Pán sedmi moří (1940)

Pirátská klasika. Královna Alžběta soupeřila se Španělskem o nadvládu nad moři. Nikterak ji nevadilo neoficiálně využívat služby pirátů, kteří "vlastenecky" napadají španělské lodě. Errol Flynn hraje toho nejschopnějšího piráta, který je navíc kultivovaný, hezký, vlastenecky založený, nadevše oddaný své královně a když příležitostně zajme dámu, je dvorný, galantní a krásné dívce nezbývá než se do něj po prvotní averzi zamilovat. Role jako dělaná pro Flynna, která s úspěchem opakuje Kapitána Blooda.

Captain Blood (1935)

Doufám, že současná renesance pirátské problematiky vzkřísí i tento román a znovu ho přivede na plátna kin. Mám ráda toto zfilmování, které udělalo a objevilo Errola Flynna, ale nový Petr Blood by mi nevadil. Petr Blood je lékař s minulostí dobrodruha, který se neplete do politiky a stará se o to svoje, ale právě jeho lékařská profese ho přivede do potíží. Když ošetřuje vzbouřence, je spolu s ostatními rebely zatčen, odsouzen a poslán jako otrok ke koupi na ostrov Barbados. Tam ho koupí plantážník Bishop. Když už má svého pána tak akorát dost, zorganizuje útěk na lodi, které dá jméno Arabella (po kom asi?). Je to schopný lékař, velmi výnosný otrok (opět lékař) a nadmíru úspěšný pirát, který by ale rád se svou novou profesí legálně seknul, kdyby bylo jak. Román od Sabatiniho jsem četla víc než jednou.....

Mladý Sherlock Holmes (1985)

Obyvkle nemám projekty typu Mladý Superman/Mlady Indy-Jones/mladý....atd ráda, ale toto je příjemně neotřelé a pohrává si s motivem, proč byl nám známý Sherlock (chtěl být) tak osamělý. Je úplně jedno, že to jde naprosto proti tomu, jak Conan Doyle popsal setkání Sherlocka a Watsona. Bylo to napínavé, mělo to atmosféru. Trefa.

Vůně z Provence (1996) (seriál)

Tento seriál (4-díly myslím) běžel pod názvem Vůně z Provence. Příběh italského děvčátka, které se s rodiči přestěhuje do Provence, kde se živí jako pomocníci na květinových farmách. Slavná produkce vůní z Provence. Holčička přijde o matku, otec (údajný) ji opustí. Dívka vyrůstá a postrádá rodinu, pátrá po matčině tajemství, které ji vyhnalo z Itálie. Kdo byl její otec? Její rodinu ale nyní tvoří přátelé, kteří ji od dětství chrání a hlavní je její láska ke květinám. Příběh sám o sobě není až tak podstatný (najde štěstí), ale je to krásná sonda do Provence a jejího voňavého průmyslu.

Anna ze Zelených vršků (1985) (TV film)

Nevím, jestli mít tuhle zrzavou (promiň Anno s 2 N) holčičku je tak příjemné, jako vidět ji jak přivádí na pokraj zoufalství a nadšení ostatní. Moc mě bavily knížky o Anně ze Zeleného domu, ale i toto zfilmování má své kouzlo, a já doufám, že mám dost fantazie na to, představit si Annu, jak o mě přerazí psací tabulku, když o ní řeknu, že má vlasy s barvou jako "mrkev". Nevím, jestli by mě měla za zpřízněnou duši, já ji za ni považuji. Miluji příběh o děvčátku s fantazií, která horoucně miluje svůj těžko nalezený domov, ale chce dobýt celý svět.

Ifigenie (1977)

Silný zážitek z dětství. Není to žádný veselý příběh, ale bylo tak opravdové, že jsem to zchroustla stejně lehce jako Arabelu-asi líp. Irene Papas jako Clytemnestra je nezapomenutelná - silná ženská, která brání své mládě a neodpustí. Tatiana Papamoschou jako Ifigenie byla dítě, milující a zděšené, které se změnilo v ženu, která bojuje a nakonec přijímá. Ráda bych tu herečku ještě v něčem viděla. Ostatní si pamatuju méně. Jsou to krásné příběhy. Hodně mi to pomohlo a s chutí jsem četla Homéra i řecká dramata na daná témata - a že to jsou dramata.

Dar lásky (1978) (TV film)

Taky si to pamatuji jen jako střípek z dětství, ale kouzelný. Vánoční příběh vycházející ze známé povídky O. Henryho (The Gift of the Magi - nevím přesně, jak přeloženo do češtiny). Každopádně film u nás běžel pod názvem Dar lásky. Je to na O. Henryho hodně romantický příběh pojednávající o lásce mezi dvěma lidmi z rozdílného sociálního zázemí. Beth je sirotek, ale vychovávaná v bohaté rodině, která jí připravila vhodný sňatek. Rudy je chudý přistěhovalec, který musí tvrdě pracovat, aby pomohl rodině. Své manželství si vyvzdorují a vše vrcholí v okamžiku, kdy si chtějí tito dva dát ten nejkrásnější vánoční dárek. Beth nemá už nic než své krásné dlouhé vlasy a Rudy má krásné hodinky (cibule) bez řetízku. Co bude jejich dar lásky?

Gösta Berling (1986) (seriál)

Chtěla bych to vidět znovu. Viděla jsem to jako dítě a knížku jsem četla až potom. Byl to velmi podmanivě zvládnutý Gösta a vzhledem k složitosti vyprávění byla přiměřená stopáž. Velké romány mají mít kvalitní televizní adaptaci vedle kratších filmových verzí, které se můžou víc umělecky rozmáchnout, ale musí šetřit časem. Gösta Berling je neslavnější román Selmy Lagerlöfové, ve kterém popisuje složitou životní cestu bouřliváka a zběhlého kněze Gösty, jeho různé výstřelky, lásky, ale i pokání. Vše v krásné švédské přírodě. Děj je zasazen do autorčina rodného Värmlandu.

Cesta kolem světa za 80 dní (1989) (TV film)

Nevím, jestli uvidím tento román zfilmovaný tak, jak to je v knížce. Jako adaptace se mi to zatím nejvíc líbilo na gramofonové desce. Zde se mnohé liší. Verne si asi Philease Fogga představoval staršího a usedlejšího, Brosnan vhledem ke svému mladistvému vzhledu pojal jako spíšd extravagantního střeleného mladíka, který "ano" uzavřený a Angličan. Ale díky i za to pojetí. Byl to roztomilý Fogg a jeho romance s princeznou Audou tudíť nebyla tak kožená, jako ve starší verzi.

Panský dům (1988) (seriál)

Zfilmování se mi líbilo víc než román. Zidealizované, ale lepší. Pro mě. Dodnes mám z toho asi 2 díly někde v zásuvce. Třeba si to připomenu.