Star Trek: Picard - Konec je začátek (2020) (epizoda)

Velmi dobrá epizoda. Pomalé tempo tomu jen prospívá a užívám si každý záběr. Postupné odkrývání událostí z doby před 14 lety pokračuje. Pokračuje i postupné představování hlavních postav a oproti Discovery tak dostáváme příležitost si na všechny zvyknout a začít si k nim budovat vztah (ať už bude kladný či záporný). Nehrozí tak, že bychom na konci 2. série o někom věděli jen to, že má něco s okem, nebo že je asi robot, ale nepamatovali si ani jejich jména. Jelikož jsme se konečně přenesli k hranici 25. století, můžeme si konečně užívat nové technologie, aniž bychom si vyráběli voodoo panenky scénáristů a o půlnoci je rituálně mučili klingonským bodcem bolesti. Kdyby nic jiného, tento díl obrušuje další hrany chaosu, který do Star Treku vnesl JJ. Nejen, že konečně vidíme i Romulany s tradičními účesy, my vidíme opět i divnolebce z roku 2387/2285. A dozvídáme se, že stejně jako Zhaban jsou také z Romulu, jen prostě z jiné zeměpisné oblasti. Prostě takoví romulanští černoši/běloši/indiáni... dosaďte dle vkusu. Voilà, problém vyřešen, a to s elegancí Star Treku vlastní, krásně v duchu svého času legendárního řešení klingonské rasové otázky. Z Hugha charisma jen stříká. Tajemství dvou sester a ostatních sourozeneckých dvojic se dále prohlubují. A scéna v blázinci je dokonalá. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi to jediné, co s tím můžeme dělat.

The Fall Guy (1981) (seriál)

Seriály vysílané koncem 80. a počátkem 90. let jsou pro většinu lidí kultem a krystalickou nostalgií a "Kaskadér Kolt", jak jsme si ho s klukama překřtili, nebyl výjimkou. Jako většina jsme ho sledovali na německé ZDF či ARD a nerozumněli mu ani slovo. Ale žili jsme z toho stejně celý další týden a hráli si na všechny ty jeho kaskadérské kousky a představovali si, že jsme stejný drsňák s obřím teréňákem, který dokáže rozdávat tvrdé rány pěstí a chytá zločince. A když jsem asi po 30 letech konečně znovu uslyšel a uviděl úvodní znělku seriálu, málem mi ukápla slza dojetí. Vůbec se nedivím, že Marge Simpsonová tajně snila o Lee Majorsovi...

Star Trek: Picard - Mapy a legendy (2020) (epizoda)

Prosím vás, přestaňte už konečně brečet a fňukat, vy podělaná střední generace! Každej zneuznanej rádoby-trekkie, kterej viděl pár filmů, má potřebu se ohánět svými pseudoznalostmi Star Treku a všem vnucovat, jak jsou všechny nové seriály pitomé a blbě natočené. Nevím, ale asi jste viděli něco jiného než já. Smiřte se s tím, že Picard nebude jako TNG, jelikož sám Stewart se odmítl podílet na něčem, co by bylo jen nápodobou Nové generace. Hraje 94 letého muže, který je zklamaný světem a 10 let na venkově na penzi. A hraje to skvěle. Seriál není a nebude koncipován jako samostatné epizody, takže zavřete klapačky, čumte, buďte rádi za nový Trek a po skončení aspoň první série se dlouze zamyslete, dejte si facku a pak teprve prezentujte svý stupidní názory. Fakt nechápu proč na to teda čumíte, když vám po pouhých dvou dílech seriál tak strašně vadí a tak strašně nedává logiku. To fakt nesnesete jeden pomalejší díl? I když je narvaný novými informacemi a jede přesně v duchu toho co jsme všichni doufali - tedy že bude dále rozvíjet ST vesmír směrem do budoucnosti? Upřímně lituju vaše ubohý existence, který se nedokážou povznést nad pár drhnoucích drobností a nedokážou si prostě jen sednout a užívat si. Užívat si Star Trek, na který jsme čekali 20 dlouhých let.

Star Trek: Picard - Remembrance (2020) (epizoda)

První díl skvělý. Tu nostalgii tam bylo nutné zdůraznit, jednak je to tvořeno pro skalní fanoušky a jednak je to o pánovi s téměř deseti křížky na krku (Picardovi je zde 94 let). Ten ale stále válí a pomalu si uvědomuje, že zemřít v posteli se pro legendu Hvězdné flotily vážně nehodí. Co se děje týče - nemám také co zatím vytknout. Stále jsem napjatý, zda bude zakomponováno něco ze Star Trek Countdown. Pokud ano, pak to bude ale minimum. Je ale skvělé, že děj pracuje s událostmi, které se odehrály na pozadí filmu Star Trek (2009). Rasy vypadají jak jsme zvyklí, lodě také, objevují se otázky... No slast. Závěrem - jsem přesvědčen, že při současné rychlosti vývoje technologií (viz pokrok Boston Dynamics za posledních 10 let) bude lidstvo do poloviny (maximálně do konce) století řešit podobný etický problém. A pak se opět ukáže, jak byl zase jednou Star Trek vizionářský.

