A svět byl můj (2008)

Zajímavá adaptace shakespearovské látky díky jejímu napasování do homosexuální roviny. Nejvíc se mi líbil komediální aspekt filmu - do žánrového vymezení bych přidal škatulku komedie, fakt jsem se u některých scén dost nasmál:)) Lehce stravitelný filmeček s načrtnutými různorodými problémy, se kterými se mladí kluci na kluky asi setkávají. Učitelka literatury mi tím křečovitým úsměvem na první pohled připomněla "fear-love teacher" z Donnieho Darka, narozdíl od ní však postupem času působila stále sympatičtěji a sympatičtěji, zakončeno jejím "Who is next?":) Hezký happy end.

Šestý smysl (1999)

Jo tak taková pointa!:) Jako zázrakem se ke mně za celých deset let od vzniku snímku nedostalo nic víc než to, že Šestý smysl má vynikající pointu. Tak jsem se na to konečně já barbar podíval a musím uznat, že se to opravdu povedlo - jsem celou dobu při sledování přemýšlel, jak ta pointa bude k čertu vypadat, ale tohle mě fakt nenapadlo. Bezpochyby velmi kvalitní thriller s naprosto mizerným psychologem Willisem a těžce zkoušenou milující matkou Toni Collette, nadto se odehrávající v mé oblíbené Philly. Těším se na druhé zhlédnutí, které bude díky znalosti pointy paradoxně asi větším zážitkem než to první a budu se vlastně dívat na "jiný" film. Zdařilé, zdařilé...

Hrdina (2002)

Tyhle filmy o asijských bojovnících, ze kterých by měl Newton asi hlavybol, mi nikdy nebyly nijak blízké. Forma v tomto případě přebíjí obsah, nicméně vychvalovaná vizuální stránka věci mě nechala docela chladným - nic originálního, prostě jen dobře vyladěné barvičky, jednoduchost a k tomu zajímavé efekty.

Hra (1997)

Tento vydařený thriller je výborným návodem jak z někoho udělat totálního paranoika. Fincher hraje dosti děsivou hru nejen s Douglasem, ale i s divákem, který si při sledování nemůže být absolutně ničím jistý do posledních sekund filmu a já osobně jsem už ani nevěřil tomu, že titulky jsou opravdu titulky:) Vděčný námět, který vždycky zabere, ale do plného hodnocení mi přece jen něco chybí.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Ne. Já opravdu nemám pochopení pro filmy bez hlavy a paty, resp. pro takové, které tu hlavu a patu mají rozmixovanou a nejrůzněji poskládanou, přičemž plno kostí přebývá a plno šlach chybí. Krom toho jsem se v tomto případě nudil způsobem, jaký nepamatuju.

Smrt panen (1999)

80%? Ale kdeže. Leda tak za technickou stránku věci. Příběh je plýtký, z nepodstatných komářích problémů se dělá velbloudí motivace k jen těžko uvěřitelným činům. Poselství filmu je jasné, nicméně mi přijde docela zbytečné točit film o striktní výchově rodičů, kteří si myslí, že svým dětem dávají jen to nejlepší, ale ve skutečnosti to není pravda. Celý film dodává nepodstatným maličkostem přemrštěnou důležitost. Ano, každý chápe v různém věku různé věci různě, ale ve Smrti panen to bylo opravdu přehnané. Replika "vy jste nikdy nebyl třináctiletá holka" mě rozesmála v pozitivním slova smyslu, to jsem ale ještě nevěděl, jaká vážnost bude obsahu této repliky v průběhu filmu přikládána... No, pokus o to, aby diváci užasli a přemýšleli nad neexistující hloubkou tohoto filmu a jeho scestným psychologickomysteriózním zázemím, očividně tvůrcům vyšel. V kostce řečeno, Smrt panen je komár, ze kterého byl vytvořený příliš velký velbloud.

Ztracené město (2008) (TV film)

Proboha co bylo zase tohle? Šifra mistra Leonarda zkřížená s Do hlubiny ve stylu Kobry 11? Docela zajímavý dobrodružný námět, který ale doplatil na úděsný scénář. S katastrofickými filmy zaměřenými na změny klimatu se v poslední době rozrthl pytel, bohužel jsou ale vesměs dost zmršené...

Tři barvy: Červená (1994)

Vynikající, neskutečně komplexní a, ano, odvážím se to říct, geniální a dokonalý film. Film s velkým F. Takhle to má vypadat. Nechci a nebudu to rozepisovat. To se musí vidět a zejména pochopit a procítit ve vší své komplexnosti, hloubce a oroborovitosti. Dokonalý a bezchybný film!

Tornádo nad New Yorkem (2008) (TV film)

Ach jo. Další katastrofální katastrofická kravina se všemi prvky katastrofálních katastrofických kravin. Ztráta času.

Andělin popel (1999)

Obyčejnou nebo svěcenou?:))) Zezačátku dosti depresivní, potom se ale díky lehce ironickému nadhledu divák i občas zasměje. Domodra vytónovaný obraz i nádherně smutná hudba výborně podporují depresivní a zoufalou atmosféru. Postava matky se mi zdála upozaděná a charakterově méně propracovaná než postava otce. Pár zajímavých přirovnání (Shakespeare je jako bramborová kaše - nikdy se ho nemůžete nabažit), několik dosti vtipných momentů (babička-bigotní katolička řešící tělo a krev Páně na svém dvorku, hádka o poslední slovo). Délka mi ani tak díky barvitě a komplexně vylíčenému vyrůstání v chudobě a bídě nevadila, jen mi film celkově připadal trochu nevýrazný a vlastně ničím výjimečný, asi jako tento můj komentář.