Tintinova dobrodružství (2011)

Tintinovy komiksy miluji, proto jsem se trochu obával, jak dopadne samotný film. Ovšem dopadlo to víc než dobře, z filmu čiší převeliká úcta Spielberga k autorovi komiksu - kterým není nikdo menší, než nezapomenutelný Hergé. Tato filmová adaptace si z celkových 24 komiksových příběhů vybrala tři (přesněji "Tajemství Jednorožce", "Poklad Rudého Rackhama" a "Krab se zlatými klepety"), které zkombinovala a vytvořila z nich tento příběh. Rovněž mě potěšilo, že čeští dabéři (mimochodem dabing je opravdu výborný) ponechali vedlejším hrdinům jména tak, jak je známe z komiksových příběhů a nesnažili se vytvořit nové překlady jmen (jak bylo původně v plánu). Jinak samotná animace je skvostná a nedá se proti ní nic namítnout (i když já samotný nejsem extra zastánce moderní digitální animace). Dal bych tedy pět, ale k úplné dokonalosti mi ještě něco scházelo... Ale snímek je opravdu povedený, a nehraje si na nic, čím není.

Prima sezona (1994) (seriál)

Velmi dobré zpracování ještě lepší knižní předlohy - ikdyž jsem si Irenu představoval poněkud jinak, i v provedení Ani Geislerové mi sedla, Danny rovněž perfektní, stejně tak i ostatní herci. Tedy spokojenost.

Záhady Toma Wizarda (2007) (pořad)

Zpočátku to mělo svou úroveň, ta však s každým novým dílem klesala níž a níž.

Bieszczady (2012) (TV film)

Profesionálně zpracovaný dokument o historii náboženského hnutí na Těšínském Slezsku. Opravdu nemám důvod snížit své hodnocení, protože se zde ctí fakta, nic není dokresleno nebo vyňato. Vzhledem k tomu, že se tento dokument dotýká i mých předků, kteří se rovněž rozhodli vydat na dalekou cestu do pustých Bieszczad, je mé hodnocení ovlivněno i soukromým pohledem na údálost, která se však neodlišuje od vize režisérovy. Tvůrcům převelice děkuji...

Sněhurka a jak to bylo dál (1989)

Nejlepší postava je kromě hlavního záporáka především popletený a věčně hulící Vejr. A přestože Sněhurka zde vypadá jako herečka ze soft porna, přesto příběh zaujme a pobaví menší i větší diváky. Očekával jsem, že se celý film ponese v duchu parodie na Sněhurku, no trochu jsem se spletl, ale i tak to byl poměrně hezký zážitek.

Baron Prášil (1961)

Nic podle mého gusta, podivná animace a ještě podivnější příběh mě neučaroval, dokonce ani výběr jinak velmi skvělých herců (Werich, Kopecký, Brejchová, Jelínek, Höger, Hrušínský) zde nefungoval. Přesto to však své kvality má, ale pro jiného diváka, než jsem já.

Maska rudé smrti (1964)

Corman jako ho známe a máme rádi - aneb gotický film (přímo jako horor bych ho neoznačil, spíše pochmurné a tajemné drama) hýřící pestrými barvami, skvostnými kostýmy, nádhernými výrazně nalíčenými ženami, tajemnými a charismatickými muži. Nechybí ani trpaslík a mladá tanečnice, stejně tak jako kladné postavy, o to více viditelné v kontrastu se všude hmatatelným zlem a temnotou. Film ve mně sice nevyvolal takové napětí a hrůzu, jak se to podařilo Edgaru Poeovi v jeho knižní předloze, ale přesto hodnotím kladně (vytknout se dá snad pouze přílišné teatrální vystupování herců, včetně hlavní postavy Vincenta Priceho, konec konců však i to patří k Cormanovým filmům).

Oranžová láska (2007)

Asi ještě nikdy v životě jsem neviděl film, kde by se podařilo perfektně skloubit výbornou kameru, uchu lahodící hudbu, detailní zvuk, přesný a zkratkovitý střih, potlačit děj a odstranit ho až do pozadí. Přesto však film nabídne jednoduchý, zato však uchvacující scénář, který obnaží duši dvou mladých lidí (mimochodem perfektně je ztvárnili Alexej Čadov a Olga Makejeva) až do morku kostí. Každý střih, každý záběr, každá barva a každý zvuk měl ve filmu své patřičné místo a tedy i svou patřičnou hloubku. Ani milimetr filmu nepřišel nazmar. Tvůrcům děkuji za silně poetický až tajemný zážitek, jsem šťastný, že jsem po delší době mohl vidět opravdu skvostný film. Přestože má film určitě své mouchy, já je nenašel. Plná spokojenost. Zajímavostí pak je, že postprodukci na tomto filmu dělali Češi.

Ostrov (2006)

Po delší době opět kvalitní ruský film, které stojí za to shlédnout. Přiblíží divákovi duši člověka, kterého mučí dávný hřích z mládí, teprve krátce před smrtí dojde jeho duše klidu. Nepopsatelnou atmosféru filmu dodává nádherná příroda, rovněž také tajemné prostředí pravoslavných kněží. I ten největší asketa a postevník, žijící téměř svatě, nemůže dojít klidu, pokud mu nebude odpoštěno. Protože odpuštění má na světě největší moc, ať už to Boží, nebo to lidské. Pokud mám hodnotit technickou stránku filmu, musím vyzdvihnout především vynikající kameru, která nabízí divákovi překrásné scenérie, zachycené perfektním kameramanem.

Konkurs (1963)

Už zde se dá vypozorovat budoucí Formanův talent točit perfektní realistické filmy s herci (či spíše neherci) se smyslem pro ztvárnění reality, jako na běžícím páse. Pouhá všednost, a přesto je na ní něco krásného. Křesadlová zde ještě působí jako káčátko, časem se z ní vyvine nádherná ženská (podobný jako Jana Brejchová - taky původně nikterak hezké káčátko). Jinak je velmi pozoruhodné shlédnout film, který naznačuje, jak by mohla vypadat reality-show Československo hledá SuperStar v šedesátých letech.