• Thriller

Captain Carey, U.S.A. (1949)

Na tomhle zapomenutém noiru se mi nejvíc líbí dvě věci: jednak Alan Ladd, který se pro role nesmlouvavých chlápků narodil, jednak dobře vystižená paranoidní atmosféra Italské vesnice s neobjasněnou válečnou zradou, kde se každý bojí promluvit, kamenem ale rád hodí. A ta zmíněná píseň je moc zajímavě využitá.

Lady of the Night (1925)

Tento snímek je filmovým debutem Joan Crawfordové, která zde byla najata jako double Normy Shearerové. Shearerová hraje dvojroli a jak se logicky nabízí, obě postavy se nakonec setkají. Některé záběry jsou řešené trikem, jindy uvidíme záda jedné z postav, záda, která nejspíš patří Crawfordové. V jednom záběru je vidět její tvář a není pochyb o tom, že je to ona. Nejzábavnější je srovnání s podobnými štěky mladších hereček ve filmech, kde již byla Crawfordová hvězdou, například Ann Dvorak - THIS MODERN AGE (1931), Joan Fontaine - NO MORE LADIES (1935), Susan Peters - SUSAN AND GOD (1940). --- Mimochodem zmínil jsem se, že Shearerová je prostě božská?

The Crowd Roars (1932)

Po filmu SPEEDWAY (1929), velmi dobře nasnímaném, se zřejmě hledal způsob, jak na závodních scénách něco ušetřit. A přišlo se s triky. Většina závodních záběrů je zde udělána zadní projekcí. Nějaké zajímavé pokoukání se tu najde, ale kvalitám SPEEDWAY se nepřibližuje. Na druhou stranu jsem očekával, že zdejší hvězdné obsazení rozdrtí opravdu hloupoučký SPEEDWAY po stránce dějové. Ani tím si ale nejsem moc jistý. Je tu pár pěkně vygradovaných scén, mezi nimi ale scénář klopýtá tak, že zůstává rozum stát. Opravdu jen pro skalní fanoušky starých aut.

Quartet (1948)

Podle příběhů W. Somerset Maughama vznikly povídkové filmy QUARTET (1948), TRIO (1950), ENCORE (1951). Maugham osobně každou povídku uvádí. Quartet je z nich nejrozvleklejší, dojmy zachraňuje až poslední povídka s Cecilem Parkerem, která je zároveň nejlepší povídkou ze všech tří filmů. Trio je nejlepší jako celek - první dvě povídky jsou kratší a úderné, poslední by vydala i na samostatný film (dokonce se o něm uvažovalo). Encore má pěkné první dvě povídky, pak ale opět doplácí na rozvleklost. Ani jeden z filmů není výrazně slabší, ale kdybych si měl vybrat jeden, bylo by to Trio.

The Mysterious Doctor (1943)

Pravé Béčko. Je-li místnost plná výbušnin zamčená, nejlepší bude rozstřílet zámek.

The Seventh Sin (1957)

Obvykle dávám přednost starším verzím před jejich remaky (THE PAINTED VEIL, 2006), tento film je však jednou z výjimek. Z nové verze dýchá člověčina, je přirozená a reálná. Verze Parkerové je příliš na hraně. Její postava je tak neskutečná mrcha, že by jí nikdo druhou šanci nedal. Její proměna v příběhu jde tak až na hranici fantazie. Dál mi vadilo, že je film příliš vystavěn kolem jediné hvězdy, kterou Parkerová v té době byla. Jistě, má být hlavní postavou, ona ale prakticky nesleze z plátna. Naopak skvělý Bill Travers se objeví sotva párkrát. Například v LIZZIE z téhož roku taková nevyváženost není. --- Verzi s Garbo musím ještě dohnat, ale moc pochybuji, že by její strnulé herectví udělalo pro film víc, než Parkerová.

Ruthless (1948)

Docela zajímavé drama o vzestupu jednoho finančního magnáta. Koukám ale, že někteří čekali spíš šestákovou detektivku; to zklamání chápu.

Three Secrets (1950)

O tomhle filmu se obvykle mluví jako o kopii Dopisu třem manželkám. Obvykle se ale nezmiňuje jedna důležitá drobnost - je totiž lepší. Neřeší žádnou banální vztahovou zápletku, je to drama o záchraně chlapce kdesi v horách a o hledání jeho biologické matky. Navíc velmi dlouhou dobu film chytře maskuje, že nebude mít jen jednu hlavní hrdinku. Raději o příběhu nic víc nečtěte, můžete pak být mile překvapeni.

50 Years of Formula 1 On Board (2004)

Pro zajímavost, dvd obsahuje kromě komentáře také audio stopu bez komentáře, které já osobně dávám přednost pro plné vychutnání záběrů z kokpitu. Navíc k ní žádná česká podpora není třeba.

Rivalové (2013)

Přesně jak jsem čekal. Jako sportovní drama velmi dobré. Pokud jde ale o závodění nebo vůbec jen záběry z okruhů, je toho málo a je to velmi chaotické. Howard natáčel přímo na Nurburgringu a měl šanci nám ukázat, jak ten okruh ve skutečnosti vypadal, jak šílené bylo prohánět se po něm ve formuli 1. Nestalo se. Neuvidíme nic, než tu osudovou zatáčku. Kromě toho Howard film od filmu zvyšuje rychlost střihu a úměrně tomu já snižuji hodnocení jeho filmů. Ne, rychlejší není dramatičtější, jen to devastuje můj divácký zážitek. Napříště si raději pustím nějaký dokument.