na kterém jsem byl klamán a vláčen bahnem nevědomosti a nakonec nic nepochopil. A o tom to je :-)

Andělský podíl (2012)

Naprostá pohodovka, od "skotských" filmů od jisté doby čekáte, že v nich budou kapky Transpottingu, zde je dostáváme ve formě vyšinutých postav. Hvězdička navíc za mně milá a blízká témata: Skotsko, whisky a i ten kousek Edinburghu tam byl.

Den idiotů (1981)

Skvělá Dana Medřická v psychadélii z blázince. --- Pozn. K tomuto filmu mě přivedlo to, že jsem si na doporučení přečetl knihu Dani Horákové "O Pavlovi". Zaujala mě tam pasáž, kde píše o okolnostech vzniku (a premiéry) tohoto filmu, koupil si jsem tedy pak i krátkou novelu, podle které Tag der Idioten Werner Schoeter natočil a nakonec přišel na řadu tento film.

Bílá paní (1965)

Bek vykloněný z okna bafuňářské Tatry: "Za včasnou sklizeň!!!" Kolemjdoucí rolník odpovídá sokolským: "Nazdáár!" To je perfektní, ten scénář je odladěn líp, než nejlepší díly Simpsonů. Koncentrát komedie. Komediální sirup. Opakovaně poživatelné. Asi nejméně doceněná česká komedie.

plakát

Nejlepší ženská mého života (1968)

Další brilantní kus z pera J. Dietla, znovu jsem se musel zamyslet nad tím, jak naše doba není schopna takovéto satirické reflexe ani vzdáleně. Dobré podívání i díky Martinu Fričovi a Jiřímu Sovákovi i Mileně Dvorské.

Ovládací panel