• Krátkometrážní

Vražda v Bílém domě (1997)

Politický thriller se zajímavým obsazením se zoufale pere s průměrností. 60%

Sliz (1988)

Rozhodně jsem čekal víc. Na tomhle hororu nebylo vůbec nic, co by mě výrazně zaujalo. Kevin Dillon, bratr slavnějšího Matta Dillona, se také nějak nepředvedl. Podprůměrný horor z kategorie B, na kterém je hodně znát, že vznikl v roce 1988.

Noční rande (2010)

Nudný a stereotypní život manželů Fosterových nabere jiné rozměry, když si jednou večer zajdou na večeři a pár zkorumpovaných policistů si je splete s párem vyděračů s flash diskem, na němž je kompromitující materiál. A původně pohodový večer se rázem změní na boj o holý život a manželský pár je nucen celou noc prchat před nelítostnými policisty. Zápletka je tedy nijak objevná až otřepaná, ale přesto to není nijak špatné, ačkoliv jsem se u toho smíchy nepotrhal. Problém vidím ve snadno předvídatelném scénáři, který ovšem nabízí řadu přece jen humorných scének, ve kterých se na scéně zjevují, vedle spolehlivě komediálního Steva Carrella a neokoukané Tiny Fey, i herci zvučných jmen (Wahlberg, Liotta, Kunis nebo Ruffalo) a ti všichni se postarali o to, že film má svižný spád, až tak moc nenudí, ale nad víceméně průměrné hodnocení se ne a ne dostat. Nejvíce mě pobavila ve filmu scéna, kdy se ústřední pár vydá do striptýzového baru, kde je považován za striptérku a jejího pasáka a musí zatančit u tyče něco výjimečného, aby si zachránili život. Škoda, že takových parádně humorných situací komedie neobsahuje víc, a až příliš spoléhá na komediální talent sympatického Carrela, který překvapivě film tolik netáhne a většinou, když dostane hlavní roli, tak nijak extra neoslní, ale také nic nezkazí. 60%.

Tupíři (2010)

Duo specialistů na parodie Friedberg/Seltzer neodolalo svodům zparodovat jednu z nejpopulárnějších a současně nejdiskutovanějších ság poslední doby Twillight a jejich snaha nebyla marná. Tím nejlepším, co parodie Vampires Suck (Upíři jsou na hovno) nabízí, je její představitelka Jenn Proske, s kterou Kristen Stewart pojí nejen nápadná vnějšková podoba, ale hlavně její výkon, který naprosto geniálně vystihuje herectví Kristen Stewart až do těch nejtitěrnějších detailů (vlasy dávající si xkrát za ucho, nervozně těkající pohyby apod.) Ostatní herci sice nejsou špatní, ale Proskeové se nevyrovnají (její herecký partner Matt Lanter hrající Edwarda za ní zřetelně zaostával). Aby se divák obstojně bavil, musí mít tentokrát nakoukáno hlavně dvojku Twillightu, a to opravdu důkladně, protože tentokrát je veškerá pozornost zaměřena na jednotlivé scény z dvojky, z kterých se právě vytěžily ty nejlepší a nejlépe fungující gagy. Tvůrci se opřou jen do pár celebrit (Chris Brown, Lady Gaga, Black Eyed Peas nebo Jonas Brothers) a to ani nijak významně a na ostatní významné filmy z letošní sezony se sice také dostane (třeba Alenka v říši divů), ale opět je to spíš jen okrajové ohlédnutí. Pokud jste antifanouškem ságy, tak si budete libovat, protože vtipy tvůrci chrlí kulometnou kadencí a zkouší na diváka všechno, pokud se nezasměje teď, tak o minutu později ano, protože vtipy dojdou až v samotném závěru. Uteče to jako voda a v dohledné době stejně není žádná jiná parodie na obzoru. 60%

Vraždy podle Jidáše (1999)

Film se zřetelně inspiroval slavným "Sedm". Především se snaží zoufale napodobit jeho atmosféru (ve filmu často hustě prší). Tento element se ukázal jako až příliš rušivý, protože na to, aby se mu vyrovnal, nemá na režisérské židli kvalitního režiséra, ale pouze pochybného Russella Mulcahyho, jehož filmografie je značně nevyrovnaná. Stejným neduhem trpí i tento film, který jen snaživě opisuje a občas přijde s vlastním nápadem, anebo si dokonce troufá šokovat naturalistickými scénami. I přes to vykrádání to funguje celkem slušně, a to i díky soustředěnému Lambertovi. 60%

Prckové (2009)

