Letní bouře (2004)

Velmi milé překvapení! Výborný film o coming outu. Trochu jsem se obával té německé produkce, a pravda, vybavuju si dvě místa, která mě praštila trapností německého humoru, ale to je jediné negativum, naprosto zanedbatelné. Z tohoto filmu vyloženě sálá cit tvůrců pro krásno. Zasazení děje do přírody, vkusné kompozice záběrů, milování kluků na molu (mám na mysli umělecké ztvárnění), neodolatelně krásná Alicja Bachleda. Dějově výborné, ucelené, všeobjímající všechny fáze coming outu. Hrozně se mi líbil úsek ke konci filmu, kde byla postupně ukázána jednotlivá místa, kde se předtím odehrával děj - zapomenutá osuška v rákosí, molo, všechna ta místa, kde se předtím něco silného odehrálo, genius loci z těch míst vyloženě vyzařoval. Kultivovaná, emočně plastická teenage komedie. Jo, a je milé jednou za čas zahlídnout německou dálnici bez toho, aniž by se po ní zběsile proháněl Semir :)

Sama doma (1998) (pořad)

Mi se to docela líbilo. Ale musím přiznat, že jsem se na to díval jen v nemocnici, když jsem v sobě měl po operaci dosti vysoké dávky opiátů :))

Základní instinkt 2 (2006)

Těch pouhých 41% je ostudných a je to další z mnoha ujetých hodnocení na ČSFD! No jasně, dvojka, ergo a priori jdeme s hodnocením prudce dolů. Neprávem! Tento film je zejména dokonalý po vizuální stránce. Dokonalý! Nadherné interiéry, všechno přesně vyvážené, kompozice, barvy, hra světel a stínů, práce s prostorem - nádhera, vizuální pochoutka. To vše úchvatným způsobem propojené s dějem, prostoupené emocemi. Nepamatuju, kdy jsem naposled viděl film ve kterém by si tvůrci dali na vizuální stránce tak záležet. Dějově je to taky hodně zajímavé, napínavé a iritující, zejména manipulace a celková nejistota, která se zvyšuje přímoúměrně s tím, jak se film blíží do finiše. Ta celková dějová nejednoznačnost, kdy se opravdu nedá rozhodnout, jak se věci doopravdy udály. Scénář mi nepřišel nijak moc úděsný. Sharon mi trochu vadila tím, jak byla vykonstruovaně sexy, ta její role chladnokrevné kurvy mi připadala místy přehnaná. David mi byl zase mírně nesympatický. Každopádně, třeba erotické scény byly hodně dobré a povedené. A pak, miluju ty mrazivé thrillerové soundtracky, a pokud jsou k tomu ještě jednotlivé skladby zakomponované tak skvěle k jednotlivým scénám jako v tomto případě, tak jsem navýsost spokojený.

Gattaca (1997)

Film, který výborně ukazuje možnosti využití vědeckých poznatků v eticky choulostivé otázce "tvorby" dětí. Divákovi je problematika komplexně ukázána a film nevnucuje žádný názor, jeho utvoření je ponecháno na divákovi. To jsem hodně ocenil, protože jsem celou dobu očekával, že se film přikloní na většinou lidí podporovanou stranu "etické nepřípustnosti" (i když skrytě to vlastně dělal celou dobu, ale to jsem ochotný odpustit, protože to vychází ze samotné podstaty filmu - je o Vincentovi). Vzhledem ke svému zaměření jsem se na GATTACu díval touto optikou, ale příběh je mnohem komplexnější. Je to i příběh člověka, který navzdory společenskému systému a vlastním nedostatkům má vůli splnit si své sny. Je to i příběh lásky ženy, která si musí zodpovědět otázku, zda daného muže miluje pro to čím je, nebo pro to kým je (což spolu ovšem nesporně souvisí). Hodně zajímavých myšlenek, skvělé herecké výkony, ale primárně tento film oceňuju kvůli tomu co je uvedeno v prvních třech větách.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Na velkém prostoru příliš málo řečeného. Meditativní film je asi jediný, kterému se to dá prominout, přesto to nesmí být přehnané a přecházet v "nudu". Asi mám jen moc rychlé myšlení a prociťování. Nicméně, ani vizuální stránka mě moc nenadchla, čekal jsem víc. Celkově takové "neplné".

