The Last of Us - Vydržet a přežít (2023) (epizoda)

Tá neschopná herečka, lezba a veliteľka v jednom Melanie Lynskey, má hlas ako mníška(resp. jej dabérka), a ani kvér nevie v ruke poriadne držať.... Keď si pozriete aká bola pekná v roku 2011, a teraz po 11. rokoch vyzerá ako stará babka, doslova vyžratá prasnica, ktorá vôbec, ale absolútne nevie hrať. Ale našťastie vyšiel zo zeme veľký šéf, a ukázal jej, kto je tu pán....aj keď ju vykončil v podstate ten najmenší zombík, akého našli.   Takže veľké plus za to, že sa už nemusíme v ďalších častiach pozerať na ten jej neschopný herecký výkon. Ale škoda tých dvoch na konci, mohla to byť dobrá partia, začínali sa mi páčiť.

The Last of Us - Drž mě za ruku (2023) (epizoda)

Celkom príjemné pokračovanie...nie, to čo by som chcel, ale je to príjemné. Stále sa mi však v mysli vynára tá nechutná lgbti vsuvka z minulého dielu, tak hľadám chyby aj tam, kde nie sú. Každopádne, značne ma tu irituje hlúpa "veliteľka", ktorá vôbec nevie hrať,  snaží sa správať veľmi drsne, ale absolútne jej to nejde...plus do toho ten nehodiaci sa český preklad...neviem, čím tvorcov táto troska zaujala, možno je len lezba.

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda) odpad!

Kvalitnỳ survival diel, so vŝetkým čo k tomu patrí. Bohużiaľ, aż na to gay intermezzo, počas väčšiny filmu, ktoré mi definitívne pokazilo filmový záżitok...dávam tomu 0% a už to viac nechcem vidieť. Ak si tento seriál ešte raz niekedy pozriem, tak tento diel budem vždy preskakovať. A pritom, kľudne tam mohla byť aj takáto vsuvka, ale načo to do rozoberať do takýchto nechutných detailov? Neviem, aký toto malo účel, ale  predpokladám, že to bola len nejaká osveta(aby sme si zvykli), a s cieľom poukázať na to, že je to už  normálne a moderné.....avšak udial sa pravý opak, a mnoho dosiaľ tolerantnỳch ľudí začne ešte viac bojovať proti takýmto nechutnostiam. Skúšajú trpezlivosť väčšiny, a keď verejnosť toto akceptuje, tak nabudúce dajú rovno gay porno. Presne takto to robí štát, pomaličky a opatrne pridávajú povinnosti, a obmedzenia, až sa dostanete do bodu, kedy sa čudujete, ako ste sa sem vôbec dostali. Takto robili zákony aj na židoch, kedy im postupne pridávali obmedzenia, až nakoniec stáli pred priepasťou. Keď je nejaký jednotlivec takto ťažko chorý, tak by sa mal s tým naučiť aj v tichosti žiť, aby s tou svojou chorobou neobťažoval zvyšok zdravej populácie, a nie naplno a na plnú hubu ukazovať, čo som zač, a potom sa čudovať keď niekomu inému sa to napáči a niekomu inému z toho dokonca prepne.  Tu vo filme ma najviac štvalo, že ukazovali detaily toho, čo 99,99999% ľudstva vôbec nezaujíma, a ktorí považujú tieto detaily za extrémne nechutné. Tých pár jednotlivcov, ktorých to zaujíma, tak tí si môžu ľahko hocikedy pustiť svoj špeciálny kanál, nechápem prečo s tým nasilu obťažovať celú populáciu. Otázkou už len zostáva,  je režisér Peter Hoar gay? Alebo sú tvorci Neil Druckmann a Craig Mazin gayovia?  Podľa mňa je to úplne jasné.

Rok na dedine (1967) (TV film)

Tú štátnu reguláciu v tomto "muzikále" cítiť o niečo menej ako v sesterských Vianočných oblátkach, ktoré vznikli o 10 rokov neskôr, ale predsa ju len cítiť. V podstate sa aj tu žije tiež iba poverami, bosorkami, alkoholom.... a Ježiška na Vianoce spomínali iba raz, to ma trochu zamrzelo. Kostol, keď už nechceli ukázať aj ďalšie tradície, tak ho mohli aspoň zďaleka dať do záberu, však by z neho neubudlo. Taktiež mnoho ľudových piesní s náboženskou tématikou, akoby tu ani neexistovali. Každopádne veľmi príjemný film, nečakal som, že sa budem tak fajne baviť pri hudobnom filme, ktoré inak vôbec nemám rád. Takéto zlé hodnotenie dávam kvôli tomu, že je tu vystrihnutých mnoho slovenských tradícií, ktoré sa im pravdepodobne nehodili....takže je to de fakto nekompletný polofilm, ktorý ukazuje iba jednu stranu slovenskej kultúry.

