Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Veľmi rád pozerám filmy tohto druhu z jediného dôvodu - oddychovka, ktorá sa dá pozerať donekonečna bez ujmy na zdraví. Oproti prvému dielu ktorý síce s Journey 2 nemal toľko spoločného jednoznačne lepšia verzia, ktorá či už náplňou sterilného deja alebo vizuálnou stránkou napreduje. Rocka v týchto vtipných hlúpostiach môžem a jeho hudobné okienko bolo skvelé, Caine detto. Dokonca som sa niekolkokrát aj schuti zasmial čo sa mi až tak často nestáva. Fantasy oddychovka, ktorá nemá žiadny nový nápad, napriek tomu je to ľahký nadpriemer pre celú rodinnu. /60%/

Černá hodina (2011)

Skyline vykrádal Vojnu svetov, no Darkest Hour sa nejak podarilo vykradnúť ešte aj ten Skyline. Zozačiatku celkom slušný priemer, ktorý miestami dokázal byť napínavý, no postupné pribúdanie familiárnych scén a hromadou predvídateľných klišé to začínala byť ukrutná až vtipná nuda. Autori bezhlavo zabíjali postavy jednu za druhou bez akýchkoľvek pokusov o vplyv na diváka, náročnejšie efekty v závere filmu vyzerali skôr komicky a tých hlúpych dialógov a preameričtených rusákov som začal mať už plné zuby. Za podobný rozpočet to muselo ísť natočiť aj lepšie. /40%/

Nezvaní hosté (2011)

Napriek tomu aká je to ukrutná nuda má Intruders celkom zaujímavo vymyslený scenár, ktorý sa k prepkvapivému bodu však dostane až v samotnom závere. Aj ten však autori tak chytro zaklincujú, že človeku neostane nič, len nadávať. Hudbu to má peknú, atmosféra tomu nechýba ale Owena bola v tejto úlohe dosť škoda. V podstate je to len ďalšia filmová zbytočnosť, ktorá sklame už len tým, že pochádza zo španielskej produkcie.

Kvílení (2010)

Veľmi náročne a zároveň zaujímavo spracovaný životopis, ktorý je najmä vďaka animačným scénkam natočený rovnako divoko a výstredne ako samotná Ginsbergova báseň. Osobne nie som priaznivec poézie a takejto besnej už vonkoncom nie, no ako neznalec som bol potešený hromadou vyrozprávaných veršov, ktoré dokážu svojou silnou nezrozumiteľnosťou a odvahou upútať, čo bolo v podstatne hlavným problémom celého procesu. Film sám o sebe nie je ničím výnimočný, ale vďaka obrovskému množstvu dobrých myšlienok a skvelému Francovi v hlavnej úlohe dokáže uspokojiť. /60%/

Alois Nebel (2011)

Nádherne atmosferický kúsok ktorý môže na prvý pohľad vyzerať ako český Sin City wannabe, ide si však svojou vlastnou cestou a napreduje najmä audiovizuálnym spracovaním. Popravde, je to jediné čím film vyniká. Nezrozumiteľné podanie príbehu, ktorý krivká po celý čas len okolo jednej povrchnej kvázi zápletky, a tak isto postavy, u ktorých je človeku absolútne jedno, ktorá kde a ako skončí, uplne kazia dobrý dojem, ktorý Alois Nebel zozačiatku vytvára. Ďalší spackaný námet s obrovským potenciálom zverený do nesprávnych rúk, ktorý človeka donúti jedine zaspať.

Válka Bohů (2011)

Immortals sú obrovskou vykrádačkou filmov podobného žánru, ako Súboj Titanov alebo 300. A čo? Príbehovo extrémne povrchné, ale nad to sa dá veľmi ľahko povniesť, a to vďaka šťavnatej brutalite, parádnym bitkám, sympatickým postavám a nádhernej vizuálnej štylizácie, ktorá predčí oba vyššie spomínané filmy. Navyše v sprievode majestátnej hudby, a schválne, kde ste naposledy videli taký štýlový záver? Pre mňa veľmi veľké prekvapenie a snáď aj najlepšie fantasy, aké som za poslednú dobu videl. Nebyť zbytočných sentimentalít, menej "povedomých" scén a občasnej prehnanej klišovitosti, dám aj plné hodnotenie. Zážitok.

Nebojte se tmy (2010)

Nádherné a absolútne dokonalé priestory, v ktorých sa film natáčal, by sa bez del Tora nezaobišli, a námet tiež nebol na zahodenie. Ale čo natom, keď sa toho chytí niekto nie veľmi schopný ako Nixey a odvedie len rutinnú režisérsku prácu bez štipky originality? Tento film je svojou podstatou tak banálny a nezaujímavý, že aj celkom sympatická atmosféra po chvíli prestane baviť a digitálne príšerky začnú tiež pôsobiť smiešne. Mne osobne vadilo aj obsadenie dievčatka Bailee Madison, ktorá mi v hlavnej úlohe ale vôbec nesedela. Celkovo sa to nedá nazvať inak ako iba akousi tuctovou a rutinnou rýchloprácou, ktorá ždíma Guillermove skvelé nápady do sympatickej riedkej sračky. Nuda.

Paranoid Park (2007)

Paranoid Park je výrazne depresívnoiu tínedžerskou drámou, ktorá retrospektívne zliepa útržky príbehu okolo okrajovej kriminálnej zápletky. Veľmi atmosferický kúsok, ktorý má v sebe však jedno obrovské nič. Celok zapôsobí mierne nedotiahnuto a obyčajne, nebyť dokonalo zasadeného dejiska uprostred drsného sveta mladých riderov, čím to celé autor zachránil. Mňa osobne však film celkom bavil a aj emocionálne sa dokázal miestami o mňa otrieť, čím si zaslúži nadpriemerné hodnotenie. /65%/

Bez dechu (2011)

Nebudem to zhadzovať len preto, lebo tam hrá cukrúšik Lautner, ale jednoducho toto nemalo žiadny nápad a podla mňa to boli len ďalšie zbytočne utratené peniaze, ktoré mohli ísť radšej na lepší film. Trochu Bourna, trochu Hanny, medzi to vkliesnená teen stredoškolská romanca s Collinsovou ktorá má obočie ako Brežnev, a chuderka Sigourney si tam zahrala asi 15 minút čo je na herečku jej úrovne žalostné. Jediný na koho ma bavilo dívať sa bol Nyqvist, ten chlap jednoducho nikdy nesklame. Dve, možno tri scény skutočne upútali moju pozornosť a vytiahli aj trochu napätia, ale nejaká tá prudká bitka a pár naháňačiek za sterilným koncom film proste nerobia. Kedy sa to už v tom Hollywoode naučia?

Tři mušketýři (2011)

Absolútna debilita úplne so všetkým čo k tomu patrí. Napriek tomu to má jedno zásadné a obrovské plus - vôbec to nenudí. Logiku to nemá, scenár niekto spráskal po preflámovanej noci na záchode na poslednú chvíľu, ale obdivujem, ako sa dalo toľko hereckých hviezd (miestami až vysokého kalibru) na túto hlúposť nahovoriť. Efektné bojové scény ma nakoniec celkom bavili (Lerman vs. Mikkelsen na kostolnej streche dokonca na pár minút držali v napätí), aj vzducholode mali niečo do seba. Paródické scény úspešne vyčarili úsmev, pravdepodobne zámerná priteplenosť filmu tiež. Grcať sa mi z toho našťastie nechcelo, no aj keď to svoje neškodné popcornovské prednosti nezanedbáva, už to viac vidieť nechcem.