Skrytá identita (2006)

Nicholson sa na tú rolu nejako nehodil. A to je môj obľúbenec. Šialencov on vie perfektne, ale tu sa žiadal tvrdý a nekompromisný mafián. Druhá polovica mala drajv no ako celok film nezachránila. Chýbala mi tam uveriteľnosť. Natočené ako podľa šablóny. Remeselne výborné, no umelé..

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Aj napriek úcte k zosnulému L.Smoljakovi ma tento zrejme záverečný diel nenadchol. Skrátka latka bola nasadená príliš vysoko..

Už tady nežijeme (2004)

Nečakal som veľa, no dostal som. Štvorlístok prepletený vzájomnými vzťahmi pôsobil skutočne. Samozrejme je rozdiel či hodnotí človek, ktorý už v živote niečím prešiel alebo vzťahový nováčik. Tým sa za nižšie hodnotenie nečudujem. Prekážali mi akurát intelektuálne dialógy predškolákov o bohu..

Sladký kal (2006)

Veľmi presné zobrazenie kolektívneho šialenstva, ktoré sa tvári ako najlepší režim na svete. Kto nechce plávať po prúde je prakticky zlikvidovaný lebo narúša "súdržnosť" komunity. Analógia s diktátorskými režimami nie je náhodná. Režisér veľmi dobre vedel, čo točí, však si tým sám prešiel. Bŕŕ, nechcel by som zažiť tú bezmocnosť..

Anna a vlci (1973)

Alegórie, podobenstvá a rôzne umelecké stvárnenia reality veľmi nemusím a tento film bol práve o tom. Možno z dôvodu obáv o svoju súčasnosť a perzekúcie sa režisér Saura uchýlil k tomu, že pripodobnil Francov režim k divným, úchylným príslušníkom rodiny kdesi v Španielsku a opatrovateľka zrejme predstavovala demokraciu. Pre mňa nudné až na záverečné minúty.

Mzda strachu (1953)

Dnes už trošku komicky vyznievajúci thriller s prevážaním náklaďákov plných nitroglycerínu. Od začiatku viete ako sa to skončí a zhruba aj pár zápletiek na ceste. Vzľadom na to je dĺžka filmu neúmerná a najmä prvú hodinu som prakticky čakal na to, kto vyrazí na cestu. Dovtedy ma zaujal akurát postoj mužov k ženám - handrám. Celý film po väčších či menších štrapáciách skončí ako sa patrí. Na konci si zatancovali, aj s autom :)

Legenda o létajícím Cypriánovi (2010)

Mám rád mníšske chorály, no ich neustále a dosť hlasité použitie pôsobilo na mňa rušivo. Herci boli fajn, aj kulisy, no stále ma to nútilo porovnávať s Menom ruže a bohužiaľ celková atmosféra je neporovnateľná. Možno keby dej nebol roztrúsený. No v tých rokoch sa v kláštoroch toho veľa neudialo a tak, keď chceli oživiť fádny život, mali tam niečo vymyslieť. A stavba krídel veľa vzrúša nepriniesla..

Battle Royale (2000)

Japonská variácia na tému last man standing. Zaujal ma učiteľ 7 triedy v podaní Takeshi Kitana, ktorý však mal málo priestoru na vraždenie s kamennou tvárou. Ázijci sa neserú a sekajú, bodajú, strieľajú hneď od začiatku. Však za dobrú hodinu treba killnúť okrem posledného všetkých. Zásada, keď sa ocitnete na takomto ostrove je: nikomu never! :)

Andy Goldsworthy (2001)

Zo začiatku som si myslel - ďaľší uletený blázon. Postupne ma však svojim umením a snahou porozumieť behu života prostredníctvom vody a kameňa dostal. V spojení s hudbou a fascinujúcimi vlnkami, ktoré tvoril z ľadu, lístia, kameňa či na konci z železitej farby a snehu sa dostavil magický pokoj, ktorý pôsobil na mňa ako terapia. Veľmi interesantné, odporúčam sledovať v pokojnom a tichom prostredí.

Dealer III (2005)

Čakal som pokračovanie, no dostal som bežný deň Mila, šéfa srbského drogového gangu v Dánsku. Niečo ako don v Taliansku. Doma sa tvári ako skvelý otec rodiny a na druhej strane porcuje svojich nepriateľov ako prasce. Medzitým srbské dialógy pretkávané dánštinou a oslava dcériných narodenín. Koniec na prd, ako pri všetkých častiach. Škoda..