Transformers (2007)

Sympatický teenagerský looser vlastnící malinkou čivavu se zlomenou nožkou. Jeho překrásná spolužačka se srdcem rebelky, která se do něj zamiluje. Voják hrdina, bojující za svou zemi, manželku a malé dítě. Nereálně směšný agent tajné vládní organizace, nosící prapodivné spodky. Nebezpečně vtipný, přitloustlý černošský hacker a jeho kámoška, která dělá pro ministra obrany, který se nebojí přestřelky na brokovnice. A spousta dalších šablonovitých postav, které dohromady s dvacetimetrovými roboty a Bayovou frikulínskou režií dávají dohromady tento vzor všech letních blockbusterů a popcornových snímků všeobecně. Bayova rovnice je jednoduchá - vše, co není pěkné nebo vtipné musí pryč. Svět, který funguje na těchto principech je pak téměř vším, jen ne nudným a realistickým. Měl bych samozřejmě pár výtek - ultrarychlé střihy v akčních scénách sice bičují dynamiku, ale já se v té vřavě střílejícího a vybuchujícího plechu dost ztrácel (a vítal jsem tedy všechny slow-motion záběry). Další námitku bych vznesl na naprosto zbytečné vedlejší příběhové linie (min. blonďatou hackerku bych ze scénáře škrtl bez mrknutí) a tu poslední na ne vždy podařené a málokdy vhodné vtípky (i když výjimek by se taky našlo dost). Tyhle nedostatky - alespoň v mých očích - však blednou v pohledu na celkový obrázek. Který je opravdu ohromující. 80%

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

Malá odbočka: Když už nepřekládáme distribuční názvy věrně, proč ne aspoň zajímavě - co takhle "14 odpovědných mužů"? To jenom na okraj. Výborné komorní drama, prezentující zdánlivě zodpovědné, čestné a racionální muže v naprosto extrémní situaci. Kenneth Branagh jako zdánlivě okouzlující Árijský nadčlověk, Stanley Tucci jako muž na pravém místě se smyslem pro pořádek a Colin Firth, který chce všechno udržet v normách zákona - a vy trnete hrůzou z tématu, které se snaží racionalizovat, rozvrhnout a přesně vyčíslit. 80%

Komparz (2005) (seriál)

Docela by mě zajímalo nakolik je tenhle seriálek z Gervaisova hlediska autobiografický. Každopádně jsem rád, že se zbavil šílené tváře Davida Brenta a předvedl nejspíš sobě daleko podobnější postavu, Andyho. Andy Milliman je ukázkový looser. Je sice chytrý, ambiciózní a svým způsobem milý, ale v jeho dráze za světlejšími zítřky mu brání pár nepřehlédnutelných překážek - je rozený smolař, v dialozích navíc ne zrovna vždy duchapřítomný, nepomáhá mu ani krapet obtloustlá postava a tvář čtyřicátníka a už vůbec ne jeho nemálo pomalá kamarádka Maggie, jejíž společenské faux pas v počtu i intenzitě hravě překonají ty jeho. O jeho kompletně mimoňském agentovi ani nemluvě. Komparz exceluje v podobných oblastech jako Kancl. Je námětově svěží - ústřední téma kontrastu "nedůležitých, zaměnitelných smrtelníků - komparzu" a "polobožských, nedosažitelných hvězd" je hodně hutné, Gervais s Merchantem na něm skvěle scénáristicky rýžují - hvězdy jsou zobrazovány jako namyšlená paka (Stiller, Lindsay), řadoví pokrytci, eventuálně neškodní úchylové (Winslett, Stewart) či rozmazlené hvězdičky s komplexy (Bloom, Radcliffe). Stejně jako u Kanclu jsem nadmíru spokojený - ale na plné hodnocení to stále není. Na to si bude muset projít trochu delší zkouškou času. Mimochodem - z hlášky "Are you having a laugh? Is he having a laugh?!" se mi už po jejím třetím zopakování začalo dělat špatně. Ke konci to bylo už hodně zlé. :-) 80%

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Platí v zásadě to co pro Hrozbu, s tím rozdílem, že zde je podívaná o poznání hutnější, temnější a ... prostě boží. Christensenův Anakin se sice zcela minul s mou představou největšího rytíře Jedi, ale včerty, práci odvedl vcelku slušnou. Roli mentora a fakticky hlavního hybatele děje přebírá po Neesonovi Ewan McGregor zodpovědně, jeho Obi-Wanovi nemám co vytknout. Natálka je taky slušná, ale tu osudovou chemii mezi Padmé a Anakinem jim myslím nikdo moc nevěřil. Jak už je pro Star wars dobrým zvykem, finále opět přináší to nejlepší a poslední utkání na light sabery by bylo nejlepší v sáze, kdyby nepřišla zdrcující Pomsta Sithů. Kvůli takovým filmům se do kina jít vyplatí... 80%

