• Krátkometrážní

Láska krvácí (2008)

Ústřední mladý pár Brian Geraghty a Jenna Dewan kromě toho, že se milují mají i nemalé finanční potíže. Velice jim tedy přijde vhod když se náhodně zmocní tašky s tučným balíkem peněz. Má to však jeden háček. Sumička patří sadistickému zkorumpovanému policistovi Christianu Slaterovi, který peníze získal nelegálním obchodem s drogami a chce za každou cenu své peníze zpět, aby se neprozradily jeho nekalé praktiky. Slater je ve své psychopatické kreaci nebývale přesvědčivý a i když je během děje postřelen, pořezán v obličeji, tak se rychle dokáže zotavit a film vyloženě táhne. I bez efektní režie se dá natočit solidní film, který nenudí a rychle uteče.

Saw: Hra o přežití (2004)

Pro mě velmi překombinovaný horor, tím se z filmu vytratilo napětí. Po herecké stránce film dopadl vůbec nejhůře. Leigh Whanell a Cary Elwes nejsou moc přesvědčiví, a nemohu se zbavit pocitu, že se do filmu ani tak nějak moc nehodili. Jenže pak je tady nepopiratelná originalita a snaha diváka zaujmout po invenční stránce. Kdyby tvůrci film zbavili zbytečných příkras a více diváka "vydusili", nabral by film sevřenější a ucelenější podobu. Takhle je to horor, který se snaží působit hutně, ale právě k té působivé hutnosti mu schází pořádný kus a to napětí mně tam scházelo. A bylo nahrazeno závěrečným neodhadnutelným zvratem, který filmu zajistil vysoká hodnocení. Znám prostě lepší horory.

Ospalá díra (1999)

Drsné hororové pohádky Burtonovi sedí. Může v nich využít svůj talent, cit a nadhled pro temnou stránku své filmařiny. Když navíc obsadí charismatickou trojici Depp, Ricci a Walken do hlavních rolí, není třeba pochybovat o tom, že se divák dobře pobaví a o hlavu kratší nebude... 80%

Saltová (2010)

Někdo se snaží spáchat atentát na ruského a později i na amerického prezidenta. Ale sakra kdo?! Je to agentka CIA Evelyn Salt, kterou najednou všichni považují za ruskou špionku? Odpovědi se dočkáte v této dokonalé reklamě na Angelinu Jolie. Takovy sthující akční film, jako je Salt, už mně dlouho chyběl. Dynamická i napínavá akce od začátku až do konce s téměř až absurdním scénářem Kurta Wimmera, který kromě toho, že v něm Angelina neohroženě střílí, kope, pořád někam padá a vystřídá množství paruk, obsahuje i pár zásadních zvratů v ději. Režisér Phillip Noyce vsadil vše na akci, hřmotnou hudbu a na Angelinu Jolie a vyplatilo se. Divák může z kina odcházet spokojený, že zatím v nejlepším akčním filmu roku hraje hlavní roli žena. Pánové, to je konec!

Monstrum (2008)

Maximálně intenzivní zážitek. Po překlenutí mírně zdlouhavého začátku (cca 15 min.), kdy je divák svědky rozlučkového večírku s jedním z přátel party mladých lidí, se film rozběhne strhujícím stylem a v následujících minutách to New York pěkně schytá od obrovské příšery, která si z Big Apple udělala bowlingovou dráhu a likviduje ve velkém stylu nejen vše živé, ale i nedotknutelný symbol Socha svobody, respektive jeho uražená hlava, za chvíli bude ležet na zemi před našimi hrdiny, kteří po prvním mocném otřesu města zůstanou v němém úžasu, a nastalý chaos umocní totální beznaděj, kterou tvůrci na diváka vyslali. Navíc obří monstrum nevidíme hned v plné jeho kráse, a když z něj začnou vypadávat menší a rychle se pohybující potvory, po jejichž kousnutí to s člověkem nedopadne ani trochu dobře, se divákova představivost vyškrábe až na pomyslný vrchol. Mladí lidé prchající z bujarého večírku do náruče jisté smrti umí hrůzu prožívat velmi sugestivně, a když jeden z nich vytrvale až do své kruté smrti natáčí vše horlivě ruční kamerou, tak se "roztřesená" kamera stává velmi autentickou, a o to scenáristovi Drew Goddardu i režisérovi Mattu Reevesovi šlo zejména. Pokud jde o mě, nejsem vyznavačem "handcam" stylu, ale tohle je pro mě vrchol. Originálně možná film úplně nevyznívá, pro povrchního diváka se tento katastrofický horor může jevit jako směs Godzilly a Vetřelce, ale důrazně podotýkám, že Monstrum se od obou snímků svým uchopením totálně odlišuje. Na filmu mě akorát štvalo, že oblíbená kráska Odette Yustman zmizela hned po začátku z děje a jen se po ní pátralo, a pak že film byl poměrně krátký. Jinak to bylo celkově až do super závěru super husté.

