Argo (2012)

Zámerne a s vysokým percentom úspešnosti sa vyhýbam filmom natočeným podľa skutočných udalostí, ani do tohoto sa mi dáko nechcelo, ale pár detailov ma presvedčilo, výsledok je ten, že Ben ma neprestáva prekvapovať, neberiem kritiku na povrchné vykreslenie hlavných aktérov, na glorifikáciu amerického heroizmu, na idealizáciu vtedajšej politiky, alebo na prvoplánové načasované napätie, pretože dnes nevie nikto ani trt o tom, ako sa to v skutočnosti odohralo a keby aj, v tomto prípade je to druhoradé, ja som vnímal všetky spomínané nedostatky ako výsledok zámerného prístupu autorov k zobrazeniu jedného obdivuhodného počinu, čo však znamená len toľko, že si s radosťou pozriem aj ďalší Benov film, a nie že začnem hltať skutočné príbehy, takže 90%.

Sinister (2012)

V podstate ide o klasický scenár pre túto žánrovú škatuľku, príliš aktívny trtko, ktorý ide bezhlavo za svojím cieľom stratí posledné zvyšky zdravého rozumu a pudu sebazáchovy a namiesto aby včas zbalil caky-paky a svojich najbližších a odjachal čo najďalej od vzpínajúceho sa zla, rúti sa mu rovno do pažeráka, k tomu správne nasratý a jednostranne zaujatý Bubák s čo najhorším kukučom, veľmi komótna manželka, čo nevie včas odhadnúť kedy prísť a kedy odísť a pár divných deciek so skrytými morbídnymi sklonmi, všetko toto je známa šablóna, ale v tomto prípade to celkom vyšlo, aj dobrá atmosféra, aj slušné napätie, takže 65%.

Chladnokrevný (2012)

Je pravda, že nejde o žiadnu originalitu a niektoré zápletky pôsobia dosť neohrabane, ale má to svoj štýl, kvôli ktorému sa oplatí počkať až do konca, bolo by nespravodlivé konštatovať, že príbeh ťahajú nadpriemerní Eric a Charlie, všetci si zodpovedne splnili svoje party a prispeli k zaujímavému výsledku, takže 65%.

Jak porodit a nezbláznit se (2012)

Príliš nesúrodé, nenápadité a suché, na komédii sa musí človek aspoň občas zasmiať, lenže tu ako keby všetci zabudli, čo za žáner vlastne robia, takže 25%.

Hořký měsíc (1992)

Stará slizina Polanski nám dáva vychutnať jeho zobrazenie nesmrteľnej lásky, v pravej podstate je to romantika ako vyšitá, pod jeho zvrhlou taktovkou viac-menej tuctový príbeh košatie do dráždivo-mrazivých polôh a expresívnych detailov, lenže keď odfiltrujeme to hyperbolizujúce pozlátko, zostane dramatická esencia väčšiny vzťahov, akurát Polanski musí šokovať, takže 90%.

Kletba z temnot (2012)

Pretlak exorcistických filmov spôsobil presýtenosť ponuky nad dopytom, v podstate už možno ani nie je čo nové povedať, ale toto je remeselne slušne zvládnuté a obstojne zahrané, ničmenej hlbší a trvalejší dojem to nezanechá, takže 55%.

Skyfall (2012)

Bondovskí puristi budú ešte dlho roniť slzy a pľuť oheň a síru na toto netradičné zobrazenie ich modly, takmer všetko, čím je superagent charakteristický, je v Mendesovom spracovaní roztrhané na franforce, lenže výsledok je obdivuhodný, nedokážem predpovedať, či sa ďalší nasledovníci odvážia ísť podobnou cestou, skôr si myslím, že nie, ale tento pokus nebol rozhodne na škodu, toto je iná dimenzia Bonda, ktorá mi chýbala, aj keď som si ju predtým nevedel predstaviť, takže 85%.

Agent na útěku (2012)

Nejde ani o to, že ide o otrepaný námet, chybou je ten priblblý štýl frankofónnych televíznych detektívok, ktorý chlapi zvolili, a tým to nenapraviteľne zhovadili na ťažko dopozerateľnú brečku, Aaron sa môže ísť hanbiť do kúta, Oľga sa poteší z honorára a nádejná Liana si môže zapísať maličkou kurzívou zápis do svojej filmografie, takže 25%.

Země bez zákona (2012)

Ten zvláštny štýl sa na prvý pohľad nehodí k príbehu z prohibičných čias, šablónovitosť jasne kontúrovaných charakerov, drsných dialógov a megaton prázdnych dymiacich nábojníc sa nám časom vryla pod kožu, lenže toto mnohorozmerné zobrazenie tej zvláštnej doby je úchvatné, navyše podporené skvelou hudbou a vynikajúcim výberom hercov, takže 85%.

96 hodin: Odplata (2012)

Agent vo výslužbe nám síce trochu zostarol, pribral a sťarbavel, ale bitkár je z neho furt podarený, jeho značne nezodpovedná exka síce prišla o ďalšieho chlapa, ale striasla zo seba značnú časť pritrúblosti a zosnovala síce lacný, ale v takýchto situáciách nadmieru osvedčený plán, ako sa opätovne prisať k bývalému, no a dcérenka zaznamenala azda najväčší progres - ako mentálne, tak aj fyzicky, nuž všetko podčiarknuté dáva rezultát že žiadna sláva, chlapi to mohli aspoň zaobaliť do strhujúcej akcie, lenže evidentne to nezvládli a výsledok je preto dosť rozpačitý, takže 45%.