Rukavička (1941)

Korbelář skvělý, Fabiánová perfektní femme fatale (připomíná mi zde Glázrovou ve filmu "Tanečnice"), ovšem Gollová zde přehrává - čím dál, tím víc si začínám myslet, že se ji opravdu povedly jen dva filmy, a to "Eva tropí hlouposti" a "Hotel Modrá hvězda" - jinde buďto přehrává, nebo ji prostě role nesedla. Ovšem zde je na vině především velmi prostý až naivní scénář, už samotný fakt, že nadaný klavírista potřebuje dámskou rukavičku jako talisman, bez kterého se při hraní neobejde, je přinejmenším fetišistický a kdoví co ještě. Ne, ne, v roce 1941 se točily lepší filmy.

Příšerná tchyně (2005)

Příjemná komedie s perfektní Jane Fondou a silně přehrávající Jennifer Lopez.

Samotáři (2000)

Perfektní dílko, které osvěží a uvolní. Přestože na první pohled film pojednává o osudech jedinců, kteří jsou svým způsobem nějak omezení, právě proto je film tak nadlehčený, a krásně vám protřídí mozkové buňky, navíc díky skvělé hudbě můžete u filmu krásně relaxovat. Taková pohodovka se jen tak nevidí... Jinak Mikyho Křena bych rád ještě viděl v nějakém filmu, snad se mi to poštěstí.

Nevinné lži (2013) (seriál)

Pod hladinou ★★★★ (zajímavý především vývoj vztahu mezi matkou /Daniela Kolářová/ a dospělou dcerou /Aňa Geislerová/), Lež má rozbité auto ★★★ (příjemná a navíc humorem odlehčená povídka, chemie mezi Vilhelmovou a Dykem opravdu funguje), Druhý dech ★★★★ (chlap v balíku příjde o práci, kvůli dluhům pak i o vilu, manželku i děti - skvělý Langmajer v hlavní roli táhne tento nadprůměrný díl), Hvězdička ★★ (tak tohle byl zatím rozhodně nejslabší díl, zaujala mě pouze půvabná Tereza Voříšková v roli fiktivní dívky Iris, její přirozenost je obdivuhodná...), Klukovina ★★★★ (o tom, jak může mít křivé svědectví nedozírné následky pro životy obviněného i žalobců - mimochodem výborný Taclík, a i chlapecké role jsou zvládnuty poměrně dobře), Chromozom ★★★ (poměrně povedený díl o tom, jak laborantka zpronevěří spermie, krásné lokace na konci dílu, kde jsou záběry na venkovské nádraží), Čistá práce ★★★★ (scénář je možná trošičku slabší, zato naprosto perfektní a odzbrojující je herecký výkon Jana Plouhara v hlavní roli zfetovaného stavbaře, rýsuje se nám pan Herec), Byl lásky čas ★★★★ (a nakonec plejáda výborných herců v podání Freimanové, Janžurové, Havlové, Vetchého, Munzara a Hanáka - co chtít více...) České televizi děkuji za po mnoha letech parádní seriál, který je opravdu koukatelný a má smysl ho vidět... A jdeme na hodnocení druhé řady: Zrádce ★★★★ (věčné dilema mezi Spartou a Slávií potvrzuje že "fotbal je krásnej" a Taclík s Hádkem jsou nepřekonatelní, druhá řada tedy nasadila vysokou laťku hned zpočátku - jeden z nejlepších dílů), Vedlejší příznaky ★★★★ (tak tahle série se snad povedla ještě více než ta první, Kodetové role hysterické matky sedla jak ušitá a vlastně si střihla roli jakoby ze svého života, kopa dětí, život na vesnici, manžel hudebník), Na dně skleničky ★★★ (druhá série si sice pořád drží vysokou laťku, ale tento díl krápánek zaostává za prvníma dvěma - přestože Majer podává velmi uvěřitelný výkon alkoholika), Moje pravda ★★★ (tento díl není špatný, ovšem nějak se dookola začíná opakovat téma mezilidských vztahů, což začíná malinko nudit. A příběh není ničím překvapivý, ohromující - bohužel je to někdy až skoro rutinní - aneb dětí, vnímající rozvádějící se rodiče, stále přibývá. Ovšem oceňuji comeback skvělé Preissové, dále zde perfektní Vágnerovou a rovněž dokonalého Vyorálka. Ale jak známo, herecké obsazení je výtečné v každém díle), Hra ★★★★★ (a na závěr musím dát plné hodnocení, je to pocta celému perfektnímu seriálu, ale i tomuto skvostnému epilogu. Děj na pomezí virtuality a skutečného světa parádně graduje, napětí by se dalo krájet, herecká práce je po všech stránkách dokonalá - špičkový Vetchý i ostatní herci, rovněž tak hlavní dětská herečka. Laťka byla nasazena vysoko, ale tady se ji podařilo překonat. Paráda a pokud někdy vznikne nějaká třetí řada - nevím, nevím zda je v tuzemských silách poslat laťku výš).

