Kuky se vrací (2010)

Nápad za 5, dabing tiež, aj kamera výborná, príbeh klasicky Svěrákovský. Ale na takéto rozprávky som už starý a pre mňa to bolo príliš dlhé.

Zločin (2006)

Zvláštne poeticko-eroticko-psycho krimi. Keitel prekvapujúco skončil..

Štěstí na dosah (2006)

Hollywood vie, prečo tak štedro platí Willa Smitha. On je skrátka zárukou úspechu. A to platí aj tomto filme. Všetci vieme, že sa hrá na city a takmer všetci tomu aj napriek tomu podľahneme. A o to vo filme ide, nie?

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Za bezmedznú fantáziu a schopnosť vízie previesť na plátno by si zaslúžil Burton 100%. Ubrať musím za tančeky a pesničky. V predvianočnom čase ideálne dielko. Čo sa týka Roalda Dahla, mám radšej jeho Hitchcockovské poviedky. Tam je majster nad majstrov...

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Čo už, nie je každý deň nedeľa. Priemerná detektívka s pár dobrými momentmi. Švédi sa aspoň snažili tú nudu osviežiť napr. lesbickým sexom, boxom medzi indolentným obrom a skutočným boxeristom či vyliezaním z hrobu. Pokiaľ to niekomu stačí, prosím, ja čakám viac..

Zbojník Jurko (1976)

Kubalove geniálne kreslené vtipy som miloval už ako decko vo vtedajšom Roháči. Animácia jeho kresieb v tomto filme sa dá smelo porovnávať aj s dnešnými počítačovými kreáciami. V spojení s hudbou je to taký kreslený Pacho, viac šmrncnutý do melodrámy.

Americká noc (1973)

Hm, pripomína mi to diela Woodyho Allena. Veľa vzťahov, v kuse sa kecá, niečo rieši. Ja mám tohto dosť v práci a možno preto ma to tak neberie. Ale ako sonda do výroby filmu pred pár desiatkami rokov to bolo výborné. Bisset tiež..

Sebechlebskí hudci (1975)

Joj, na túto rozprávku mám slabosť! Polónyi, Hryc, Dančiak atď. sa na výbornú zhostili svojich rolí. Kulisy záhorskej púšte a zvuk ozembuchu mi navždy ostanú v pamäti. Radím k dielam, ktoré sa dajú pozerať každý rok a nestrácajú nič na svojej zábavnosti.

Poslední samuraj (2003)

Veľmi profesionálne spracovaný námet občianskej vojny v Japonsku 19 storočia. Prakticky niet čo vytknúť. Výprava, hudba, kostýmy, bojové scény, kamera, réžia, všetko šlape ako hodinky. Aj Cruise sa zhostil svojej náročnej úlohy so cťou. Mám slabosť pre japonské filmy. A predsa u mňa prevážil Gladiátor. Možno hudba v ňom bola ešte o kúsok lepšia..

Darwinova noční můra (2004)

Jednoduché a aké účinné! Lenže povedzme si na rovinu, kde a kto sleduje takto závažné dokumenty? Filmové kluby, alebo dvojky národných kanálov, zväčša po 22h. Fajnšmekri ako sme my, čo to tu potom hodnotíme sú extrémne malou hŕstkou ľudí. Tá väčšina, čo by s tým mohla niečo spraviť, čumí na superstar alebo ordinácie v ružovej záhrade.. A to po celom svete. Nechcem tým povedať, že by sa tým situácia v týchto bohom zabudnutých oblastiach zlepšila, no verím, že ľudia v Európe by si možno začali vážiť to, čo majú, o čosi viac..