Megamysl (2010)

Zadejte téma: PADOUCH VS. HRDINA, ALE NARUBY A S MIMOZEMŠŤANEM..../ Standardní počet minut? ANO..../ Standardní počet zvratů? KLIDNĚ TROCHU VÍC..../ Zvolte typ lásky: PŘEDVÍDATELNÁ..../ Intenzita happyendu: BOUŘLIVÝ S VTIPNÝMI VÝSTUPY A HUDBOU..../ Přejete si vtipy i během závěrečných titulků? NECHÁM SE PŘEKVAPIT..../// Čekejte prosím, Univerzální Scénářový Automat (USA) pracuje:...20%...60%....65%....Úkol nebylo možné dokončit z důvodu přetížení systému výrobou dalších 30-ti scénářů. Spokojíte se s takovýmto výsledkem? .....ANO.

Nebe nad Berlínem (1987)

Po letech ubírám hvězdičku (ze 4 na 3). Tenkrát mě film doslova zasáhl, dnes mě víceméně minul. Hluboká filozofie mi dnes přijde povrchní, místy spíše jako póza. Dalo by se to říct i jinak: film je určen citlivým lidem a ze mě nejspíš časem tento konkrétní druh citlivosti (naivity?) vyprchal.

Podfu(c)k (2000)

Po celou dobu sledování jsem se nemohl zbavit dojmu, že si film hraje na něco, čím není. I sám režisér, jako by to vycítil a snažil se to skrýt rychlými střihy a hromadou mrtvol (to přece vždycky zabere). Ve finále z toho vyšlo něco, co bych v divadelním žargonu nazval "Střeštěnou rodinnou komedií, plnou komických zvratů". Vzhledem k názvu filmu bych čekal něco méně průhledného, než "dechberoucí" odhalení, že "cikán" nehraje podle pravidel někoho, kdo mu zabil mámu.

Hvězdný prach (2007)

Nestačím se divit, v čem všem má Neil Gaiman prsty. Do jeho vlaku jsem nastoupil komiksovou sérií Sandman, u které si s každým dalším dílem kladu otázku - jak je možné, aby někdo byl stále tak originálním a přitom tak ukázněným vypravěčem? Copak je opravdu tak snadné vymýšlet takovéhle příběhy s takovou lehkostí, jako to dělá on? Ať už je to jak chce, jsem rád, že se tyto příběhy nevymezily jenom na komiks. Hvězdný prach sice neoslní nevídanými světy plnými modrých lidí ani vám svým 3D nevypíchne oko, ale zato vám nabídne příjemnou pohádku pro dospělé a poctivě vám ji odvypráví až do úplného konce.

Počátek (2010)

Výňatek z recenze, kterým se film chlubí už na přední straně videokazety zní: Oslnivě strhující. S tím souhlasím. Podle mého názoru chtěl Nolan původně natočit tři filmy, a když dostal peníze jen na jeden, rozhodl se filmy spojit. Vznikl tak filmový monolit, který divákům po celou dobu sledování souká do hlavy kvanta informací a všechny jsou klíčové a důležité. Výsledek je bohužel stejný jako u Temného rytíře - úžasná podívaná, která ale nemá čas napojit nás na hrdinu po citové stránce. Tváří se sice, že se přehrabujeme v jeho nitru, ale výsledkem není sžití s hrdinou, ale další nášup efektních scén. Nolana mám rád, ale řekl bych, že by si k sobě měl vzít někoho, kdo se mu nebude bát škrtat nápady, on sám to totiž nedokáže. Co mu ale neodpustím je fakt, že mi vzal nápad. A protože s ním přišel o něco dřív než já, budu teď muset neustále vysvětlovat: "Ale ne, Počátek nebyl mojí inspirací, prostě jsme jen s Nolanem měli stejný nápad" :))

Vražda ing. Čerta (1970)

Zatímco na mě během sledování filmu dýchalo jeho výrazné divadelní aroma, já se nestačil divit, jak mi něco takového mohlo až do téhle chvíle unikat. Vladimír Menšík s Jiřinou Bohdalovou tu rozehrávají bizarní herecký koncert, při kterém se leckomu může snadno zamotat hlava. První dvě třetiny filmu nemají chybu, potom ale (s odhalování nadpřirozena) film jakoby ztrácí na síle i komičnosti zároveň. Není to ale tak prudký pokles a pro podobně naladěné diváky zůstává Vražda Ing. Čerta skvělým filmem.

FlashForward - Vzpomínka na budoucnost (2009) (seriál)

Hodnocení 1. a doufám, že jediné série. Velice dobrá myšlenka, nevhodně obsazené role (pravděpodobně všechny) a emocemi nabité scény, které s nikým nehnou. Po zklamání z LOST však úleva - vše se nakonec vysvětlí. Nebo snad ne?

Mzda strachu (1953)

Velice naivní, k hloupým ženám a slabým mužům nelítostný, kupodivu ne tak černobílý, předvídatelný, ale překvapivý, moderní starý film.

Kawasakiho růže (2009)

Pro mě osobně veliká úleva, že pan Hřebejk má stále chuť tvořit. Po Nestydatém Medvídkovi stočil kormidlo do nepodbízivých vod. Kawasakiho růže je silný, na všech frontách skvěle zahraný, film. Takže - "U mě dobrý".

JCVD (2008)

Třetí hvězda navíc za překvapivý herecký výkon a omluvu JCVD. Návraty starých akčních siláků v oduševnělém hávu už ale začínají být trochu jednotvárné. Bojím se, že se této osvědčené rovnice chopí také producenti v českých luzích a hájích. Na koho se tak můžeme těšit? Na Srstku?