Jason Bourne (2016)

Tradičný greengrassovský Bourne na štvrtú. Po odklonení v Bourne Legacy tu máme opäť Damona a Greengrassa, ktorí však od poslednej spolupráce nijak výrazne nepokročili. Jason Bourne je nanajvýš okukaným pokračovaním bez inovácie, ktoré neponúka vlastne žiaden nový obsah, či už obrazový, dejový alebo žánrový. Napokon ako fanúšik bournovskej ságy musím uznať, že mi ani jeden z týchto záporov neprekážal. Film je bez nádychu natlačený typickou dynamikou, čisto nastrihanou, prehľadnou akciou, a dokonca obsahuje dve fakt parádne a nezabudnuteľné akčné scény. K obsadeniu s Jonesom na čele a Casselom ako dokonalým vraždiacim strojom nemám jedinú výhradu. Čakal som klasického Bourna, a tomu sa mi dostalo.

Hledá se Dory (2016)

Pochopiteľne už Finding Dory zďaleka nie je taká prelomová pecka ako bol Nemo, no návrat do žijúceho oceánu vôbec nebol na zahodenie. Známe a obľúbené rybičky sú stále fajn, tempo svižné a zopár skvelých pamätania hodných scén sa tu nájde. Občas sa príbeh zbytočne nasilu snaží diváka dojať, väčšinou bezvýsledne, no je to znova zábavný film pre cenú rodinu, ktorý určite ako druhé pokračovanie nezapadne prachom. Vidieť chobotnicu šoférovať najprv kočík vo vodnom parku a nakoniec dokonca nákladiak, to tu naozaj ešte nebolo.

Vzkaz v láhvi (2016)

Carl a Asad už potretí krát, v ďalšej výbornej severskej detektívke, a mám pocit, že sa stávajú mojou obľúbenou detektívnou dvojicou, aká v súčasnej dobe okupuje filmový priemysel. Pravdou síce je, že film už ničím nejak neprekvapí a pôsobí ako radová a rutinná záležitosť, no stále si zachováva povestnú temnú atmosféru a surovosť. Tretí prípad má trochu pomalší rozjazd, no od polovice je jeho spád taký dramatický a dynamický, že som v niektorých momentoch zatajoval dych. Olsen má vo svojom knižnom repertoári ešte viac prípadov oddelenia Q, a neviem sa dočkať filmového spracovania nejakého ďalšieho.

American Horror Story - Roanoke (2016) (série)

To, čo spočiatku vyzeralo ako nástup AHS späť na najvyššiu priečku hororových seriálov, sa pomaly zvrtlo na nezmyselnú a prekombinovanú blbinu. Skvelý úvod nás privádza späť do haunted house žánru s nápadmi tak perfektnými, aké len ťažko nájdete inde. Známe tváre a nimi stvárnené postavy sú neprekvapivo výborné, tie nové (aj keď ich je zbytočne veľa), príjemne prekvapia. Roanoke je, jednoducho povedané, obrovská žánrovka, ktorá využíva prvky klasického hororu, ale aj nádych japonskej duchariny, slasherov, či found-footage. Ako sa však séria v polovici prelomí na "Three Days In Hell", sme až do finálne svedkami zbesilej, komickej a hlúpej vyvražďovačky bez štipky dejového posunu, kedy sa mi prvýkrát od Covenu stalo, že som to miestami nedokázal ani sledovať. Finálna epizóda je už len tretia recyklácia deja s ďalšou kopou mŕtvol, kde "dojímavý" záver o mňa ani len trochu nezavadil. Do polovice super, no to nestačí. Týmto sa prestávam zaujímať o značku AHS už definitívne.

