Abominations (2023)

Michael Fontaine je zkušený a extrémně talentovaný tvůrce speciálních make-up efektů, což ostatně dokazuje i v tomto svém kraťasu. Ovšem na režijním poli mě ani trochu nepřesvědčil a nevidím jediný důvod, proč si přát, aby natočil celovečerák. Krátký film zkraje navnadí zajímavou premisou o křehkém citovém poutu mezi člověkem a monstrem, ale žádný silný dojem na konci nezanechá a celé své momentum rychle spláchne roztřesenou kamerou motající se v tmavých zákoutích bezdomoveckých brlohů.

A Disturbance in the Force (2023)

Skvěle sestříhaný, svižný a vysoce zábavný dokument o nechvalně proslulé černé kaňce na štítu velebené historie Star Wars franšízy. Vůbec nevadí, že zásadní SW jména (Mark Hamill, George Lucas, Harrison Ford a další) zde vystupují jen v rámci archivních záběrů – i to bohatě stačí, abychom se z nich dověděli vše potřebné. Fokus je převážně na tvůrce v pozadí samotného Holiday Specialu a pak na SW fanoušky, protože se dokument primárně snaží o to, aby Holiday Special i přes špatnou pověst a bizarnost celého projektu, patřil aspoň jako takové nevlastní dítě do kánonu a byl plně přijat takový, jaký je. Není třeba jej mazat z historie, nemusíte ho cenit a mít rádi, ale stačí akceptovat jeho existenci a skrze tento dokument znát pozadí jeho vzniku, impakt a roli, jakou v rámci SW hraje.

After Midnight (2019)

Velmi sympatické malé romantické drama s kapkou hororu, které je citlivé, vtipné a zcela přirozené. V podstatě se jedná o monster movie, které je zároveň naprostým opakem všech těchto filmů, jelikož ústřední monstrum používá jako metaforu. After Midnight je tedy spíš pro fanoušky Chasing Amy než pro striktně hororové fanatiky, jejichž hlavním kritériem je objem prolité krve. Vrcholem filmu totiž není žádná působivá gore scéna, nýbrž geniálně napsaná dlouhá dialogová pasáž mezi otevřenými dveřmi natočená na jeden záběr. Třešničkou na dortu je pak parádní závěrečná scéna, která už potěší i jedince lačnící po krvi. Je zcela očividné, že jde o film, na kterém se podíleli Justin Benson a Aaron Moorehead – sám Jeremy Gardner jej připodobnil k jejich filmu Spring, což je trefné.

American Hero (2015)

American Hero působí jako debutový počin začínajícího režiséra a ne jako film od někoho, kdo už má s točením bohaté zkušenosti a dokázal zplodit i kvalitní fláky jako třeba The Football Factory. Trailer ukazuje prakticky vše zajímavé, co je ve filmu k vidění, ostatní je jen nudná vata, kde se většinu času fetuje a remcá o hovnech. Po trikové stránce je to rovněž velmi podprůměrné a samotný Stephen Dorff a hláškující černoch na vozejku to nevytrhnou.

Americké psycho (2000)

Poté, co jsem dočetl knižní předlohu Breta Eastona Ellise, jsem si po delší době pustil i filmové zpracování, které jsem díky znalostem z knihy patřičně docenil. Po přečtení knihy jsem si film vychutnal ještě více, je opravdu skvěle poskládaný a dočkáme se v něm spousty dialogů, které jsou doslova totožné s těmi knižními. Kniha je psána jakoby formou deníku a díky tomu také působí tak chladně a zobrazuje postavu Patricka Batemana jako naprostého sebestředného psychopata, kterým také je. Na filmu cením to, že se zaměřil převážně na psychologii hlavní postavy, kterou dle mého názoru vystihl dokonale. Kniha je kontroverzní zejména podrobným popisováním vražd, sexuálních hrátek, kanibalismu a dalších různých zvrhlostí. To ovšem ve filmu nehledejte, v tom je kouzlo knihy, a proto jsem rád, že ve filmu moc násilných scén není, protože bych nechtěl vidět jak by to dopadlo, kdyby se tvůrci snažili filmem šokovat a pokusili by se vyobrazit brutální násilí. Zde se více hodí tato sonda do mysli psychopata a lépe tady vyzní jen určité náznaky, jako například hraní si s pramínkem vlasů oběti, kterou den předtím pozval do svého bytu, než kdyby to bylo postavené na brutálních scénách. Takhle se jedná o one man show v podání Christiana Balea, který se do role Pata Batemana náramně hodí a jeho herecký výkon je úctyhodný. Kniha je napsána velmi chytře, střídají se v ní vražedné pasáže s kapitolami, kde se prakticky nic neděje a řeší se jen jaká vázanka se hodí k tomu a tomu obleku a kdo spravuje čí účet, ovšem jako celek to vše do sebe krásně zapadá a opravdu vám to přijde, jako když čtete deník psychopata. Jeho vnitřní pocity, představy, nálady a nakonec i samotné činy, které jsou v knize popisovány, může plno lidí považovat za pouhou snahu šokovat anebo jim to může připadat jen jako nechutný a ubohý román pro zvrhlíky od zvrhlíka, ale tak to není. Kniha odráží realitu a skvěle vykresluje chování určitých lidí a ukazuje, že mezi námi žijí i takováto individua. Ellis uhodil hřebík na hlavičku a jeho dílo považuju za masterpiece a to samé si myslím i o filmovém zpracování.