Láska nebeská (2003)

Trapná, nudná, rozplizlá, blbá, vánoční, přepostavovaná, zbytečná koko... komedie. Update po roce a půl: Jak se dívám, tolik mých oblíbenců, se kterými se jinak víceméně shoduju v hodnocení filmů, tomuhle filmu dalo čtyři nebo pět hvězdiček... no, doufám že mě kvůli tomuhle vybočení nezatratíte:) Ale mi se Láska nebeská opravdu nelíbila...

Shortbus (2006)

Shortbus je ze své podstaty kontroverzní film, o tom ostatně svědčí i to rozkolísané hodnocení; záleží na tom, kolik toho divák skousne a jaké má postoje v oblasti sexu v jeho nejrůznějších podobách. Nemyslím si, že režisérovým záměrem bylo šokovat otevřeností sexuálních scén a tím tomuto dílku zajistit popularitu a patřičný rozruch kolem a že jinak je tento film vlastně úplně prázdný, jak je v některých komentářích naznačeno. Ano, zvlášť když vám hned na začátku filmu naservírují akrobaticky masturbujícího gaye, HT pár v nejrůznějších polohách a trochu toho sadomasa, tak to zapůsobí. Ale účel tohoto filmu je samozřejmě jiný než ukazovat otevřeně pornoscény, že. Moc se mi líbí komentáře pětihvězdičkových uživatelů, mnozí z nich ze Shortbusu očividně vytěžili to, co z něj vytěženo být mělo. Tento film nemůže nechat nikoho chladným a záleží na tom, kolik toho divák z něj vyzíská. Mnozí bezpochyby vypnou v průběhu filmu, nejspíš nejčastěji při asi nejkontroverznější scéně, tedy homotrojce. A právě třeba tahle scéna se mi hrozně líbila. Pobavila - "Jamie, could you please use the other hand? I am used to different angle.". Zarazila - tohle jsem fakt ještě v životě neviděl. Málem donutila odvrátit oči a uši - troubení do zadku a hymna. A konečně poskytla i určitý hlubší podnět - právě ta hymna. Prostě komplexní zážitek. V celém filmu je plno narážek, které nejlépe pochopí asi emerické diváctvo. Nebýt toho rozplizlého konce, určitého "neztotožnění se" a osobního přesycení vším tím sexuálním (na mě to byla už ke konci taky docela velká kláda...), dal bych možná i pět. Závěrem snad jen dodám, že opravdu závidím Jamiemu jeho ohebnost páteře (samozřejmě ne z důvodu, který nám předvedl, lol).

Bílý oleandr (2002)

Bílý oleandr je zvláštní film. Jde tady hodně o pochopení a vcítění se do vnímání jednotlivých postav, zejména Astrid. Je zajímavé pozorovat Astrid, jak neustále mění pěstounské rodiny, jak ji každá z nich mění a jak se Astrid samotná není schopná najít. Návštěvy matky ve věznici jsou vynikající, každá z obou hrdinek přichází s nějakým očekáváním, které ale z důvodu rozdílného vnímání dění následujícího po uvěznění není nikdy naplněno. Nejlepší je poslední setkání, kdy naproti sobě sedí matka a její antiobraz. Moc se mi líbilo to po celou dobu trvající mléčné zakalení obrazu, filmu to dodává jedinečnou atmosféru. A ty pohledy Pfeifferové! Nádherné a nebezpečné. Plus plno dalších krásných a dobrých hereček, to potěšilo. Dobré bylo zabudovat okolnosti vraždy do flashbacků, ale byly místy hodně zmatené. Tento film nabízí hodně prostoru k prociťování jednotlivých událostí a patří mezi ty, které je asi potřeba vidět vícekrát.

Povodeň (2005) (TV film)

Scénáristicky i režijně velmi dobře zpracovaný smutný film o osamocení ve stáří. Postupné odmývání po(d)vodňového bahna z příběhu Jiřiny a otírání nánosů prachu z příběhu Gabriely je velmi dobře skloubeno a vede k rozuzlení, které je možná mírně předvídatelné, ale to mu nikterak neubírá na trpkých a smutných emocích, které dokáží diváka upřímně zasáhnout. Dalšími důležitými kvalitami filmu je samozřejmě ústřední herecké duo a nádherná hudba. Vydařené české drama.