Looper: Nájemný zabiják (2012)

Veľmi vhodný kúsok na voľný večer, sympatické mi je na ňom to, že chlapi sa tu absolútne nebabrali s nejakými písanými a nepísanými pravidlami scifi, a už vôbec ich nezaujíma nejaká teória časového paradoxu, preto sa ani my nemusíme dať vyrušovať nejakými salónnymi akademickými rečičkami o spotvorení žánru cestovania v čase, má to ukážkových kladných aj záporných hrdinov, má to spád aj atmosféru, je tam fajn čaja a vynikajúci malý zlosyn, akurát mi nejde do hlavy, prečo museli Josepha G-L maskovať a dosť výrazne mu meniť face, takže 65%.

Anna Karenina (2012)

Bol som jeden z mála mojich rovesníkov, ktorý sa v študentských časoch prehrýzol cez pôvodný román, asi kvôli mojej tvrdohlavosti a zásadovosti, aj po čase hodnotím prínos z tejto mojej zaťatosti iba v tom, že som exceloval na pár hodinách ruskej literatúry a hravo som zvládol jednu ústnu maturitnú monotématickú otázku, inak nič, štýl ma neoslovil a dejová linka sa mi z pohľadu mravov konca 20. storočia zdala úplne banálna, predsa len filmové spracovanie prináša určitú esenciu siahodlhého námetu, ale na vyššie hodnotenie mi vadili dve veci, prvá - situovanie veľkej časti príbehu do divadelného prostredia ma nesmierne rušilo a mne osobne znižovalo úroveň spracovania a zobrazenia románového príbehu, druhá - po toľkých rokoch si z knihy pamätám akurát to, že išlo o riešenie morálnej dilemy vtedajšej spoločnosti ohľadne mimomanželského sexu, že hlavná hrdinka bola dosť psychicky labilná a že sa nakoniec v beznádeji ďalšieho fungovania v mierne zamotaných vťahoch šmrcla pod vlak, už si veľmi nevybavujem, ako som si ju fyzicky predstavoval, ale ako Keiru rozhodne nie, a teraz nejde len o fyzickú vizáž, ale hlavne o jej podanie Anny, pripadala mi až príliš preafektovaná, s výraznými manio-depresívnymi náladami a niekedy nepatrične vzťahovačná a teatrálne radikálna, takto som si ju teda z knihy nepamätal a ak Keira môže za to, že vyzerá ako preživší odchovanec Dachau, za štylizovanie jej postavy si musí zobrať zodpovednosť niekto iný, ona to zvládla bravúrne, celkove som však určite čakal viac, klasické výpravné spracovanie by tomu parádne seklo, takže 40%.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Veľmi slušná akčná žánrovka, ktorá si zaslúžila viac sa pohrať so záverom, ten chlapi odbúchali príliš rýchlo, najcelebritnejší scientológ nevyšiel zo svojho tieňa a jeho Jacka si mohol driemajúci divák kľudne zmýliť s Ethanom, ale driemať sa ani veľmi nedalo, parádnych akcií bolo dosť, zápletka síce nie celkom originálna, ale rozhodne pútavá, takže 75%.

Jako za starejch časů (2012)

Spočiatku pokľudná geriatrická remembrovka sa zrazu zmení na plnokrvnú gangsterku, príbeh o niekdajších ostrých chlapcoch, ktorí najprv s trpkosťou bilancujú, potom ich niečo dostatočne naserie, aby sa nabudili a začali vystrájať ako za mlada, nie je žiadna originalita, ale aj na tento sa pozerá veľmi dobre a nie je to len v kvalite posádky, neuveriteľný je spád a gradácia filmu, od zaspatého úvodu po parádny záver, takže 75%.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Opäť jeden z kúskov, pre ktorý sa oplatí raz za čas zabŕdnuť do neistých a zradných vôd romantického žánru, tu síce nálepka trocha nesedí, lebo ide v podstate o drámu z teenage prostredia prepletenú romantickým podmazom, najpozitívnejšie je to pohodové tempo príbehu, žiadna hektika, divočina, holé prsia, bláznivé súlože,bohapusté ožieračky a podobné prejavy zlatej mládeže, toto je pohľad z inej strany na iné typy tínedžerov, veľmi dobrý kasting dokázal, že aj herecká omladina to vie, snáď len Emma by sa už mohla definitívne vymaniť z čarodejníckej ťarchy, niekedy mi pripadala dosť strnulo a amatérsky, ako keby to nebol part pre ňu, ale zas jej vizuál je stvorený pre takéto roly, a preto jej budem fandiť , takže 80%.

Konečná (2013)

V slušnej dávke akcie sa rozpustila takmer všetka logika a uveriteľnosť scén, je mi úplne jasné, že správny akčniak musí do určitej miery postrádať normálnosť, ale tu sa chlapi voľáko odtrhli z reťaze, jedna star za dynamiku, jedna star za Johnnyho Knoxvilla, takže 40%.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Príliš veľa klišé, zjednodušení a vyložených hlúpostí na to, aby tento kúsok mohol ašpirovať na vyššie priečky, teraz si chlapi môžu búchať hlavy jeden o druhého a hľadať medzi sebou čiernych petrov, lebo zopsuť taký dobrý námet a znemožniť takú fajnovú partiu hercov sa natriezvo hockomu nepodarí, napriek tomu sa na to dá celkom nerušene pozerať, atmoška divokých povojnových rokov robí svoje, len treba častejšie privrieť jedno oko, takže 65%.

The Collection (2012)

A predsa to ide, po zbytočnej Jednotke je tu o niekoľko tried lepšie pokračovanie, má to dej, chlapi popozerali nejaký ten Saw a Cube a hneď sa na to dá aj kukať, akurát by som im doporučil skončiť pri Trojke, aby ich nezastihol osud ich vzorov, takže 65%.

Lincoln (2012)

Nikto mi nevyhovorí, že tento film v takejto podobe je stráviteľný a akceptovateľný výsostne pre zaoceánske publikum, je to ich história, na ktorú môžu byť právom hrdí, a preto dokážu prijať bársjakú verziu malého, ale o to dôležitejšieho výseku zo života jedného z ich velikánov, pre neamíka ako ja je to hrozná nuda, v ktorej som sa zákonite utopil, všetka česť Štefanovi, po technickej stránke je vidieť, že to robila osobnosť svetového filmu, ale keby to ešte trocha natiahol, oveľa viac by tomu sedela forma 7-dielneho dokumentárno-hraného seriálu pre The History Channel, preto sa nepridám k niektorým domácim cteným akademikom a nezačanem s nimi spievať ódy na jedinečnosť tohoto filmu, pokladám ich za afektované prejavy rádoby elitárstva a jediného správneho vkusu v tejto komunite, nevylučujem však, že nejakého toho zlatého plešatca sa Štefanovi a spol. za necelý mesiac na túto návnadu uloviť podarí, na domácom ihrisku to sčasti bude mať opodstatnenie, takže 40%.

Inspektor Regan (2012)

Neobyčajný nárez, konečne neamerická akčná krimoška, ktorá stojí za to, sú tam nejaké drobnosti, ktoré sa dali dobrúsiť, ale nepokazili celkový dojem, Ray je prototypom drsného muža zákona a prajem mu ešte veľa dobrých scenárov, v ktorých bude na tej dobrej strane, ale na nejaké tie oficiality a pravidlá bude zvysoka kašľať, takže 80%.