Na západní frontě klid (2022)

Tento film je spracovaný vskutku fajn, ale utvrdzuje ma len v tom, že nemám rád žiadne filmy pokrývajúce 1. svetovú vojnu. Nie sú tu žiadne moje obľúbené technológie, žiadna budúcnosť, žiadny zmysel, žiadne pozitívne vyhliadky pre obe strany, je to skrátka len číré zúfalstvo a beznádej pre všetkých, a kde dopredu viete, že nikto nevyhráva, len zbytočne umierajú ľudia. A také nezmyselné plytvanie vojenským potenciálom a životmi, to ma vždy deprimovalo. Hlavní vojenskí velitelia a vládcovia oboch táborov by si zaslúžili zavesiť na 4 roky za gule do prievanu, aby trpeli za to, čo spôsobili. A ja nemám rád takéto filmy. Celá 1. svetová vojna mi pripadá, ako keď Rusi v Stalingrade vysielali proti hlavniam guľometov všetkých dostupných vojakov...a teraz si predstavte, že by tých vojakov vysielali 4 roky v kuse....a celé sa to odohráva v dvoch zákopoch. A tu je to tak isto, len raz posiela na smrť ľudí jedna strana a raz druhá strana. Depresívna nuda....každý, kto trochu pozná históriu, vie posúdiť, že aké asi bolo utrpenie tých vojakov na oboch stranách, keď ich také veľké množstvo zomrelo(10 miliónov+), v tak malom priestore a za taký krátky čas........tí vojaci sa museli cítiť ako besní škrečkovia v malej klietke. A preto si myslím, že nie je treba tvoriť takéto filmy...lebo nám nič nedajú, nič nové nepovedia, iba čo mám z toho filmu zbytočne nervy a depku.

The Last of Us - Nakažení (2023) (epizoda)

Lepšie! Lepšie....je nepýtať sa, a jednoducho si to pozrieť. V druhej polovici to začalo príjemne gradovať, a presne takto som si to aj predstavoval. Škoda len, že to bolo také krátke....ale pozitívne na tom bolo to, že sme sa konečne zbavili ďalšej zbytočnej histerickej čúzy.  Napadá ma, že vhodné by bolo možno počkať, pokým vyjdu všetky epizódy, a potom to dopozerať všetko naraz, budem mať konečne poriadny celovečerný zážitok.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Bol to slabý čajík, akoby niekoľkokrát vylúhovaný. Avšak ako fanúšik rovnomennej hry, tu musím dať aspoň 60%,  aj keď si to konkrétne táto časť vôbec nezaslúži. V ďalších častiach ale na oplátku očakávam zlepšenie.  Pár výnimočných záberov skrátka nenahradí 60 minút nudy. A ten preklad...som sa za nich cítil trápne...skrátka a dobre, niektoré tradičné veci by sa vôbec nemali prekladať, lebo z drsných anglických slov sa razom stane nejaký klub LGBTI.... Vy svetlušky a světlonoši :D. V preloženej hre mi to až tak nevadilo, ako tu.... No a chápem tiež, že je ťažké prekonať jednu z najlepších hier na svete, ale mohli sa trochu priblížiť, a aspoň tie herečky nemuseli dávať najškaredšie aké našli, lebo potom sa človek už nevie dočkať, kedy ich niekto zožerie, či zabije.  Na začiatku sa aspoň tá s tým výbuchom na hlave rýchlo odpratala zo scény, aby ju vzápätí nahradili ešte väčšie zúfalkyne, z ktorých minimálne Ellie tu s nami bude až do konca.

Ledová archa (2013) odpad!

V polke filmu som to musel vypnúť....to sa fakt nedalo, musel by som na niečom fičať, podobne ako tvorcovia filmu, aby som takúto hovadinu dopozeral do konca......a ja sa pýtam prečo? Prečo musel vzniknúť takýto nezmysel? Som sa zase nechal oklamať vymysleným hodnotením, a pritom náznaky odpadu tam boli hneď v prvých minútach filmu, ako napr. nefungujúca fyzika, (ne)zmysel toho vlaku, idúceho plnou rýchlosťou, nech sa deje čo sa deje. Mal som to určite vypnúť skôr, ušetril by som si hodinu života.

Finch (2021)

Milý, ale značne hlúpučký, a vskutku jednoduchý film, kde logiku väčšinou ani nenájdete. Páčil sa mi len ten postapokalyptický svet, a keby bola trochu zmysluplnejšia pointa, bol by to skvelý film, potenciál to veru malo...škoda len, že ho nevyužili.  Keby som mal zhrnúť dej tohto veľkofilmu, tak by som napísal rešerš v podobe jednej vety: Človek sa niekoľko rokov trápil, aby zostrojil robota, ktorý by ho nahradil, a postaral sa mu o psa, pričom medzitým sa spoločne vydali na vandrovku,  nevedno kam, nevedno načo, kde počas tejto cesty konštruktér robota podľa plánu odišiel do večných lovíšť, a pes, ktorý sa dožíva v priemere 12 rokov, aby pošiel do večných lovíšť čochvíľa za ním,...keby mal film o 10 minút väčšiu stopáž.

Zpráva (2020)

Brutálne vykreslenie "života" v tábore smrti + útrap na úteku z neho. Neviem, kto v tomto filme čakal nejaké veľké emócie, či príbeh. Prečítal som knihu od Vrbu, o úteku z Osvienčimu, taktiež aj knihu od Glazara o úteku z Treblinky, resp. desiatky ďalších kníh,  videl niekoľko ďalších dokumentov, a môžem povedať, že tento film už ani lepší byť nemohol. Jedinou emóciou bola túžba po slobode, tak načo riešiť niečo iné, keď iné tu nemá ani nejaký zmysel.....  Bezútešná dráma preto splnila presne to, čo som od nej očakával, a možno aj o trochu viac. Aby ste mohli "čítať medzi riadkami", odporúčam predtým pozrieť aspoň dokument "Veľký útek z Osvienčimu" z roku 2007....to bude taký základ na pochopenie.