Dárek (2015)

Skvelý komorný thriller, kde názov filmu v podstate vystihuje celú podstatu a pointu príbehu. Edgerton sa vo svojom režijnom debute ukázal ako výnimočný režisér, ktorý vie dokonalo pracovať s atmosférou a psychológiou postáv, kde sa najpodstatnejšie scény odohrajú v podstate na jednom mieste. Veľmi ma mrzí vláčny a pomalý rozjazd, ktorý síce neprekypuje nudou, no bez istých zbytočností a nezaobíde. Finálny twist je však veľmi fajn, pozorný divák ho síce odhadne už ďaleko skôr, no i tak samotná záverečná gradácia napätia je výborná. The Gift je fajn trilerom o detailne pripravenej psychickej pomste, ktorý ma bavil, no stále nebol natoľko originálny a výrazný, že by som naňho možno už o týždeň nezabudol.

Projekt minulost (2015)

Butterfly Effect pre modernejšie publikum vo vizuále Projektu X, alebo ako natočiť solídny teen sci-fi za pár dolárov. Vykrádačka time-travel filmov najhrubšieho zrna, no napriek tomu, že film neponúkne nič nové, a na to, aký je miestami úsmevne hlúpučký, má veľmi svižné tempo, ktoré v podstate ani nachvíľu nepoľaví. Jednorázovka, ktorá napokon veľmi príjemne prekvapila.

Očista: Volební rok (2016)

Tentokrát už viac-menej radová tuctovka série, ktorá v podstate iba recykluje dvojku s tým rozdielom, že sa v nej viac zachraňuje ako prežíva, a postavy konajú ešte o dosť hlúpejšie. Grillo je stále skvelý charizmatický hrdina a Serpico geniálny nacistický bastard. Election Year má grády, no už potretí raz nemá čím prekvapiť, na úroveň predchodcu ho dostal asi len veľmi uspokojivý a intenzívny akčný záver. Vzhľadom na finálnu scénu to beriem tak, že sa Purge trilógia uzavrela, no pri dnešnom filmovom priemysle človek nikdy nevie.

American Horror Story - Hotel (2015) (série)

Piata sezóna kultovej AHS načrie do trochu osobitého súdka, z ktorého sme síce kopu vecí už niekoľkokrát predtým videli, no stále dokáže niečim prekvapiť. Spletité príbehy geniálne napísaných postáv, ktorých je v tomto prípade skutočne dosť, no i pri pomerne nesúrodom a nedotiahnutom príbehu neostáva ani jedna na vedľajšej koľaji. Kathy Bates predviedla svoju ďalšiu životnú rolu, a čo ma najviac dostalo je fakt, že Lady Gaga je vynikajúca herečka. Hotel má svoje deravé miesta a občas pôsobí zbytočne ako samoúčelná úchylnosť, má predsa len svoje čaro. Určite by to však chcelo silnejší záver.

The Suffering (2016)

Výdatná porcia ťahavého atmosferického napätia a neustálej prítomnosti strachu z "niečoho", čo sa vskutku otočí na niečo pomerne nečakané. Pravda, stopáž je pridlhá a hluchých, či príliš zbytočných miest je tu na môj vkus dosť, no nedokážem povedať, že by som sa nudil. Finálny twist je dobrý, hudba ma veľmi uspokojila, no vzhľadom na trochu nedotiahnutý scenár a béčkovú produkciu ide "len" o veľmi slušný priemerný horor.

Cell (2016)

Cusack a Jackson v ďalšej Kingovskej filmovej adaptácii, tentoraz v béčkovom prevedení. Režisér najhoršieho dielu Paranormal Activity nepostúpil ani o krok ďalej, a som celkom rád, že práve túto kingovku nemám prečítanú, pretože by som možno hodnotil ešte nižšie. Pútavý a chaotický začiatok plný naháňačiek a veľmi solídneho gore spomalí už po pol hodine, a do finálne sa priam vlečie. Napätie na bode mrazu, príbeh sa neposúva, a ten netrpezlivo očakávaný záver sa strhne takou extrémnou rýchlosťou, že ho priemerný divák nestíha vnímať. Záverečný dodadok tomu celému dal riadne na hubu, a zvrhol to ešte nižšie pod priemer. Asi som od kombinácie Cusack - Jackson - King čakal príliš veľa.