Cliffhanger (1993)

Akční spektákl nabitý akcí. Renny Harlin a Sylvester Stallone ve vrcholné formě. 90%

Po životě (2009)

Rozrušená Christina Ricci po hádce v restauraci s přítelem Justinem Longem sedá za volant a zabije se. Střih. Christina Ricci se probouzí mrtvá v červených šatech na stole v márnici, kde se nad ní naklání tajemně se tvářící Liam Neeson, který je nejen majitelem pohřebního ústavu, ale má hlavně dar promlouvat s mrtvými, a tak o svůj nový přírůstek bude až do pohřbu vzorně "pečovat". Jenže, co když je všechno jinak? Hlavní hrdinka si celou dobu myslí, že nezemřela, v této permanentní nejistotě je po celou dobu, až do zajímavě vyřešeného závěru, současně ponechán i divák. Christina Ricci se neváhala pro účely filmu odhalit a své postavě vtiskla mrazivou přesvědčivost, kterou při vší úctě její protihráč Liam Neeson nedosáhl, a herecky se mi víc líbil i Justin Long v roli náhle osiřelého a nešťastného snoubence. Film občas porušil svá nastavená pravidla, že mrtvou smí vidět a slyšet jenom Neeson, a tak nejasně působí scény, ve kterých Ricci zoufale telefonuje svému příteli a ten ji uslyší, nebo ji zahlédne malý chlapec v okně. Pro mě do té doby neznámá režisérka Agnieszka Wojtowicz-Vosloo disponuje nesporným talentem a její režijní rukopis mně trochu připomínal styl Sama Raimiho v jeho hororech, ale tím nechci tvrdit, že by snad režisérka od něj opisovala. After Life je natočen záměrně velmi chladně, aby se na diváka dokonale přenesla úzkost a beznaděj, kterou prožívá hlavní postava. Ve filmu není jediná pozitivní scéna a divák je nucen u filmu přemýšlet. Dobrá práce. Ve výsledku to nepůsobí jako mysteriozní horor

Sexuální praktiky pozemšťanů (1999)

Pro mě tedy dost špatný film. Vůbec nic mě na něm nenadchlo a zdejší vysoké hodnocení dost dobře nechápu. Bylo to amatérsky natočené, špatně zahrané a o ničem.Jedna hvězdička je z milosti, ale nikoliv však za Carmen Electru. Ta nemá hereckého talentu ani za mák.

Pevné pouto (2009)

Příběh se odehrává v 70 letech a je vyprávěn z pohledu 14 leté dívky Susie (Saoirse Ronan), kterou zabije její soused (přesvědčivě odpudivý Stanley Tucci suverénně svou postavu odehrál nejlépe) a ona se následně dostane do jakéhosi očistce, kde se setká s dalšími zavražděnými dívkami, protože ona nebyla zdaleka jedinou jeho obětí. A mezitím na Zemi vrah uniká spravedlnosti, rodina dívenky je z její ztráty zoufalá, a tak tatínek, a posléze i sestřička (Rose McIver), pokračují na vlastní pěst v pátrání, když policie pátrání už dávno vzdala. Při sledování tohoto nekonzistentního mixu hororu, thrilleru, i tak trochu romantického dojáčku (ten ze všech tří žánrů fungoval nejméně) mně vytanuly na mysli filmy "Jak přicházejí sny" a "Ozvěny mrtvých", které se kvalitativně a obsahově dají přiřadit k Jacksonově snímku. Ten se mohl opřít nejen o velmi silné herecké obsazení (Wahlberg, Weiszová nebo Sarandonová), ale také o propracovanou a působivou vizuální stránku, která je podbarvena jímavým hudebním doprovodem. Zajímavý snímek, ale přece jen o chloupek se slabším vyzněním oproti výše jmenovaným dílům. 60%

Věc (1982)

Polární výzkumná stanice v Antarktidě, výzkumný tým v čele s neohroženým Kurtem Russellem a vražedný organismus mimozemského původu, který věrně imituje své hostitele. Infekce se šíří rychle a výzkumníci postupně propadají panice a navzájem se začnou podezírat, kdo už je, nebo není infikován parazitem a jeden po druhém umírají. Carpenter se nikdy netoužil vymanit ze své nižší ligy. A je pravda, že umí vymodelovat tísnivou atmosféru v uzavřeném prostředí obklopeném ledem a sněhem, ale po těch letech, co jsem to viděl v "dávnověku", už to nějak nebylo ono. A ani jako dítě jsem se u toho nějak moc nebál. Je však dobře, že i po třech dekádách, které uplynuly od jeho natočení, si horor zachoval svou působivost a dalo se na něj dívat. 60%