Méďa 2 (2015)

Statočná dvojka. Žiadne nové nápady a čaro predchodcu sa pomaly vytráca, no i tak je Ted 2 stále hrdá kasová zábavka. Zopár vtipov skutočne vydarených, humor pôsobí spontánne a nenútene, no dejová výplň je v tomto prípade už, žiaľ, prázdna nuda, nehovoriac o prehnanej americkej patetickosti, ktorá je občas neznesiteľná. Brať to však ako svetovo úspešnú komédiu, je Ted stále fajn.

Ant-Man (2015)

Netradičný komiksový hrdina v tak trochu netradičnom filme, ktorý sa berie menej vážne, ako na prvý pohľad pôsobí. Stále je to však marvelovka so všetkým, čo k tomuto žánru patrí, vrátane všetkých klišé, chytľavých hlášok, s trochu väčšou dávkou humoru, ako sme zvyknutí. Rudd ako Ant-Man je fajn, Douglasovi rola na staré kolená sadla, a i keď dejová linka je ešte chabejšia, ako som spočiatku predpokladal, je to slušná komiksová zábava. Aj keď trochu prehypovaná.

Dobrou, mámo (2014)

Ťažko porovnávať s Funny Games. Tento psychologický mindfuck je síce nakrútený štýlom podobným, občas až kubrickovsky komorným a napínavým, no jeho pointu ľahko odhaliť už na začiatku. Napriek tomu je práve táto pointa podávaná mätúco, s dlhými chvíľami ticha, nasledovanými vypätými scénami, ktoré vrcholia v priam desivo pojatom závere. Kvalitný rakúsky psychotriler, u ktorého však boli očakávania o dosť väčšie.

Exeter (2015)

Dobrá rada pre všetkých, ktorí sa Exetera chystajú ešte len pozrieť - neberte to vážne. Zozačiatku film skutočne môže pôsobiť ako seriózny, tuctový béčkový horor, no opak je pravdou. Nispel dostal pomerne úctyhodný rozpočet, ktorý rozhádzal na ultimátnu kravinu, aká sa len tak nevidí. Nutno však poznačiť, že Exeter má i napriek totálne zlej logike, neuveriteľne tupým a absurdným scénam, časovým nezrovnalostiam a extrémne dementnému deju, v sebe istú štipku hravosti a paródie, ktorá je určite zámerná. Bezduchý slasher s exorcizmom, diablom, duchmi, blázincom, kosačkou i panvicou, kde nič nemôže byť seriózne. Hodnotenie je čisto subjektívne, no Nispel si našiel svoj žáner.

Porco Rosso (1992)

Porco Rosso je ďalším kultovým klenotom štúdia Ghibli, s výtvarným štýlom a prevedením tak typickým pre Miyazakiho filmy. Krásna rozprávka pre všetky vekové kategórie, ktorá napriek svojmu veku dodnes vyzerá dobre, a i cez to, ako je odľahčená, zábavná a akčná zároveň, dokáže po sebe niečo zanechať. Od plného hodnotenia ma odrádza len unáhlený, a v porovnaní so silou filmu veľmi slabý záver.

Re-Play (2009) (pořad)

Súčasný nástupca klasickej ČT-čkárskej GamePage, bežiaci každý víkend na Prima Cool. V porovnaní s GamePage ide však o kvalitnejšie prevedenie, dlhšiu stopáž, a stále aktuálnych noviniek z herného priemyslu. Tuček takisto nesklame.

Top Gear (1978) (pořad)

Anglický humor, excelentná trojica sprevádzajúca programom, a to najlepšie z auto-moto sveta, čo televízia za celú svoju existenciu vypľula. Každý diel má svoje čaro, kde si prídu na svoje či už autíčkari, alebo milovníci humoru, zábavy a adrenalínu.

Maxihra (1997) (pořad)

Nedávno som sa po veľmi dlhej dobe dopracoval v internetovom archíve k tomuto klasickému televíznemu programu, ktorý ponúkol obrovskú zábavu či už deťom, alebo odrasteným hráčom videohier, za vecné ceny. Maxihra je programom, ktorý sa žiaľ netešil toľkej sledovanosti aby slávil väčší úspech a mohol si dovoliť pretrvať na obrazovkách dlhšie, čo je obrovská škoda, pretože vo svojej dobe to bol hit.

Spása (2014)

Western dánskej produkcie, to je nezvyčajnosť, no i prekvapenie. Salvation je takmer všetkým, čo v moderných westernoch dnes už takmer nenájdete, a to bez zbytočne zbesilej akcie, či efektov a klišé. Komorný, drsný divoký západ nesie na ramenách priam geniálny Mikkelsen, s minimom dialógov, jednoduchým príbehom pomsty, skvelo zavŕšeným výbornou old-schoolovou prestrelkou. Priamočiara jednohubka, ktorú by som kľudne zvládol sledovať i ďalšiu pol hodinu.

Divočina (2014)

Wild nie je ničím, čo by sme už niekoľkokrát niekde nevidel. No pri porovnaní trebárs s kvalitnejším Into The Wild má omnoho ťažší nosný príbeh, ktorý však tú dobrodružnú zložku značne brzdí a zvláčňuje, pretože prehnane dramatizuje. Flashbacky však potešia predovšetkým postupným odkrývaním minulosti postavy, putovanie má silnú atmosféru vďaka nádherným scenériám, a Reese je v roli Cheryl Strayed skutočne výnimočnou herečkou. Príjemný životopis, ktorý nenudí, a podobných filmov je v éteri už pomenej. Zaslúži si pozornosť.