O skleničku víc (1953)

Animace se panu režisérovi povedla dokonale a spolu s nádherně vytvořenými loutkami a dalším výtvarnem předkládá divákovi výborný a opravdu napínavý animovaný filmeček, ve kterém uvidíte mimo jiné uhýbat šneky a opilého motocyklistu závodit s vlakem. To, že se jedná o agitaci tehdejšího Ministerstva zdravotnictví ani nevadí - je to agitace za dobrou věc a navíc to film od úvodních titulků přiznává. No a ty loutky jsou opravdu úchvatné. Dnes by film o opilých motorkářích asi vypadal jinak :o). Ještě podotýkám, že současné agitky BESIPu jsou nezajímavým, anti-poučným stupidním plýtváním peněz daňových poplatníků. Srovnávat je snad s tímhle krásným "animákem" je naprosto vyloučeno.

Penelope (2006)

Druhý film se Marcu Palanskymu povedl. Natočil pohodovou, veselou a svěží moderní pohádku a romantickou komedii zaráz s originální zápletkou. Christine Ricci to hraje výborně a Reese Witherspoon tu má vtipnou a milou vedlejší roli.

Kdo z koho (1999)

Svěží teenage-nerd komedie o ambiciózní slečně a jejím učiteli. Legrace z amerického středoškolského života trošku jinak, než třeba v "Prcičkách", a přece vtipně a navíc trošku s přihlédnutím k realitě.

Zmoklí psi (2006)

Zmlsán dosud shlédnutými filmy z jihovýchodní Asie, čekal jsem od Tai yang yue (aneb česky Zmoklých psů) když už ne napínavou, tak aspoň zajímavou nebo něčím působivou podívanou. Tohle sociální drama mě ale nenadchlo a v podstatě nic moc z malajského života neukázalo (čekal jsem aspoň informace, když už chyběl příběh a děj). Je jasné, že mezi mrakodrapy a univerzitami v Kuala Lumpuru žijí i běžní lidé, ale tenhle film o nich moc neříká. Nuda a nic nového, nelogický a nepřehledný děj plný scén, které někdo zapomněl vystřihnout - například ta s tím hadem v džungli, WTF?

Anténa (2007)

Velmi zajímavý pokus natočit film tak, jak se točily kdysi, o zlém panu Televize, který jediný chce mít monopol na hlas a obraz. Že by se tvůrci krom starých mistrů němého filmu inspirovali i Občanem Kanem? Každopádně ale tento pokus o moderní film ve starém střihu považuji za nepovedený, zdlouhavý a v podstatě nudný. Mama, está ahí, mama .... mama, está ahí, mama? Nápad dobrý, pokus se cení, příběh a děj už méně, a celkové dílo není nic moc.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Jako válečný film je to samozřejmě blbost, ale jako sci-fi ve stylu "co by, kdyby" je to zajímavý a napínavý film.

Soupeři (2005)

Po Yeoja, Jeong-hye je tohle zatím druhý korejský film, který mě zklamal. Nutno dodat, že u korejských filmů se mi to stává naprosto marginálně. Hyeongsa není film naprosto špatný. Vizuálně, kamerově a barevně je velmi efektní a krásný na pohled. Barvy a exteriéry jsou dokonalé, ať už na tržištích, ulicích či v zahradách; odlesky mečů v soubojích ve tmě, apod. Jenže tohle dílo má i spoustu vad, a to pořádných. Příšerná a pořádně rušivě působící směsice evropské klasické a rockové hudby s hudbou asijskou, mohl to být experiment nebo snaha zalíbit se euroatlantickým divákům, nicméně se to zásadně nepovedlo. Druhá věc je příběh a děj - pokud tento film vůbec nějaký má, tak totálně předvídatelný. Většinu filmu se neděje nic překvapivého, souboje a honičky divák jaksi čeká už z DVD přebalu. Zpomalené záběry mají svůj půvab, v asijských soubojových filmech především, ale v Hyeongsa jsou tak strašně nadužívané, že film diváka totálně znudí. Lee se tady snaží o něco mezi Klanem létajících dýk, Matrixem a Kill Billem, ale nedaří se mu to. Přestože Ji-won Ha a Sung-kee Ahn jsou ve svých rolích občas docela milí.

Total Recall (1990)

Total Recall jakoby počátkem 90. let uzavíral éru klasických filmových sci-fi natáčených podle literárních předloh, kterou koncem let šedesátých započal Stanley Kubrick se svou 2001:Vesmírnou Odysseou. Jelikož více takových filmů spojuje literární předloha z psacího stroje Philipa K. Dicka, nabízí se srovnání například s Blade Runnerem od Ridleyho Scotta. Oba filmy mají "noir" temnou, "černočervenou" atmosféru. Tam, kde Blade Runner boduje, v síle příběhu, v myšlence díla a v osobnostech hlavních hrdinů, tam Total Recall pokulhává. Arnold Schwazenegger zvládá max. až dva obličejové výrazy a jeho výkon se nedá považovat za hraní. Na druhou stranu - těžko mě napadá někdo jiný, kdo by se do této role hodil .... například do té konverzace o Recallu se sbíječkou v kamenolomu. Jeho drsný a znatelný německý přízvuk mi příjde i fajn, Arnold je sám sebou a dělá co umí, navíc přízvuk může patřit do role postavy, jíž byla vymazána paměť a ocitla se v cizím městě. Verhoeven má jiný styl natáčení než Scott, těžko říct zda horší nebo méně dokonalý, každopádně je znám svým vyžíváním v násilí a krvi, což zrovna v tomto sci-fi působí poněkud nepatřičně, popřípadě pesimisticky, pokud předpokládáme, že vládní agenti budou likvidovat nepohodlné osoby spolu se spoustu civilistů v metru nekontrolovanou střelbou z automatických zbraní. Naopak víceméně socialisticko-ekologistický happy end, kterým Total Recall na rozdíl od ostatních předchozích klasických kousků tohoto žánru končí, působí lehce nepatřičně, přestože jej divák od začátku (neb se jedná o film s "akčním hrdinou") čeká. Ale sci-fi snese ledacos. Total Recall není špatný film ani špatná sci-fi, dá se fanouškům žánru doporučit ke shlédnutí, ale neměli by od něj nic moc extra čekat. Blade Runner je o dost lepší.

Vratné lahve (2007)

Vratné lahve jsou filmem značně průměrným, nikterak výjimečným, ovšem v porovnání s ostatními výplody momentální tuzemské kinematografie jsou filmem důstojným. Až na Svěrákův pád z kola jsou kamera i střih výborné a film provází dobře vybraná hudba. Do instrumentálního Soukupova soundtracku vstupuje výrazně, ale naprosto vhodně, Uhlířova písnička. Herecky dominují Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová, nicméně pouze prostorem jim svěřeným. K nejlepším hereckým výkonům zde patří ty vedlejší, skvělá camea má Pavel Landovský, Jiří Macháček a Jan Budař konečně zase předvádějí nějaké slušnější herectví, a ne jen hloupé opičky, a Tatiana Vilhelmová dokázala výborně využít všechen potenciál, který jí její postava nabízela. Miroslav Táborský je skvělý, až skoro reálný, "manažer prodejny". Na Vratných lahvích tedy nejvíc oceňuji hudbu, kameru a vedlejší herecké výkony. Děj, příběh a humor se pohybuje okolo průměru až trošku pod ním a nic zajímavého nečekejte. Jedná se o další "typický současný český film", který, jak je dle mého názoru velmi výstižně psáno v Hospodářských novinách, "dusí opona laskavosti".