Anna a apokalypsa (2017)

Glee meets Scouts Guide to Zombie Apocalypse. Nenáročná hororová komedie zmixovaná s muzikálem obsahující všechny klišé, které se dají čekat. Nejoriginálnější na tomhle filmu je jeho námět, vše ostatní jste už stoprocentně viděli někde jinde. I přes to všechno s tím nemám vůbec žádný problém, skvěle jsem se bavil a klidně si to dám někdy znovu. Postavy mě neiritovaly, písničky byly solidní a děj měl spád. Možná bych přitlačil na goru, ale na poměry krotší zombie komedie pro teenagery tam toho bylo asi tak akorát. Rozhodně o parník sympatičtější moderní variace na zombie žánr než twilightovsky dementní Warm Bodies.

Annette (2021)

První půlka naprosto úchvatná a strhující, pak tomu trochu spadne řetěz, ale finální pasáž už je opět skvostná. Takto svérázný muzikál tu dlouho nebyl – navíc s naprosto božsky vypiplaným vizuálem a strhujícím Adamem Driverem. Pro mnohé to bude až příliš nekonvenční a úmorné, ale zas tak drsný art to není. Byl to pro mě tak trochu zajíc v pytli, ale nakonec jsem moc rád, že právě Annette jsem zvolil jako svůj návratový film po takřka 10 měsíců dlouhé kino absenci.

Avengers: Endgame (2019)

Připravte si kapesníky a čistý trenky! Poslední kapitola první mega vlny jménem Marvel Cinematic Universe je tady a historie komiksových filmů se opět přepisuje. Marvelu se povedlo něco neuvěřitelného a tenhle jejich kolos, který má k dnešku už i svůj epilog, bude dlouhá léta ukázkovým vzorem pečlivě budovaného movie franchisingu – v tomhle ohledu je MCU naprosto bezprecedentní záležitostí – a to Marvel ani zdaleka nekončí. Něco tak obřího a zároveň takhle vypiplaného během 11 let tu ještě nebylo, a i kdyby další fáze zklamala, tenhle úspěch už jim nikdo neodpáře. Velký příběh se uzavírá a je v něm takřka vše, co jsem si přál plus mnoho dalšího, co mě ani nenapadlo. Jde vidět, že za tím stojí opravdu chytří tvůrci, kteří moc dobře vědí, co dělají, a proto Avengers: Endgame nejsou klasický konvenční komiksový film, nýbrž v rámci žánru nevídaná, podvratná a do určité míry i originální podívaná. Už jen ta hra s převracováním diváckých očekávání je u něčeho takhle obřího skoro až nečekaná a naprosto skvostná. Nedumal jsem nad tím, co vše by se tam mohlo dít a jak to celé dopadne, to jsem nechal spekulantům. Já jsem věděl, že to bude super a s bezmeznou důvěrou, jakou vůči Marvelu chovám, jsem trpělivě čekal, co na mě vypustí – a dopadlo to dle očekávání skvěle. Za svou důvěru jsem byl odměněn 3 hodinami dechberoucí podívané, které mi utekly jako voda a kdyby to šlo, dal bych si klidně další hodinu. Epické vyvrcholení celé MCU ságy přišlo již v Infinity War, Endgame je spíše o vyrovnávání se s tím, co Thanos způsobil a o snaze zvrátit zdánlivě nezvratitelné. Jde rozhodně o nejvíc dramatický a emocionální díl ze všech 22 z kánonu. Tady ale skončím, co se popisu děje týče – přijde mi, že cokoliv, co k tomu napíšu, by byl spoiler a nerad bych někoho připravil o krásný zážitek, který mi čtvrtý díl Avengers poskytl. Takže bych jen rád konstatoval, že lepší zakončení nám tvůrci snad ani na talíř nandat nemohli. Drtivá většina fanoušků bude spokojeně mlsat a půjde na to do kina vícekrát, stejně jako já. DC může jen tiše závidět. Hail Hydra!

