4x4 (2019)

Mám rád minimalistické filmy odehrávající se na jednom místě či specifické lokaci. Thriller odehrávající se v jednom autě, které navíc takřka celou stopáž stojí zaparkované na jednom místě, tu ještě nebyl a ejhle, i na tomhle se dá postavit zábavný a strhující příběh. Hlavní hrdina je ostřílený kriminálník, který v pohodě utáhne většinu času jen sám se sebou. Fandit mu nejspíš nebudete, jelikož je to hrozný sráč, ale jeho úskalí je radost sledovat a prožijete to s ním na plné pecky. Ke konci se to ještě ke všemu přehoupne v kritiku současné argentinské společnosti a místních poměrů, což bylo do té doby přítomno jen v náznacích. Někomu to třeba nemusí sednout, ale já jsem s tím problém neměl a samotné rozuzlení považuji za solidní koncovku. Když máte v ruce skvělý scénář, natočíte kvalitní film i na sedačce jednoho auta.

53 válek (2018)

Velmi působivé ztvárnění posttraumatické stresové poruchy. Hlavní protagonistka filmu se postupně propadá hlouběji do deprese a úzkosti, které neustále gradují a nemají konce. Za vše může její manžel – válečný zpravodaj –, jenž neustále jezdí z války do války a nehledí na to, že se kvůli tomu jeho ženě bortí její osobnost. Anny největší problém tkví v tom, že svého manžela opravdu plně miluje a neustálý strach z toho, že je na místech, kde může kdykoliv přijít o život, ji naplno pohlcuje a stahuje do nekonečné temnoty, kde není schopna normálně fungovat a cesta do psychiatrické léčebny je tak nevyhnutelná. Vše vyústí v to, že by pro ní bylo nejlepším řešením, kdyby její muž opravdu zahynul a ona se přes to pokusila přenést, než se dál utápět v tom, co by kdyby. Film má velmi přívětivou stopáž a rozhodně jde o velmi zajímavé téma, jehož zpracování je na vysoké úrovni – je to ale tak těžké a specifické, že mi dělalo trošku problém to celé přežvýkat. Rozhodně ale stojí za vidění – už jen pro efektní herecký výkon Magdaleny Popławské.