Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Geniální povídky, pouze zdánlivě bez pointy (upřímně je mi líto vašich smutných životů). Úvod vás navnadí na bláznvou westernovou parodii, a ejhle, ono jde nakonec o hlubiny životních pravd na způsob Interstate 60. Okamžitě zařazuji ke svým nejoblíbenějším filmům.

Jak začínali: Dnes vzpomíná František Kovářík (1972) (TV film)

Doukment zajímavý nejen pro příznivce mistra Kováříka, ale hlavně pro Plzeňáky - pan Kovářík je jedním z nich a v dokumentu se objeví mnoho záběrů na zákoutí staré Plzně, jak vypadala před půl stoletím.

Ennio Morricone: Legendární filmové melodie (2018) (koncert)

Nemůžu si pomoct, ale tohle bylo jako dát si dietní kolu. Kde měla hudba gradovat byla hluchá místa, kde mělo být crescendo, nebyl prakticky nic. Pěvkyně vybraná na hlavní árii Tenkrát na západě zpívala sice hezky a čistě, ale nesmyslně hluboko a napojení na vrcholu raději hodila a pár oktáv níže. Za mě slabota ačkoli (či právě proto, že) Morriconeho tvorbu bezmezně uctívám a miluji.

Star Trek: Lower Decks - Druhý kontakt (2020) (epizoda)

Není to úplně marný, ale je jasný, že to vzniklo tak, že nějakej hlavoun od CBS zadal svým šmudlům ze "CBS Lower Decks" úkol ve znění: "Chci kreslenej Star Trek. A chci, aby to bylo jako Rick a Morty." Podle toho to vypadá. Neoriginálně...

Greyhound (2020)

Nejlepší válečné drama za hodně dlouhou dobu a bez nadsázky jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Krátká stopáž filmu neskutečně prospívá a jde se tu z akce do akce. Bez oddychu, bez slitování. Proč také, když ani jedno ani druhé neměli ani skuteční námořníci v konvoji opuštěném uprostřed Atlantiku během 2. světové války. Scény s vlčí smečkou jsou jedny z nejlepších a hudba podkreslující její nájezd je jedním slovem geniální. Už dlouho mě žádný film nedokázal tak upoutat v křesle. Při vstupu do "Černé jámy" vás děj zkrátka vcucne a vyplivne až na samém konci, notně sežvýkané a pomačkané.

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Sophia Lillis, která mne tak uchvátila v To, tady vypadá jako support lesbiens. Kdyby byl film pojat konečně jednou jako příběh z reality a vynechaly se konečně různé rádoby hrůzostrašné magické pitominky, udělali by tvůrci lépe. Nakonec je tak na celém filmu jediné pozitivum legendární borgská královna Alice Krige, která si, i přes své šišlání, krade film bezostyšně pro sebe.

Alien: Harvest (2019)

Ve výčtu herců kupodivu schází představitelka hlavní role, krásná polská herečka Agnes Albright. Jinak pěkný oldschoolový Alien-feeling, vše správně temné až do konce. Jen mi přišlo trošku vtipná a nerealistická ta "bojová" scéna. Jinak silný nadprůměr a rozhodně lepší než Prometheus a spol.

Infiltrace: Obchod s duší (2020) (TV film) odpad!

Teda tomu říkám dokument o ničem. Snaha paní režisérky (asi) šokovat, vyznívá totálně hluše. Jediné, co v první cca půlhodině dokáže je, že se snaží dehonestovat různá setkání alternativně smýšlejících jedinců a snažit se v divákovi vzbudit dojem, jak strašně nebezpeční jsou. Ano, skutečně jsem bytostně cítil, jak mě ohrožuje paní, která si při pletí zahrady představuje, jak jí pomáhají skřítci a víly a jak se mě snaží sektářsky ovládnout pán, který si bůhvíproč myslí, že s ním hovoří "Paní vod". Ono natáčet různé sešlosti alternativců a vyznavačů podivných duchovních směrů je jistě velmi záslužná činnost, protože mnoho diváků se při pohledu na ně může na chvíli cítit jako ještě celkem normální lidé. I tak ale faktem zůstává, že je to zkrátka jejich pohled na svět a to, že ostatním připadají jako parta chovanců Bohnic na výletě na tom nic nemění. Pro režisérku jde ale zjevně o něco hraničícího skoro až se sektou Davidiánů a bere to jako důkaz, že všichni ti lidé jsou živnou půdou pro různé vědmy a šamany. V dokumentu vystupuje i doktor Honzák, který se ale celých 50 minut prakticky k ničemu nevyjadřuje (řekne všehovšudy cca 3 věty) a většinu času se režisérka omezuje jen na dlouhé záběry na jeho obličej, kdy sleduje její záběry ze skryté kamery. Vypovídací hodnota nula celá nula nic. Za co doktoru Honzákovi patří dík je, že alespoň přesně pojmenovává kámen úrazu. Ano, člověk, který je schopen uvěřit slibům politiků, že zrovna s nimi bude líp, je schopen bez mrknutí oka uvěřit i těmto rádoby duchovním, kterým jde ovšem v první řadě ne o jejich duši, ale o peněženku. A ano, "obchodníci s duší" suplují práci, která dříve příslušela farářům a ještě dříve kmenovým šamanům a duchovním představitelům obecně. Ovšem lidé, během posledních sta let soustavně odřezávání od náboženství, v posledních letech cítí, že jim v životě něco chybí a jelikož církev jim byla soustavně zhnusována (a často právem), hledají zkrátka jinou alternativu jak své duchovní potřeby ukojit. Tento dokument však nevypráví jejich příběh. Ani nakonec nějak nevím, co tím tedy vlastně paní režisérka chtěla říci.

Rudá volavka (2018)

Velmi dobrý špionážní film, kde do poslední chvíle nevíte kdo je kdo a kdo na koho co hraje. Bohužel celek dost zabíjí úmorná 140 minutová stopáž, protože udržet tak dlouho pozornost by bylo moc i na Jamese Bonda. Jennifer to tu moc sluší a jsem zvědav, jakou ptačí roli si střihne příště.

O Šípkové Růžence (2006) (TV film) odpad!

Tak to je drsný. Zelenka prostřednictvím Fialovy hudební režie opět recykluje hudební motivy Svobodovy tvorby ze svých (ale i cizích) předchozích filmů, i když ten je už 5 let po smrti. Zajímalo by mě, zda je za tím snaha ušetřit, nebo to má nějaké prosté vysvětlení, třeba nějakou perverzní úchylku. Hned úvodní tóny jsou kopie úderného motivu z pohádky Rumplcimprcampr, během následující hodiny pak slyšíme do kostrbatých Žáčkových veršů zaznívat tóny z Nesmrtelné tety a dokonce občas můžete slyšet i melodie použité v Obecné škole. Greta Thunbergová by jistě takovou míru recyklace ocenila, mě jen vrtá hlavou, zda je skutečně takový problém angažovat nového skladatele a nechat ho složit něco originálního. Zbytek pohádky snad nemá cenu komentovat. Mohu snad jen konstatovat, že jak jsem nikdy neměl rád veršovanou Princeznu se zlatou hvězdou na čele, tak oproti tomuto veledílu jde prakticky o mistrovský kus světového formátu.