Remington Steele (1982) (seriál)

Na tomto seriálu je pozoruhodná ústřední dvojice. Brosnan si zde natrénoval svůj rejstřík roztržitých úsměvů, ze kterých dost dlouho žil. Pokud se pamatuji tak Stephanie Zimbalist hraje slečnu detektivku, která si založí detektivní kancelář pod jménem detektiva Remingtonaa Steela (což je jméno, které si vymyslí), ale ten pán se objeví, nikdo o něm nic neví a hlavně ona ne. Jistření mezi těmi dvěma hraje hlavní roli a hlavně to mezi nima v průběhu seriálu vše dospělo k romantickému finále. Spíše veseloherně laděné. Příjemné. Dnes by to byla možná spíše nostlagie.

Manionové v Americe (1981) (seriál)

Pamatuju, ale mlhavě. Pierce Brosnan hrál Irčana Roryho (nebo tak nějak). Doma v Irsku měl potíže a odjel do Ameriky. Bohatá anglická dívka, která s ním měla pletky se nějakým způsobem také dostane do Ameriky, tam se vezmou a ona zemře při porodu. Brosnan tam byl prezentovaný až jako dost nechutně neodolatelný typ - na můj vkus. Všichni šli za ním, jako za vůdcem, ale nevím, proč vlastně - tvářil se dost rozhodně asi. Trochu prvnoplánové, prostě jen zábava na téma Irsko-Anglie-Amerika.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Tenhle pompézní ješita je neodolatelnýl Je to věrné autorce? Vždy jsem dávala v knihách přednost příběhům se slečnou Marplovou, Poirot mi byl spíš protivný, ale tady mě baví. Ano.

Emma (1996)

K této adaptaci jsem si klestila cestu. Poprvé to bylo celkem dobré, ale nebyla jsem dost trpělivá (moje chyba), ale postupem času jsem ji měla radši a radši. Gwyneth si s Emmou velmi hezky pohrála a nebála si ze své postavy dělat legraci i ve chvílích, kdy se Emma brala smrtelně vážně. Austenová není autorka pouze romantická, je i satirická a kdo nevidí v jejích románech humor, nechápe její vidění světa. Ona své hrdiny miluje, ale ona se jim i vysmívá. Emma je vedle Catharine z Opatství Northanger postava, z které uděla hlavní postavu, ale karikovala v mí věci, které jí připadaly směšné. Catharine je popletená čtení romantických hrůzostrašných příběhů a vidí všude záhadné vraždy a Emma má pocit, že spolkla všechnu moudrost a může organizovat všem lidem kolem život a dostane přes prsty. Opravdu velmi hezky obsazené a odehrané. Gwyneth Paltrow a Jeremy Northam jsou krásný pár a mají krásnou chemii (i když pan Knightley by možná měl působit starší vedle Emmy).

Jamaica Inn (1983) (TV film)

Chci to zas vidět a chci to vidět s tím slovenským dabingem. Dlouhovlasá Jane Seymourová má hlavní roli v románu Daphe du Maurier jako Mary Yelanová, které pobřežní piráti zabijí otce/kapitána a matka, zmatená žalem, ho zanedlouho následuje do hrobu. Mary ví o tom, že má ještě další živou příbuznou - tetu Patience. Pamatuje si ji jako veselou a krásnou ženu a vydává se za ní do hospody Jamajka, kde žije se svým manželem Jossem Merlynem. Netrvá dlouho a dívka pozná, že její strýček jednak zničil své ženě život, ale také, že se zabývá nečím velmi ošklivým. Komu může věřit? Teta je ustrašená a její nápadník je zloděj koní a strýcův bratr. Tajulpná atmosféra slatin, drsní obyvatelé. Mary je rozhodná dívka, ve které hrubý, ale i slabošský strýc rychle vycítí silného protivníka, kterého nenávidí, ale i respektuje. Velmi pěkná adaptace.

Ideální manžel (1999)

Oscar Wilde a jeho glosy říznuté zromantizovanou adaptací. Kdo by se nesmiloval nad zkroušeným Robertem Chilternem. V málokteré adaptaci mi to osladili tak skvělým obsazením. Svižné, romantické, břitké, chci na to jít do divadla. Kam na to ten Wilde chodil? Duely mezi Everettem a Julianne Moore a Everettem a Blanchettovaou a Driverovou a vůbec všemi. Vím, že to je divadelní hra, ale opravdu umění konverzovat tak upadlo?...................................................... - ty vole, to neřeš. Ach jo.

