• Krátkometrážní

Mladé pušky (1988)

Oproti dvojce se to trochu vleklo. Film měl jasné potíže s tempem, ale představil nám antiwestern v krystalicky čisté podobě. Divák fandil bandě desperátů, které vede pistolnická a obávaná legenda, skrček Billy "The Kid", v přesvědčivém podání Emilia Esteveze. Ten si ve filmu zahrál se svým skutečným bratrem, nesoucím umělecké jméno Charlie Sheen, a s dalšími, tehdy nadějnými mladými hereckými tvářemi, které ovšem v pozdější době upadly až téměř v zapomnění. Soudržná parta mstící se za smrt svého mentora a učitele funguje velmi dobře. A kdyby se přidalo na přestřelkách a hlavně tempu, dalo by se mluvit o jednom z nejlepších antiwesternů konce 80. let, protože pistolnickou legendu žádným způsobem neidealizoval a snažil se o realističtější náhled na ni. Dvojka ale byla lepší.

Navždy mladý (1992)

Pěkný film, ale je trochu kýčovitý. Gibson hraje dobře a jeho herecká partnerka je vedle něj až nevýrazná. Zpočátku má film velký náboj. Domnělá smrt milované ženy způsobí, že elitní pilot požádá svého přítele a vědce v jedné osobě, aby byl na rok zmražen, ačkoliv se jedná o neprobádaný experiment, přece jen ke zmrazení dojde, ale hrdina se probouzí po dlouhé hybernaci až za 50 let, kdy se seznamuje s tehdy malým a talentovaným Elijah Woodem, který mu bude průvodcem v neznámé budoucnosti. Jenže tady moc scénář nezapracoval a přišlo mně, že se muž z jiné doby až překvapivě snadno orientoval v moderním prostředí a nebyl novodobou technikou příliš zaskočen. Ovšem romantika a kýčovitost filmu rozhodně nechybí a to vše je podbarveno tklivou hudbou zesnulého Jerry Goldsmithe, a až se dvojice, kterou dělí velký časový skok, jako zestárlá znovu setká v zapadajícím slunci, tak jedno oko nezůstane suché. Jenže hrdina zestárne na 80 letého starce, a kdyby scenáristé nechali ještě chvíli Gibsona mladého, asi by to bylo zajímavější setkání. Dojemný příběh plný slzopudných scén, pro citlivé diváky, můžu jenom doporučit.

Patriot (2000)

Líbilo se mně to. Mel Gibson má charisma na rozdávání a předvede nejen dobré herecké ztvárnění svého vlastence, ale také umění ohánět se s tomahawkem a v potoce naporcovat vojáka za zabití svého syna. Likvidací vojenského regimentu to začíná, pak zařve druhý syn v podání mladého Heatha Ledgera a tatínek Gibson pak v závěru na bojišti zamává za hrdinské hudby hrdinně vlajkou a zúčtuje s největším zlosynem ve filmu, taktéž charismatickým Jasonem Isaacsem. Roland Emmerich to pojal velkolepě a všechny složky ve filmu měly téměř ideální poměr.

Řidičák (1988)

Asi to zažil každý, kdo si chtěl udělat řidičský průkaz, aby oslnil nějakou dívku ve své nadupané káře. Corey Haim chce na jednu výstavní bloncku udělat velký dojem tím, že ji sveze, ale vzhledem k tomu, že zkoušky na řidičák neudělal, tak ze super projíždky s dívkou snů nebude nejspíš nic. Ovšem v případě Haima není žádný problém vzít tátovo auto z garáže a svézt v něm nejen svůj idol, ale i své povedené kamarádíčky a nikdo z nich netuší, že se jede "na černo". A jak už to v bláznivých komediích bývá výsledek je vždy opačný než by hlavní hrdina chtěl. Bavil jsem se až nečekaně dobře, protože komedie gagy chrlí kulometnou kadencí a většina z nich opravdu stojí za to. Haim s Feldmanem si dokonale sednou a je to hlavně jejich zásluha, že se z průměrného scénáře stala nadprůměrná komedie typická pro 80.léta.

Ztracení chlapci (1987)

Pěkně zábavný horor v režii ostříleného veterána Joela Schumachera, ve kterém se najde místo jak pro výborně načasovaný humor, tak pro romantiku a city v podání ústřední zamilované upírské dvojice Jasona Patrica a Jami Gertz. O humornou složku se postarala pro změnu perfektně pasující dvojka Corey Feldman a zesnulý zapomenutý idol 80 let Corey Haim. Bavil jsem se na černohumorném provedení velmi dobře navzdory tomu, že se bát u toho moc nedalo, ale všechny hororové ingredience byly naservírovány správně po upírsku.

