Akta X - Série 10 (2016) (série)

Ako obrovský comeback je pokračovanie kultových X-Files veľmi diskutabilným a rozporuplným seriálom. Prvé dve epiźody to vypália na nostalgickú úroveň s hromadou konšpiračných teórii, no nasledujúce 3 epizódy sú kolísavo priemerné, až veľmi slabé a zbytočné. Záverečný diel, nadväzujúci na prvý, je samozrejme výborný a otvára dvierka pre pokračovanie, no dejovo som dúfal, že celá séria sa bude držať práve tejto linky. Žiaľ, diely sú nakrúcané nezávislo od seba, s rôznymi príbehmi a postavami, čo v porovnaní s klasikou robí z návratu Aktov X len priemerný sci-fi seriál, ktorý úplne nepoteší ani skalných priaznivcov.

Deadpool (2016)

Deadpool je prvá marvelovka, ktorej k dokonalosti nechýba takmer nič. Spomedzi posledných komiksových počinov je najsviežejším a najnápaditejším blockbusterom, aký len v komiksovom univerze mohol vzniknúť. A nielen to - je taktiež tým najzábavnejším filmom, aký som za posledné roky videl. Už od úvodných titulkov prichádza obrovská porcia vulgárneho, nekorektného humoru týkajúceho sa krvi, odseknutých hláv, končatín,sexu a podobne. No humor nie je to, pri čom film aj ostáva - vzťahy postáv fungujú dokonalo, akcia je ohromujúca a hlučná, flashbackový scenár dokonalo svižný a záver doslova ultimátne brutálny. Miller neukrátil netradičného komiksáka o jedinú vec, čo z Deadpoola robí snáď najlepšiu marvelovku v histórii kinematografie.

The Loved Ones (2009)

Výborne zahratá nezmyselná úchylnosť, ktorá sekundu po sekunde prezentuje, že austrálski filmári sa neboja pracovať s drsnou atmosférou, autentikou a hektolitrami krvi. Silné herecké zoskúpenie trýzniteľov, obete, aj vedľajších postáv (príbehová linka so školským plesom úplne zbytočná), trochu čierneho humoru, a máme tu ďalší excentrický austrálsky krvák, ktorý sa od tuctových amerických béčiek predsa len odlišuje. 65% aj s rezervou.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

Ono to vlastne nebolo vôbec zlé, práve naopak. V rámci moderných hollywoodskych fantasy drístov točených pre naplnenie peňaženiek je to v podstate ten lepší kúsok. Nižší rozpočet je cítiť najmä na digitálnych efektoch (tých drahých hercov musel predsa niekto zaplatiť), čo však nie je až také tragické. Film má atmosféru, jednoduchý, priamočiary scenár má hlavu a pätu, a počas ideálnej stopáže sa divák ani veľmi nenudí. Netreba to brať až tak vážne, človek sa pri tom zasmeje, zabaví, pri niektorých scénkach dokonca aj poteší. Last Witch Hunter je proste iba jednorázovou, no svižnou oddychovkou, kde si Caine zahrá menšiu rolu, Wood je trochu na smiech, a Diesel sa do hlavnej úlohy príliš nehodí. Vyvážený blockbusterový priemer, ktorý pôsobil úplne rovnakým dojmom, ako minuloročný Seventh Son.

Skrytý (2009)

Øieovým flmom jednoducho nerozumiem. Tak isto ako Villmark, aj Skjult má úžasne hutnú atmosféru, perfektnú hru zvukov, tieňov a prácu kamerou, no všetko znova viazne v scenári. Kým predošlý počin bol v záver ako-tak obohatený o mierne logické vysvetlenie, v tomto prípade sa režisér úplne zamotal. Celý priebeh deja bol zbavený logiky na takých miestach, kde to píliš kričalo, a zároveň zbytočne uťahaný. Tajomno a už spomenuté klady však udržujú pozornosť až do konca, aj keď si vo výsledku poviete, že to bola vlastne totálna hlúposť.

Osm hrozných (2015)

Na veľkolepo očakávanú Tarantinovku je Hateful Eight obsahovo až príliš plochým a jednoduchým filmom (oproti tým ostatným), čo nič nemení na tom, že je to ďalší fantastický filmový zážitok. Trojhodinovka natlačená v jednej šope uprostred zasneženého Wyomingu s tak neskutočne pútavými dialógmi, aké dokáže napísať len sám Tarantino. Trochu slabší a zbytočne spomalený rozjazd sa dá prekúsnuť, potom už hltáte každé slovo, najmä Jacksonove, vystupňované do krvavého vrcholu. Hateful Eight je možno na Quentinove pomery lacnejším a ešte viac komornejším dielom, no rukopis sedí a tradične dokonalá hudba, bez výnimky prvotriedne herecké výkony a pútavá réžia to všetko drží na priam oscarovej hladine.

LokalFilmis (2015)

Od Lokal celovečeráku sa nič iné čakať ani nedalo. Úpadok humoru v slovenskom prevedení plnom sprostých slov aj tam, kde to nie je vtipné či nezbytné, v trápnom a úbohom príbehu. Jedna hviezda za pár kratučkých skečov a hlášok, ktoré sa vydarili, no zrátať sa dali na jednej ruke aj s rezervou. Slovenská kinematografia to jednoducho nevie.

Metropolis (2001)

Nádherné skĺbenie počítačovej digitálnej animácie s japonskou ručnou prácou, pripomínajúcou retro animáký v štýle dysney 30's. Porovnávať však Rintarovu verziu s klasickou čiernobielou legendou však neodporúčam. Príbehovo odlišné, no atmosférou dokonalo cyberpunkové a temné. Film nepoteší každého, či už sa jedná o záver alebo netradičné vizuálne spracovanie, no svojou výraznosťou, a dejovou kostrou obsahujúcou mnoho až desivo reálnych situácii, je Metropolis povinnosť pre každého anime fanboya.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Dámy a páni, niet sa čoho obávať, Disney & Abrams nesklamali. Siedma epizóda je práve presne to, čo každý fanúšik Star Wars od návratu do univerza očakáva. Dve hodiny ohromného retro nádelu so všetkým, čo ku prvotriednemu nástupcovi ságy patrí. Abrams kráčal po stopách prvých (príbehovo posledných) epizód, či už sa to týka réžie, snímkových prechodov, či uspokojivého príbehu. Návrat známych postáv, napätie, emócie, humor, to všetko dokonalo funguje bez jediného zbytočného klišé. Čo na tom, že hlavný badguy je trochu na smiech, hrdinovia reagujú niekedy zbytočne dramaticky, a celé to pôsobí v podstate ako remake klasického Star Wars? Všetko je to brané s chuťou a humorom, a verím, že všetky naoko pôsobiace "nedostatky" budú mať ešte opodstatnený dozvuk v ďalších epizódach. Odporúčam vidieť na veľkom plátne v 3D, dokonalý zážitok.

Výchozí bod (2014)

Toto je jeden z filmov, ktorý mimoriadne prekvapí neobyčajným a sviežim námetom, nefalšovanými emóciami a celkom slušnou hĺbkou, to všetko však totálne utopené v rozhádzanom a nevyváženom celku. Nedokážem vytýčiť konkrétne zápory, kvôli ktorým film pôsobil občas nezáživne a dejovo nedotiahnuto, no bude to možno samotnou myšlienkou, ktorá mňa maximálne obišla.