Ovčák na skále (1993)

Možná mám s filmy z Kanady lepší zkušenost nebo mám lepší mínění o jejich produkci, ale pravda je, že jsem tento film nevnímala ani jako kanadský ani jako jiný. Prostě jako film, který je výborný, ale ne bezchybný. Donquichotský příběh o někom, kdo se brání tomu, co ho časem převálcuje. Krásná příroda, ke která patří pasoucí se ovce, ale...Bernard Hill je skvělý herec, který má dar uměřensti ať je mu podložen patost nebo surový příběh. Skvělý zážitek a škoda, že jsem nezapla nahrávání. Pět hvězd dávám, protože se jiní asi nudili a dali tak málo. Nadhodnocuju a vím to, ale jsem vděčná za hezký večer.

Noemova archa (1999) (TV film) odpad!

Tak toto je bezesporu to nejhorší, co jsem viděla v žánru - zkoušíme adaptovat Bibli. Myslím, že film buď překvapí nebo urazí toho, kdo příběh o potopě četl a uvědomuje si i časový rozestup mezi touto událostí a zničením Sodomy a Gomory. Připadalo mi to jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Joooo, potopa není dost dramatická, potřebujeme tam víc figur. Noe a jeho rodina - no to není dost. Tak tam šoupneme - no třeba Lota - a dáme tam "a la pirátskou" scénku na rozbouřených vodách. Doufám, že si na základě této podívané někdo neodškrtne to, že už znalosti Starého zákona má v malíku, viděl přece tu show s Woightem. Bylo to i formálně ubohé. Odfláknuté. Nedokážu pochopit, že se dneska točí TV-filmy, které se snaží vypadat velkolepě, ale odfláknutost leze všemi dírami. Prostě tato archa by šla ke dnu. K tomu mému šla hned.

Ježíš Nazaretský (1977) (TV film)

Zellirelli je režisér mého srdce. Tím, že je svým založením spíše scénograf, své příběhy jakoby maluje na plátno a řada scén jsou jakoo živoucí velké fresky. Zeffirelli je také odchovaný a odkojený Shakespearem, takže miluje velké a složité příběhy. Velké příběhem a složité vazbami a souvislostimi. Příběh je i klasicky pojatý. Ježíš je vybrán tak, jak jsme jeho tvář tolikrát viděli namalovanou na plátnech - asketická, modrooká tvář s dlouhými vlasy. To je to, proti čemu bych nejprve protestovala - vždyť realisticky- by to měl být zdravě vyhlížející, možná kudrnatý snědý muž, ale od Zeffirelliho to beru,...ano... dobře malíři všeho světa spojte se. Powell to ostatně odvedl až dokonce výborně a už ho nechci nikdy vidět nebo alespoň poznat v jiné roli - chci si ho pamatovat takhle. Příběh se hodně a s úctou odkazuje k textu Bible - používá i oblíbené nedoložené pasáže (teď nevím zda je to i v zkrácené verzi) o Kdo je bez viny, hoď kamenem. Perfektně zde Zeffirelli probírá i fakta, která v Knize knih nejsou, ale lze to předpokládat. Vášnivý, vzteklý Petr pochází ze stejného města jako výběrčí daní Matouš a oba budou vybráni Ježíšem? Nebude mít Petr problém jako chudý rybář, který má přijmout tohoto hříšníka jako bratra? Perfektní!! Mám trochu výhrady osobní povahy (pro to zde není místo a ani se to netýká filmu jako žánru) - vzhledem k předloze, ale bezesporuje to to nejlepší na toto téma - s úctou, ale i odvahou a inteligencí. Zeffirelli říkal, že to dalo léta a léta příprav a já jen říkám díky, díky.

Vražda na úrovni (1979)

Ještě dneska mi běhá mráz po zádech. Nejlepší Jack Rozparovač a možná nejlepší Holmes. Líbilo se mi to. Sherlock Holmes hrál na housle, byl vtipný, břitký, chladný i rozpálený - i plakal a hlavně - dvojice Plummer a Mason udělali Sherlocka a Watsona opravdu jako dvojici dlouholetých přátel, kteří o sobě vědí všechno, mají se rádi, je v tom i kus nostalgie. To fungovalo a ačkoliv si tvůrci vybrali příběh, kterým se Conan Doyle nezabýval, bylo to klasické - snad právě proto, že měli volnější ruku. Příběh podává jednu z oblíbených verzí toho, kdo byl vrahem Jackem Rozparovacem - že to byl někdo z okruhu prince Alberta - syna milované královny Viktorie. Pamatujete si? Holmes a Watson jsou v divadle, v lóži a vstupuje nechvalně proslulý princ Bertie do mančiny lóže a následují projevy nevole. Venku kameloti rozdávají výtisky se zprávou o nové vraždě v Cheapsidu. A pak....zvuk kopyt a kočáru v nočním Londýnu.........