Last Night (2010)

Psychologickým drámam som sa vždy vyhýbal oblúkom s dostatočne bezpečným rádiusom, je to dôsledok dávneho sledovania nejakého francúzskeho podareného kúska, kde sa hodinu a pol striedavo na seba kukali dvaja nešťastníci opačného pohlavia a raz za desať minút na striedačku vraveli holé vety, v záujme zachovania duševného zdravia som takéto zverstvá vyškrtol zo svojho zorného poľa, priznám sa, že v tomto prípade ma chlapi oklamali, lebo nám škatuľkujú tento film do romantickej drámy, lenže inak by som sa mu zrejme vyhol a o dosť by som prišiel, doba sa mení a s ňou aj vyjadrovacie prostriedky autorov a zrazu sa dá aj celkom normálne vykresliť akákoľvek dilema vo vzťahu, tu ide o nastolenie otázky čo je väčšie zlo, jednorazová nevera alebo živenie náklonnosti k bývalému partnerovi, celé je to zabalené vo veľmi zaujímavom obale a popretkávané mimoriadne silnými zápletkami a detailami, takto mi tá psychošina reže, takže 80%.

Prometheus (2012)

Verím tomu, že ani sám Majster Scott nedúfal, že týmto prequelom prekoná svojho Aliena, to bol jednoducho nedosiahnuteľný medzník tohoto žánru, pred ním nič také neexistovalo, po ňom to boli viac či menej vydarené napodobeniny, preto vnímam prehnané očakávania z Promethea za neopodstatnené, pozrel som si tento kúsok v kine aj doma a kľudne by som obetoval ešte hodinu, ktorou by sa dala zahustiť toľko spomínaná posledná tretina filmu, napriek tomu som mal ohromný zážitok, toto je scifi šité na moju mieru, takže 90%.

Žena z pátého patra (2011)

Viackrát som sa bez výraznejšieho ostychu priznal, že som prívrženec pokleslých žánrov, a keď už narazím na nejaký hodnotnejší kúsok, viac-menej ho pretrpím, ale bez výraznejšieho vplyvu na moje pocity, neberiem platiacim členom filmových klubov ich entuziazmus pri obhajovaní podobných projektov, skutočne im prajem za priehršť krištáľovo čistých zážitkov pri ich sledovaní a zároveň si držím vieru v to, že k takýmto filmom sa zas na dlhý čas nepriblížim, takže 20%.

Beowulf: Král barbarů (2005)

Semilyrická balada z prostredia severských mýtov, ktorá utrpela hlavne tým, že to mal byť epický výpravný epos, nízky rozpočet umožnil vytvoriť po produkčnej a vizuálnej stránke slabšiu televíznu adaptáciu, potenciál to malo, chlapi sa evidentne posnažili a vytrieskali z námetu, čo sa dalo, lenže s malým meštekom sa veľké kúsky stvárať nedajú, takže 40%.

Temný rytíř povstal (2012)

Napadlo ma jediné slovo po zhliadnutí - impozantné, Nolan je jednoducho kúzelník ponurej fantasy epiky a aj keď sa to zdalo nemožné, posunul ušatého záchrancu Gothamu opäť do takmer nedosiahnuteľných výšin, pokiaľ by sa chcel pasovať so svojím mladším dieťaťom, zrejme by neuspel, ale natoľko neskúsený a naivný on nie je, preto si umiestnil príbeh do netradičných rovín, v ktorých - prekvapivo alebo nie? - obstál s bravúrou jemu vlastnou, ponechal si kopyrajtovské temno, spoľahlivý výber protagonistov, bezchybné efekty a ukážkovú hudbu, a odchádza z Gothamu ako kráľ, takže 95%.

Havran (2012)

Žánrovo mi to sedí, reálie a scény tiež a keďže nie som preborník na Poeovo dielo, neriešil som nejaké súvislosti s dejom, dojali ma ale nie dosť adekvátne herecké výkony hlavných protagonistov, rušili ma viac ako vyumelkovaný scenár, takže 65%.

Amazing Spider-Man (2012)

Rozhodne som sa pobavil viac, ako pri viac-menej detských Raimiovkách, príbehovo síce Webb neprináša takmer žiadnu pridanú hodnotu, ale je temnejší, humorne dospelejší a efektnejší, a aby to malo ešte poistku, dal si viac záležať na castingu, takže 80%.

Útěk z MS-1 (2012)

Zaujímavá poloha Pearcea v netradičnej úlohe hláškujúceho záchrancu posúva toto inak okukané a nie veľmi nápadité béčko do hladín normálnej pozerateľnosti, nepredpokladám, že zanechá trvalejšie dojmy, podobných záchranných misií sme už zažili neúrekom, takže 55%.

Piraňa 3DD (2012)

Nebolo mi treba zo strany niektorých nadšených akademikov vysvetľovať, že sa tu jedná o jeden podarený komediálny horor, jeho pubertálno-naivné spracovanie mi však neprekonateľne vadilo, beriem akurát autoiróniu zhumpľovaného bejvočáka Davida, takže 15%.

Q (2011)

Hrozná kravina, ktorá sa chce hrať na hlboké myšlienky, lenže tie sú buď znehodnotené amaterizmom, alebo utopené v sexe, jedna hviezda jedine za to, že proti pornu nič nemám, takže 15%.