Rodrieguezův odvaz pro celou rodinu, kterým zrovna dvakrát neoslnil. Sám si k němu vedle režie napsal scénář, hudbu, sestříhal si ho a nakonec si ho produkoval. Dětem se dostane do rukou Kámen přání, který splní všechno na světě a během filmu několikrát změní majitele, kterému bude plnit roztodivná až bizarní přání. Rodriguez v tomhle ohledu popustil svou uzdu fantazie naplno a nešetří nápady, které by samy o sobě vydaly nejméně na pět celovečerních filmů, ale nějak tomu zapomněl dát pevný řád a i u nenáročné zábavy platí, že by divák měl být pobaven a ne zaplaven řadou nápadů, které netvoří pevný celek, protože tady snaha o jakýkoliv příběh citelně selhává. Tahle převážně triková podívaná sice zběsile chrlí jeden nápad za druhým, ale bohužel to nemá hlavu ani tu patu. Do filmu nacpal vedle neznámých dětských tváří i osvědčené herce (Spader, Cryer, Dennings, Macy a další), ale jeho upřímná snaha vyřádit se překročila únosnou mez. Já si raději počkám na jeho "dospělejší" projekty, které mají přece jen hlavu i tu patu.

Max Payne (2008)

Zabili mu ženu a dítě a je čas za to zaplatit. Zarytí fanoušci legendární počítačové hry tento film neocení, ale mně tolik povrchní přístup tvůrců nevadil a asi to bude tím, že mě zmíněná hra zrovna dvakrát nebavila. Nízký výskyt charakteristických prvků, který ze hry udělaly fenomén, je na pováženou, stejně tak jako fakt, že se očekávaná akční řežba nekonala. Akce tu tedy nějaká je, ale nic převratného nepředstavuje, i když snaha se cení, ale ukecaná první hodina toho moc neřeší. Nejhůře dopadl Mark Wahlberg, který typově sice odpovídá Max Painovi, ale hraje tak bídně, že neoslovovat ho ve filmu zvučným jménem. tak je zralý na odpis, a ani nevíte, že nějakého Maxe Payna ztvárnuje. Je zde i však řada prvků, které navozují dobrý dojem: temná, ale ne vždy plně funkční atmosféra, velmi působivý vizuál, o který se nemalou měrou postaral kameraman Jonathan Sela, občas film vzdáleně připomene cosi jako počítačovou hru, sličná Mila Kunis, která si i s chutí zastřílela, v menších rolích Olga Kurylenko, ještě v menší roli Nelly Furtado a standardní záporák Beau Bridges a jeho noshledi. Obstojná zábava a u Wahlbergova výrazu ve tváři po požití zázračné drogy se nedalo nesmát se. A příznivci hry se možná prosmáli celým filmem.

Robin Hood (1984) (seriál)

Dobrý Robin Hood. Nejlepší role Michaela Praeda. Technická stránka a vizuál působí po letech dost bídně. 60%

Ctihodný občan (2009)

Když se Gerard Butler po neadekvátním trestu pro násilníka, který ho připravil o jeho milovanou rodinu, naštve, tak ho ani ve vězení nic nezastaví, aby dokonal svou masakrující pomstu na všech, kteří v jeho případu nerozhodli správně. A proti němu, v tomto chytrém a neskonale přehnaném thrilleru, stojí zastánce spravedlnosti Jamie Foxx a hrstka dalších lidí, které ovšem v příštích okamžicích Butler pošle na onen svět. Scenárista Kurt Wimmer stvořil zpočátku naprosto vynikající thriller, který se z běžného průměru vymyká množstvím neotřelých nápadů a nepředvídatelných postupů, které ovšem v závěru vyvrcholí celkem banálním finále, ve kterém má navrch pro změnu postava, které zrovna nefandíte. Fandil jsem Butlerovi. Podal svého nazlobeného chlapíka neodolatelným způsobem a F.Gary Gray režíroval na jedničku. Velmi zajímavý thriller. 80%

Cabin Fever 2 (2009)

Mně se dvojka líbila víc. Tvůrci razantně změnili prostředí. Z lesa rovnou na maturitní ples. A houfy studentíků ze střední drastickým (rozuměj nechutným) způsobem umírají na následky nákazy po požití kontaminované balené vody. Ubylo černého humoru, ale za to tvůrci nešetřili nechutnostmi většího kalibru. Vůbec to není pojato jako tucty "teenage" hororů. Právě, že tento se v mnohém odlišuje svou originální invencí, vysmívá se a kreslený závěr působil velmi netradičně. Ridera Stronga jsem kvůli jeho radikální změně image vůbec nepoznal a hrál zde pěkně žárlivého a vyšinutého magora. Ostatní herci, jako Andrews, Wasserová, Axelssonová, Dealová, Kelley, Senter nebo Segan si ve filmu odehráli své a většina z nich ve filmu nepěkně umřela. Skvělý horor a s jedničkou to má, kromě dvou herců, pramálo společného. Ti West dal brutální KO Eli Rothovi.