• Krátkometrážní

Peacemaker (1997)

Když svěříte akční film ženě, převážně televizní režisérce, tak také musíte počítat s tím, že film nestrhne tak, jak by měl. A to Mimi Leder režírovala ještě poměrně zdatně. Scénář byl jen průměr a nešlo z něj vymáčknout něco navíc. Když se do hlavních rolích angažují George Clooney a Nicole Kidman, nemusí to vždy stoprocentně vyjít. Něco se na filmu podařilo a něco už méně. Vadilo mně, že vážně míněný film velmi často působil jako parodie na špionážní filmy. To byl asi nejrušivější element, ale stejně bych s hodnocením zůstal u méně záživného průměru. 50%

Perfektní záskok (1997)

Nebýt toho, že v této komedii zazáří Jennifer Aniston tak by si jí nikdo ani nevšiml. Jde totiž o naprosto tuctovou záležitost, která množství zajímavých nápadů nedokáže patřičně využít.

Pidilidi (1997)

Když náhodou při svých filmových toulkách narazíte na pidilidi, s klidem do nich kopněte. Jsou jen pár centimetrů vysocí, ale otravní, až vám přerostou přes hlavu. Málokdy se stává, aby film tak dokonale zmršil knižní předlohu v její podstatě a jen se omezil na pár scén, které s většími či menšími úspěchy vyloudí pobavený úsměv. Za zmínku ještě stojí trikové efekty, které na rok vzniku celkem udělají dojem, ačkoliv o nějakém nebetyčném oslnění nemůže být řeč. Pidilidi jsou hlavně dost otravný snímek, ze kterého se po zhlédnutí nevybaví mnoho. Vypadalo to, že v lepším případě tvůrci přistoupí k tématu dospělým způsobem, a v tom horším případě nechají vyniknout exhibování postav až do úmoru, s totálně zabitým a ponejvíce infantilním dějem na zblbnutí. Druhý případ byl použit ve filmu. Z toho vyplývá, že pidilidi jsou v bytě nevítaná havěť a dá se z nich zmagořit. 20%

Policajt ze San Francisca (1997)

Režiséru Thomasi Carterovi se podařilo nemožné. Všechna známá a provařená žánrová klišé nashromáždil v jednom filmu a zúročil je ve svůj prospěch. Eddiemu Murphymu padne role jako ulitá a své obvyklé pitvoření zde zredukoval na minimum. Je to nabité akcí, obstojným záporákem Michaelem Wincottem a má to grády. Navíc dabing Oldřicha Kaisera stojí za to. Prostě akční film jak má být.

Posel budoucnosti (1997)

Když se něco moc přežene, tak to dopadne takhle, a Costner to v tomhle nákladném opusu fakt přepísknul. Ani si snad neuvědomoval, jak je příběh naivně hloupoučký a dál vše vršil a nesmyslně natahoval do přepálené stopáže. Režijně se hlavně soustředuje na sebe a ostatní postavy snímá takřka bez zájmu. Akce tu nějaká je, ale není nijak úchvatně propracovaná a to stejné platí o ději, který se bere vážně, ale je tak hloupý jak Costner daleko vidí. 40%

Princezna za tři koruny (1997) (TV film)