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

První díl Lucasovy nástavbové trilogie drží nad vodou hlavně Qui-Gon Jin Liama Neesona, öpravdu skvěle obsazená role. Co ale platí jak pro Skrytou Hrozbu, tak pro Klony - oba díly jsou zcela zjevně zamýšleny hlavně jako živná půda pro zápletku Pomsty Sithů, která funguje tak skvěle právě díky svým "prequelům". Na kolik to ospravednuje fakt, že je Hrozba plná vaty, přihlouplých Gulganů (toho jednoho radši ani nejmenuju) a obsahuje "jen" několik velkolepých scén... posuďte sami. Já - a NEJSEM velký fanoušek Star Wars - jsem nebyl nijak zvlášť zklamaný a finále mě dokonce docela nadchlo (jakkoliv je v porovnání s tím v Sithech slaboučké)... 70%

Skála (1996)

Výborná akce, napínavá zápletka a na poměry žánru kvalitní herecké výkony (zejména dva staříci - Harris a Connery - si zaslouží pochvalu). Faktem je, že Skále nemám téměř co vyčíst, žánrově jde o takřka bezchybný snímek.Osobně jsem už trochu zmlsaný z konkurenčních produktů a v zpáletce mi chybělo víc humoru , ale to je jen můj osobní brept. 80%

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Nemám nejmenší problém dát téhle taškařici šticu. Pro mě nádherný exemplář lehké letní zábavy - na nic si nehraje je vtipný, sexy a i když bych nepoužil slova chytrý - rozhodně není nijak zvlášť degradující. Brad i Angelina si to museli královsky užívat - a jak víme z bulváru, nejspíš ve všech smyslech slova :) - oba působí uvolněně a krásně jim to spolu štymuje. Liman nezapře své zkušenosti z prvního Bourna a všechny akční scény mají punc prvotřídní kvality (přičemž nejlepší je podle mě ruční férovka, aneb intermezo mezi přestřelkou a sexem), i když tu poslední bych možná raději vystřihl, zas až takový nadhled po mě nechtějte. No a co je na snímku nejlepší? Vtip, hlášky a některé dialogy - poslední scéna z manželské poradny mě definitivně ujistila, že cokoli nižšího než 70% si Smithovi nezaslouží.

Past na rodiče (1998)

Rozhodně nejlepší kus od Nansy Meyers. Viděl jsem dávno, líbilo se mi hodně, viděl jsem nedávno a uklidnil jsem se, že jsem zamlada zas až tak špatný vkus neměl. Rodiný filmek od Disneye, který má sakum pikum všechno, co má takový film mít. Vtipný scénář, všudypřítomný, všezlehčující humor a plno vřelých rodinných příslušníků a přátel, kteří i přes plátno sálají teplem rodiného krbu. Oba dospělí samozřejmě s přehledem, malá Lindsay Lohan tady ale zazářila na jedničku. K milému ksichtíku přidala nezanedbatelný talent a to se počítá. Moc se mi líbil i písničkový soundtrack. Celkově - 70%

Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962)

Srážka dvou velkých hvězd třicátých let, Crawfordové a Davisové, byla tvrdá. Ačkoliv o sobě během natáčení - i po něm - prohlašovali, že jsou přítelkyně, jak jisté historky z předávání cen Akademie, tak opravdu hmatatelná nenávist na plátně (ano, vím, že jde o schopné herečky :-)) svědčí o něčem jiném. Tady je samozřejmě hlavní pilíř filmu - brilantní chemie vynikajících hereckých výkonů. Popularita filmu se asi hodně vezla na úspěchu Hitchcockova Psycha, které zpracováním trochu připomíná. A tak mě napadlo, taky vám přišlo, že se tady nejspíš King inspiroval pro svůj román Misery nechce zemřít? Mrazivá kvalita i po letech. 80%

Letní škola (1987)

Jako oddychovka a na nic si nehrající teenager comedy je Letní škola vynikající. Trochu mi to připomnělo Zlaté časy - Letní škola je ale zábavnější. Pohodář Shoop Marka Harmona a jeho třída plná pošuků, analfabetů a výtržníků vás bez problémů vcucnou a vyplivnou z kolotoče kvalitní zábavy a floridské letní atmosféry až těsně před koncem, kdy se mi trochu zajedl limonádový žánrový happy ending. Ale s tím člověk u těhle slunečných snímků musí počítat. 70%