Pára nad hrncem (1950)

"Pepíku, já mít takovou hlavu, tak ji nosím jenom v neděli", "Oženit - to je to samé jako nacpat fajfku tabákem" a další podobné kecy můžeme slyšet v tomto filmu. Rok 1950 se očividně nezapřel a vyvedl na světlo světla další bezvýznamnou budovatelskou agitku, která ničím zvláštním českou filmografii neobohatila. Herečky nejsou pohledné, herci se baví o ničem, scénář nezajímavý, zaujme snad jen ten mladý Ráž a malé štěky prvorepublikových hereček typu Valentová, Svozilová a Grossová, jinak propadák.

Dýmky (1966)

Třetí hvězdička za půvabnou Janu Brejchovou, které vypadá skvěle i jako bruneta. Potěší i syté barvy filmu, protože přiznejme si, barevné filmy u nás ještě v šedesátých letech moc nefrčely, narozdíl od západu, kde se drtivá většina filmů už produkovala v barvě. No a toto dílko je vlastně spojením západu a východu (tedy Rakouska a nás). To je ale vše, co můžu hodnotit kladně, jinak je film nudný, s žádnou zápletkou, žádnou myšlenkou, plytkým dějem. Herci prakticky nemají co hrát, a pouze krásné vizuálno nestačí. Bohužel.

Švadlenka (1936)

Parádní dílko s velmi půvabnou Lídou Baarovou (z českých filmů je zde snad nejpůvabnější). Dokonce mě zarazilo, že slečna Baarovic zde i velmi dobře hraje (narozdíl od většiny ostatních českých filmů), německá škola ji asi dala lekci. Ferbasová s Mandlovou zde hrají pouze druhé housle, jedinou výraznou postavou kromě Baarové je zde tedy pouze Hugo Haas, který se zde perfektně převtělil do francouzského módního experta. A jeho francouzština je dokonalá...

Hvězda z poslední štace (1939)

Adina je zde půvabná jako vždycky, ale jinak se tento film vůbec nepovedl. Na komedii je málo vtipný, na drama málo dramatický, romantický se mi rovněž nezdál. Film z prostředí potulné divadelní společnosti se mohl stát kasovním trhákem své doby, ovšem především kvůli špatné režii se tak nestalo.

Lepší svět (2010)

Krásný film o přátelství dvou povahě odlišných chlapců, kteří však k sobě nalezli cestu. Přestože prožívají nelehké životní peripetie a život jim už od toho nejútlejšího věku nastavuje svou nelítostnou tvář, dokážou svým kamarádstvím spojit i lidi, kteří je obklopují. Právem zasloužený Oscar.

Anna Karenina (2012)

Tak toto se opravdu nepovedlo. Scénář je nezáživný, režie zmatená, jindy perfektní herci zde působí velmi mdlým dojmem, jako by je práce na tomto filmu vůbec nebavila a dělali ji jen z povinnosti. Proti samotné knižní klasice nic nemám a dokonce mě ruská literatura nějakým kouzlem přitahuje, ale američtí tvůrci nikdy nepochopí ruský charakter, každá jiná evropská země by Kareninu zfilmovala lépe (samozřejmě pokud by dostala k dispozici stejné finanční prostředky). Keira Knightley se do role Anny Kareniny vyloženě nehodila (v žádném případě nepůsobí jako slovanská žena, jak vzhledově, tak charakterově), ani jindy výtečný Jude Law mě zde nepřesvědčil, o Taylorovi-Johnsonovi ani nemluvě. Jediné, co se dá na snímku ocenit jsou velkolepé kostýmy, za což film právem dostal Oscara. A i kamera byla ucházející... Toť vše.