Avengers: Infinity War (2018)

Klobouk dolů před bratry Russoovými, povedlo se jim ukočírovat zdánlivě neukočírovatelné. Nechci ani pomyslet, co by s touhle látkou provedl Zack Snyder. Marvel Cinematic Universe je ale naštěstí v dobrých rukách. Karty jsou rozdány, vše je do puntíku promyšlené, nitky napojené, skládačka poskládaná. Pokud sledujete cestu filmového světa Marvelu od jeho prvopočátku, tak to vše vstřebáte a budete se královsky bavit. Mnoha lidem se již přehlcenost komiksovými filmy zajídá, já si rád přidám. Ty 2-3 kvalitní marvelovky ročně si budu na svůj talíř servírovat s velkou chutí i nadále. Žijeme ve zlatém věku komiksových filmů a ačkoli DC nestojí ani za řeč a jejich snaha vše rychle splácat a všechny dohnat je marná, Marvel a X-Meni sypou jednu pecku za druhou a zatím to nevypadá, že by jim docházela šťáva. Zejména Marvel točí Občany Kaney komiksových filmů a Avengers: Infinity War je opět trefou do černého a dalším posunutím laťky, která už tak ční ve výšinách. Tohle je opravdu obří kolos a ten počet všemožných charakterů pod jednou střechou by se už mohl zdát příliš, ale jde jen o další krok v překonávání sebe samého. I já jsem se malinko obával, jak tohle zvládnou ukočírovat, ale zas tolik jsem si tím hlavu nelámal a věřil jsem, že z toho vyleze další zdařilá komiksová jízda. A udělal jsem dobře. Všechny postavy dostaly ideální porci prostoru, nikdo není příliš upozaděn, ani moc nevyčnívá. Konfrontace různých charaterů, často z odlišně laděných filmů, funguje na výbornou. Mix akce, humoru, vážnosti a osudovosti je vyvážen tak akorát a rozhodně nepůsobí jako pěst na oko. Asi ani nedokážu vyzdvihnout jednu postavu, která by mi z toho vybočovala. Všichni mají své místo a plní svou úlohu jak mají, aniž by ztráceli svá specifika, nikdo nedělá kompromis na něčí úkor. Pojítkem toho všeho je Thanos, který se konečně po letech náznaků a vykukování ukázal v celé své parádě a naplnil velká očekávání. Nahlédneme mu do mysli, okusíme jeho rozpolcenost a pochopíme, o co mu jde a proč to dělá. Thanos je výborný záporák, jenž není pouhým ztělesněním bezdůvodného zla, ale má jasně vykreslený charakter a jeho motivace dávají smysl. Svým způsobem mi trošku připomněl Magneta, ten ale balancuje na hraně záporáka a antihrdiny, kdežto Thanos je arcilotr jak vyšitý. Příběh se do jisté míry drží klasické šablony komiksových filmů, ale na druhou stranu obsahuje i dost jedinečných a překvapivých momentů, které v určitých chvílích převrací to, na co jsme běžně v těchto filmech zvyklí. Dvě a půl hodiny stopáže jsou vytěženy na maximum, nic se zbytečně nenatahuje a většinou se přechází rovnou na věc, ať už jde o hromadu akčních scén anebo dialogové pasáže, jenž posouvají příběh o kus dál. Vše prostě šlape jak švýcarské hodinky. Už teď se těším na další kapitolu a věřím, že Marvelu jen tak nedojde dech. Snad Thor: The Dark World i nadále zůstane jedinou kaňkou na jinak čistém listu filmového seriálu za miliardy s názvem Marvel Cinematic Universe. Pokud jste fanoušci komiksovek, nebo jste k nim alespoň otevření, tak vás to nezklame. Ovšem zaryté odpůrce to o své kvalitě nepřesvědčí.

Await Further Instructions (2018)

Není třeba se rýpat v ději a lamentovat, co dává či nedává smysl. Await Further Instructions je především metafora a zajímavý sociální experiment. Zdařile podaný střet dvou myšlenkových táborů s různými pohledy na svět je okořeněn nadpřirozenými prvky, které ocení zejména žánroví diváci, což kvituji, jelikož ho to činí pozoruhodnějším, než kdyby šlo o vážně pojaté komorní drama – komorní sci-fi horor je vždy ta lepší varianta! Film by za určitých podmínek mohl fungovat i bez nadpřirozena, ale to bychom byli ochuzeni o ten skvěle provedený závěr, což by byla velká škoda. Podobné filmy u mě stojí či padají na závěrečném vyústění a pointě, a leckdy se mi stalo, že nepovedená tečka zkazila celkový dojem, který se do té doby zdál slibný. Tohle je naštěstí opačný případ, kdy to bylo dotaženo do zdárného konce a závěrečná pasáž je naopak vrcholem celého filmu – hlavně díky ní stojí za vidění. BTW: Zajímavá náhoda, že jsem si tenhle film pustil zrovna v koronavirovém nečase, aniž bych předem věděl, o co v něm jde. Určité paralely a potenciální situace plynoucí z aktuálního stavu jsou zde jasně patrné.