Podfukáři (2013)

Podfukári sú jedno veľké kúzelnícke predstavenie. Vyžadujú od diváka maximálnu pozornosť a všímavosť, vedieť, kam presne sa pozerať. Aj keď je film vyslovene bravúrnou kriminálkou a neokukaným námetom, nedá sa odsledovať bez širokého úsmevu na tvári najmä vďaka humorne odľahčeným situáciám, jedným zvratom za druhým a špičkovým obsadením. Od plného hodnotenia ma odradilo množstvo úplne zbytočných klišé a prispel tomu aj záver, ktorý bol na môj vkus až príliš prehnane sa snažiaci diváka zaraziť.

Pařba na třetí (2013)

Najslabší diel série, ktorý ťahá len Galifianakis. Zvyšní členovia "hangoverovskej bandy" sú tu skôr len ako doplnkové postavy, a scenár stratil celú tú myšlienku divokej "pařby", o ktorej to celé vlastne bolo. Nezmyselná zápletka založená na niekoľkých faktoch z predošlých dielov je len taký dozvuk aby vôbec o niečo šlo, i keď pár dobrých gagov sa tu predsa len nájde. Popravde som sa viac nudil ako smial, skutočná spomienka na starý dobrý Hangover bola žiaľ len titulková vsuvka.

Po zániku Země (2013)

Jaden Smith je herec, ktorého v takejto role rozhodne vidieť nechcete. After Earth je síce jeden z tých lepších Shyamalanových posledných kúskov, hranicu priemeru však o veľký krok neprekračuje. Solídny rozpočet je mi v tomto prípade záhadou, pretože z filmu často cítiť istú béčkovosť, ktorú rozoženie jedine Will Smith (škoda slabšej úlohy). Ako zábavka pre mladšie alebo nenáročné publikum je to však ideálna jednorazová záležitosť, ktorá má aj svetlé momenty a aj napriek fádnemu scenáru je pozerateľná. /55%/

Ostrov ztracených duší (2007)

Škandinávska rodinná rozprávka bez štipky originality, ktorá je inšpirovaná všetkými možnými filmami podobného žánru, bez najmenšej inovácie či nápadu. Herci sa mi príliš nepozdávali, aj keď je pravdou, že sa jedná o maximálne neškodný film na počudovanie s peknými digitálnymi efektami (strašiak top). Ľahko zvládnuteľný priemer, ktorý večernú rodinnú atmosféru rozhodne nepokazí.

Nádech (2010)

Solídny adrenalínový triler s výbornou zápletkou, ktorého koniec síce nesie morálne posolstvo, ale v takomto prípade zahodil svoju odlišnosť a tým pádom aj jednu hviezdu. Škoda.

Nelítostný Parker (2013)

Za poslednú dobu je Parker asi najslabšia stathamovka, ktorá ničím neprekvapí, príliš nezaujme, ale napokon ako všetky filmy s Jasonom v hlavnej úlohe si dokáže diváka udržať po celú stopáž. Primitívna zápletka okolo jednej lúpeže a pomsty, trápna Lopez a totálna oddychovka. Čo viac dodať.

Byzantium (2012)

V súčasnej záplave moderných upírskych, či čarodejníckych teen filmov som očakával niečo dospelé a zázračné. Byzantium prinieslo len to prvé, v druhom sklamalo. Film je na svoj plochý dej otravne natiahnutý, po celý čas nám približuje minulosť dvoch hlavných postáv (Saoirse a Gemma však hrali dokonalo), len aby priniesol akciou okorenený záver, ktorý nám ani neprezradí, čo s nimi vlastne napokon bude. Vizuálne pochmúrne a ako sa na podobný film patrí aj atmosféricky výborné, ústredný klavírový motív príjemne mraziaci. Po usporiadaní myšlienok však vcelku zbytočný film, na ktorý si po čase človek ani nespomenie.

Kick-Ass 2 (2013)

Ešte nechutnejšie, prehnanejšie a extrémnejšie ako jednotka, i keď to už nie je ono. Iskru však ani na sekundu nestráca, aj keď úvodná polhodina trošku zmätie. Keď sa to ale všetko rozbehne a padne prvá odseknutá ruka, začne to naberať riadne gule. Dej spadá čím ďalej tým dramatickejšie a napínavejšie, zároveň ale nestráca ani na humore, postavy vykreslí do omnoho väčšej hĺbky a práve dve scény - Chloe na idúcej dodávke a záverečný boj - sú neuveriteľne EPIC!. Takýto film jednoducho musíte milovať.

Pozemšťan (2007)

Fascinujúce rozprávanie životných míľnikov 14 000 ročného pračloveka a jeho následné rozoberanie plné teórií, všetko v jednej obývačke skromného príbytku medzi univerzitnými profesormi rôznych oborov s rôznymi presvedčeniami. Faktom je, že film nemá takmer žiadny spád (výnimkou je dojímavý záver), a je nehorázne ukecaný - dialógy a polemika prebieha skutočne takmer v jednom kuse, diváci slabší v angličtine budú mať občas problém stíhať sledovať titulky. Námet je ale geniálny, plný skvelých teórií a nezodpovedaných otázok, na ktoré sa odpovedí asi nikdy nedočkáme.

Bunraku (2010)

Bunraku je navzdory totálne banálnemu a statickému deju veľmi ojedinelým kúskom. Komiksovo - divadelná, humorom podfarbená akčná rež s ikonickými postavami, ktorej prednosťou sú "žiaľ" len tie skvelé ruvačky a vizuálna štylizácia. Príbeh je vecou, ktorá stojí v pozadí aby sa nepovedalo, zaprataný dialógmi plnými metafor, no vyvrcholí v napínavom závere. Škoda, že McKidd je v podstate oveľa snaživejším a výraznejším zloduchom ako Perlman, a miestami nápady prerastali tvorcom cez hlavu. Ale priznajme si - na Harnettovu záverečnú cigaretu sme čakali celý film.