Rváčův deník (1995)

DiCaprio byl tehdy snesitelnější než dnes.Točil nenápadné filmy a tento je jedním z nich. Určitě to není film, který vtiskne divákovi hlubokou myšlenku, a ačkoliv si na to hraje, není filmem, který má tak propracovanou vnitřní kostru, ale má celkem pevný obal, kterému celistvost dodává výborně hrající DiCaprio. Téma drog mě nikdy moc nezajímalo a celkem lidmi, kteří je berou pohrdám, ale rád se podívám na trosky, kteří si ten fet dopřávají, ačkoliv v tomto filmu nejde tolik o realistické podání, jako spíš o filmový, a tak trochu excesivní prožitek. 70%

Na křídlech vážky (2002)

Mě ten film překvapil. Zajímavé téma posmrtného života je citlivě natočeno. Kdyby si film odpustil do absurdna hozený konec, dal bych klidně plný počet. Od Toma Shadyaca bych takový přemýšlivý film nikdy nečekal. Nemusím jen drsné horory, tenhle byl obohacený o mnoho vzácných ingrediencí, které se v hororech téměř nevyskytují. A možná to ani nebyl horor, nebo na fikci založený mysteriozní thriller. Třeba to smrtí nekončí... 70%

Létající Čestmír (1983) (seriál)

Ze spolupráce dua Vorlíček/Macourek většinou vzešly kousky s bezbřehou fantazií. I tady se dá pobavit, ačkoliv nápady s kouzelnými květinami, se daly využít ještě líp. Jen když si představím, jakou kouzelnou moc všechny květiny měly, a ono se to nějak moc točilo v uzavřeném kruhu jednoho městečka. Rodina Blechovic byla povedená a vůbec všichni herci do svých rolí dali maximum, ale ten nevyužitý potenciál tam prostě lze cítit. Naštěstí to bylo vyvážené po stránce gagů a velmi obstojné po stránce trikové, i když to všechno mělo nakročeno k groteskní naivitě. Panovaly menší nejasnosti ohledně účinků kouzelných květin. Některé měly trvalý účinek zdokonalení člověka, některé jen krátkodobý. Pro seriál platí naštěstí ten první případ. 80%

Cesta ke zlu (2005)

Další z řady hororů na satanské téma, který ovšem svojí sofistikovanou formou vzdoruje škatulce typický "teenage" horor. Mladík Jake (Jensen Ackles) jednoho dne prostřednictvím svého kamaráda objeví podivnou internetovou stránku s ještě podivnější hrou zvanou "Cesta". Každý účastník je následně telefonicky kontaktován a tajemný našeptávač v telefonu přesně zná jeho psychické slabiny, myšlenky a touhy a radí mu jak se pomstít těm, kteří mu nějakým způsobem ubližují. Jake si postupně začne uvědomovat, že hra je cestou do pekla a navíc ji začali hrát i jeho dva nejlepší kamarádi. Scénář bratří Grossů je trochu složitější a než dojde k finálnímu rozuzlení může vyznívat až zmateně. Vše je prokládáno nevysvětlitelnými úmrtími, mladík má bezpočet podivných vizí a začne si románek s tajemnou kráskou s exotickým jménem i vzhledem (Shannyn Sossamon), obeznámíme se s dávným satanským rituálem a ke slovu se dostane i mladíkův původ a nebude chybět Satan osobně. Na jeden horor je toho docela dost a nechyběla originalita, invence a dobrý výběr herců, ale na filmu je místy znát nízký rozpočet, který se podepsal na slabších trikových efektech. A pozitivní závěr to nemělo.

Odsouzeni zemřít (2006)

Velmi intenzivní survival, který na své intenzitě ztratí až v příliš "epickém" závěru. Drama v americko-německé koprodukci je natočeno podle skutečných událostí a tudíž nepostrádá autentické vyznění. Survival dramata mají většinou řídké scénáře, pevně dané lidské charaktery, které se mění poté co se lidé ocitnou v krajní situaci a krajní situace v Odsouzeni zemřít není nijak přehnaná a hlavně tvůrci vynechali trapné žraloky, kteří se přímo nabízeli poté co partička mladých lidí naskákala bezmyšlenkovitě do vody kdesi v Mexiku a vzápětí ke své smůle už se kvůli příliš kluzkému a vysokému kýlu jachty nemohli vyškrábat zpět na palubu, kde je navíc bez dozoru ponechán vřískající kojenec. Všichni a zejména slečny zpanikaří, pomoc je v nedohlednu a vymyslet jak se dostat zpátky na jachtu dá někdy pořádnou fušku. Tady byly hlavním nepřítelem vyčerpání a žízen. Nepřišlo mně, že by se lidé ve vodě chovali nějak nelogicky nebo nesmyslně. Vyzkoušeli co se dalo a chci vidět někoho ( z řad těch, kteří se filmu vysmívají) kdo by se dostal do podobné stresové situace zda by se choval a uvažoval s naprosto chladnou hlavou a napadlo by ho zaručeně spasitelské řešení. To určitě. Sevřená atmosféra trochu povolila zhruba v posledních deseti minutách, kdy to přestalo být napínavé. Do hereckých řad se vedle málo známých herců podařilo angažovat i hvězdičku Cameron Richardson, která nepěkně naplnila rčení o tupých blondýnách. Celkově to však byl zajímavý survival, který byl mnohem lepší než nudný The Reef.