Název pohádky může evokovat, že se jedná o princeznu, co poskytuje sexuální služby za příznivé ceny. Je to však mýlka, nejedná se v žádném případě o měnu, nýbrž o korunovační klenoty, i když sličná Kamila Špráchalová v roli princezny by jistě neměla nouzi o amorální klientelu. Nacházíme se v chudém královstvíčku, které právě opustil král (Pavel Zedníček) s královnou (Růžena Merunková), aby hrad i s jeho nedostatky přenechali svému synovi. Princátko na to nebude až tak sám, na hradě s ním zůstal věrný sluha, který dokáže zastat hned několik dalších funkcí. A po odchodu veličenstev se okamžitě pasuje na rádce prince. Pohádka je to komediální, pomíjí záporné postavy a rozjíždí kolotoč humorných situací a zabrousí i do tzv. převlekové frašky. Hlavními protagonisty bláznivého humoru jsou Michal Dlouhý a Petr Nárožný. První jmenovaný svými převleky nahrazuje absenci panovníků na hradě, ten druhý si troufne i na to být v jednu chvíli bezhlavým zjevením. Bylo to ukřičené i pitvořivé, prostě ztřeštěně pojaté. Hradní prostory nahrazuje jedna studiová místnost, kde se mohutně šetřilo na celém interiéru a vybavení má zastoupení jen v tom nejnutnějším. Abychom nebyli ochuzeni o dva tyčící se hrady, princezna totiž pochází ze sousedního království, kamera před nahlédnutím do interiéru vždy střídavě švenkuje na dva hradní monumenty. Po technické stránce je vše dokonale úsporné. A pro milovníky stínů mikrofonů se také najde scéna. Tahle tv pohádka, velmi skromná svými náklady, měla štěstí na dobré herce. A ti z ní udělali v režii legendárního televizního režiséra Jana Bonaventury, pro něhož to byla rozlučka s tvůrčí kariérou, relativně zábavný tyjátr, co rezignoval na velké dějové manévry a disponuje explozí energického humoru. Z průměru se však nedokáže ani na okamžik vymanit. 5/10

Pták Ohnivák (1997)

Pohádka, která měla jistě velké ambice, ale dopadla spíše na mírně nadprůměrné úrovni. Pohádka trpí celou řadou neduhů. Nejslabší je mizerný casting na herce do hlavních rolí, vyjma Tiny Ruland. I přes o něco nižší výskyt silných momentů, než jsem u Vorlíčka zvyklý, se nejedná o čistou pohádkovou rutinu, kterou stačí vidět jednou. Jeho pohádku tak trochu pohřbila německá koprodukce, ve které byla natočena. O tom, že tahle pohádka opravdu není moc dobře přijímána diváky svědčí i to, že není v televizi moc často reprízována. Pěkná princezna Tina Ruland, která opravdu vypadá jako princezna, Karel Roden v roli hlavního zloducha, temná až hororová atmosféra a ještě i snaha vymanit se ze zaběhaných pohádkových schémat, to vytahují na poctivých 60%.

Rande (1997) (pořad)

Proti tomuhle pořadu nic nemám, ale už je to pěkně dávno, co každou sobotu, tehdy velmi populární moderátorská dvojice Slávek Boura a Markéta Mayerová, seznamovala na Nově nezadané lidi. Pořad zanikl a tak není důvod dávat víc hvězdiček, ale pokud by ještě existoval, tak bych se na něj díval. A možná bych šel s hodnocením nahoru anebo taky dolů. 50%

Relic (1997)

Archeologická výprava je v amazonské džungli zmasakrována a v bedně do Chicaga dorazí dochované artefakty a vzorky místní flory. S těmi také dorazí podivný lidožravý tvor, který rozhodně nehodlá držet dietu. Oběti se množí a bioložka, kterou ztvárnila Penelope Ann Miller, nachází postupně spojitosti a běsnící muzejní exponát bude muset spolu s policejním důstojníkem zastavit v jeho řádění. Rozhodně to nepůjde snadno a užil jsem si u toho slušnou porci akce, kdy rozpočet filmu dovoloval rozpoutat v muzeu i mimo něj kvalitní akční scény. Jedná se tedy o akční horor, kdy vraždící nestvůra vypadá dobře a triková stránka filmu je zvládnuta na solidní úrovni s ohledem na dobu vzniku filmu. Jen Penelope Ann Miller v hlavní roli je celkem chabá a skoro se až do své role nehodí. Akce, nějaké to napětí a neobvykle prehistorická potvora to vše v typické režii zkušeného veterána Petera Hyamse, ale také střízlivé vědomí, že dneska už film nestačí dnešním hororům a nebude to dlouho trvat, kdy se spíše nad ním pobavím, než aby se dal brát vážně. Film se hrál kdysi i v našich kinech. 60%

Robinson Crusoe (1997)

Tohle zpracování Robinsona Crusoa není vůbec špatné. Má své silné, ale i slabší momenty. Pierce Brosnan si se svou rolí poradil zdatně. Mně se to líbilo. Nejsem ale obdivovatelem knižních klasik a jejich následných zpracování. Televizní styl bránil v epičnosti díla. 60%