Vlastní pravidla (2007)

Jane Fonda a Felicity Huffman jsou zde výborné, o (ne)herečce Lindsay Lohan se raději nebudu vyjadřovat.

Jan Žižka (1955)

Už ne tak dobré jako první díl trilogie, avšak pořád se jedná o český filmový nadprůměr. Neustále žasnu na tím, jak si Vávra dokázal hezky uspořádat davové scény, které vypadají reálně a přesvědčivě. Byl to mistr práce s komparzem. Dobové kostýmy jsou také výtečné. Pokud se zaměřím na herecké provedení, musím zde vyzvednout Karla Högera v roli krále Václava IV., stejně tak se mi líbil Ladislav Pešek v roli královského šaška, který zde měl takové své tajemné kouzlo, jakoby se šaškovský humor střetával s posmutnělou tváří a hrůzou v očích. Rovněž i Vlasta Matulová se zhostila role královny Žofie s grácií a elegancí. Naopak Zdeněk Štěpánek se lépe hodil na Jana Husa (kterého ztvárnil v prvním díle trilogie), s rolí Jana Žižky jakoby se neshodl.

Haškovy povídky ze starého mocnářství (1952)

Všechny povídky jsou dokonalé. Herci jsou zde zvoleni výtečně, s vybranou pečlivostí. Povídky zde karikují (nejen monarchistickou) společnost, ve které se všichni poznáme. Dle mého názoru nejlepší povídka byla hned ta úvodní - aneb jak pan šlechtic vařil polívku pro chudé děti. Věta "ja sam tej chudej cholota ufaším!" neměla chybu.

Jan Hus (1954)

Překrásné kostýmy, dobří herci, realistické kulisy, kvalitní scénář, dobrá kamera, barevný materiál, dobře odvedená režie - to vše se řadí k úspěchům tohoto filmu. Vávra historické velkofilmy uměl, davové scény nebyly nikdy tak perfektně zvládnuty jako v celé této trilogii. Nemůžu jít níže, i přes několik době poplatných motivů ve filmu a přes přílišné legendární a čítankové pojetí Husovo.

Bláhový sen (1943)

O tom jak mladá naivní dívka (Gollová) narychlo ke štěstí a slávě přišla, načež se tvrdě vrátila zpátky na zem. Průměrné romantické drama, které ničím nevybočuje z tehdejší produkce, Nataša zde podává svůj standard a Adina zde výjimečně moc nepřesvědčila.

Okouzlená (1942)

Možná trochu sentimentální, ale přesto zajímavý film. Jak už z hereckého hlediska (Gollová zde dramatickou roli zvládla podivuhodně dobře, Mandlová opět bravurní, Höger perfektně charismatický), tak i režisérského a scenáristického. Film neprávem upadl v zapomnění, při dnešních romantických a srdcebolných filmech, které se točí, by se určitě tento film chytil. Jinak moc se mi tu líbila i Glázrová ve své roli ledové krasavice.

Tři muži ve sněhu (1936)

Krásná, řekl bych mírně nadprůměrná veselohra z druhé poloviny třicátých let. Úžasný Plachta se zde předvedl ve vynikajícím světle, spolu s Haasem dodali filmu potřebný humor, osvědčila se i Ferbasová a stejně tak i věčně omdlévající Baldová. Tato komedie zajisté svůj úkol pobavit diváky splnila.

Skřivánci na niti (1969)

Nádherná hudba, dobrá kamera, dobří herci, a i když je scénář poněkud zpomalený a tempo filmu zdlouhavé, přesto to u tohoto filmu nevadí. Po první půlhodině jsem byl zklamaný, chtěl jsem film vypnout, naštěstí jsem to neudělal, pravé jádro filmu bylo v jeho konci, v detailech, nedá se to vyslovit, ale existuje něco, proč je tento film dobrý. Pouze mě mrzí, že nedostala větší příležitost paní Ferbasová, která i přesto, že zde promluvila jen pár vět, okrášlila tento film svým smutným úsměvem (jaká ironie, v prvorepublikových filmech se objevovala výlučně v žánru komedie). I další prvorepubliková herečka Štěpničková nedostala moc prostoru, její vězením strhaná tvář však zde měla svůj zvláštní půvab...

Trójka hultajska (1937)

Průměrná komedie z třicátých let, velice podobná těm naším, které se u nás také tehdy točili. Nabízí se srovnání s filmem "Mravnost nade vše", kde také fungoval výbor pro ochranu všeobecné morálky (oba filmy jsou z roku 1937, kdo od koho opisoval?), rovněž podobné motivy nalezneme i ve filmu "Přednosta stanice" - i zde se páni (téměř) lacino najedli.

Pan Habětín odchází (1949)

Dal bych i 5 hvězdiček, nebýt konce typu "únor 1948 všechno napraví". Výborný scénář (v oblasti českého i československého filmu téměř nevídaný jev), dobrá režie, velmi kvalitně zvolení herci (Raušer je výborný, škoda, že neměl další větší příležitosti ve filmu, Kavanová byla nádherná), děj měl spád. Na postavě člověka, který si v době krize koupí továrnu, kterou si snaží udržet i za války, můžeme vidět po dlouhé době nejen černobíle vykreslenou negativní postavu. Tato postava má charakter, dokonce jsem se přistihl, že mi bylo Habětína líto, byl to takový dobrák, kterého zkazily peníze, ale lidem přímo neubližoval. Každopádně doporučuji zhlédnout všem fanouškům československého černobílého filmu, budete překvapeni, opravdu se nejedná o typickou politickou agitku, kterých po roce 1948 bylo spousta...