To Kapitola 2 (2019)

McAvoy v nápadné personifikaci Stephena Kinga dostává co 5 minut sežrat, jak neumí psát konce románů a To, že si tím film od počátku pokouší dělat alibi nezmění nic na faktu, že to King skutečně neumí. A když už má jeho kniha slušný konec, musí mu ho napsat jeho syn. Vrcholem oné "parodie" má být scénka v obchodě, kde prodavače, kdyby to někdo nepoznal, hraje sám Stephen King. Jenže vole Štěpáne, když tě to zjevně sere tolik, že si to musíš vnutit jako haha efekt do filmu, tak se radši zamysli nad tím, že na tom asi něco bude, když ti to očividně vyčítá každej druhej čtenář. Fakt nechápu, jak tenhle neumětel může mít tolik drzosti, že začínajícím spisovatelům dává rady, jak psát. Předlohu jsem se upřímně snažil přelouskat z plných sil, ale u šestitisícítřistasedmdesátéšesté stránky mi došel dech i trpělivost. Jaký je v knize konec tudíž netuším, ale dám krk za to, že se neliší od toho, co bylo představeno na plátně. Takže děs, ovšem nikoli v hororovém smyslu. Jediný, kdo za něco stál, byli mladí herci, ti byli skvělí a přehráli své dospělé a známější kolegy minimálně o třídu. Což ovšem ve věku Stranger Things publikum tolik neocení. Sophia Lillis je vyloženě krásná mladá dívka, i když je mi jí líto pro její částečnou podobnost s divnou Maggie Gyllenhaal. Nicméně To je přesně důvod, proč nechápu, že pro její dospělou verzi byla místo ní vybrána zcela odlišná Jessica Chastain. Holt asi stačilo být zrzavá. Klaun je po oba dva díly spíše úsměvný než děsivý a nechápu, proč i já neměl doteď klauny rád, jsou to docela vtipní chlapíci. Zejména některé jeho výtvory vyvolávají spíše WTF efekt a úsměv a To, že se vyděsíte, jde v drtivé většině na vrub laciné lekačce. O nějakých logických souvislostech nemá cenu ani mluvit a pokud má tak příšerné logické lapsy v knize i sám King, pak nechápu, jak se tato kniha mohla stát nejlepším celerem. I když ostatně to nechápu u většiny jeho knih. Zejména původ Klauna je zcela v mlze a přiznávám, že jsem vůbec nepochopil co tam vlastně vůbec dělal. To měl taky tři koule, že si ho ti ufouni zamilovali? A byli to vůbec ufouni? A co to bylo s těma indiánama? Proč radili něco, o čem věděli, že nefunguje? A proč byl Klaun na obrázku ze 18. století, když měl žít až někdy na počátku 20. století? A fakt škoda, že už dávno někoho nenapadlo na Klauna začít hulákat Klaune... Jako vážně? Prostě blázinec. Prostě zmatek. Prostě kravina na kvadrát. Prostě King.

Slunovrat (2019)

Stejně jako Shaymalanova Vesnice geniální ve své jednoduchosti, stejně jako Vesnice velmi špatně hodnocený. Nicméně pro skutečné milovníky hororů vpravdě klenot. Žádné lekačky, žádné přehnané nechuťárny - a čest výjimkám, které ovšem nejsou (jako jinde) zdaleka samoúčelné. Zdlouhavé tempo prospívá pečlivému budování atmosféry. Jakožto velký milovník tvorby mistra Lovecrafta jsem si vysloveně liboval a užíval atmosféru jedné výroční oslavy místního kultu Prastarých. Nakonec si zvyknete i na nesympatickou hlavní herečku a jejího //je to komplikované// s vizáží Chrise Pratta.

Star Trek: Short Treks - Children of Mars (2020) (epizoda)

Plně funkční bude samozřejmě až po představení seriálu Picard, do té doby jde jen o návnadu. Ale miluju drobné příběhy, kdy nám Star Trek připomene, že Federace není jenom Hvězdná flotila, a že většinu tvoří obyčejní lidé. A mimozemšťané. A pozvané mezipohlavní druhy.

Cesta na Vostok (2011) (TV film)

Skvělá a úderná dokumentární vzpomínka na jednu fázi mládí jednoho vědce, potažmo na jednu polární zimu, strávenou na sklonku roku 1963 na nejslavnější sovětské polární stanici a zároveň na nejchladnějším místě na planetě Zemi. "Američané dovezli na Vostok také několik časopisů. Jediný pornografický vzápětí někdo rychle ukradl..."

Česká reklama: Úsvit kapitalismu (2019)

Velmi zajímavá sonda, která i přes hodně kecání velmi rychle uteče a divák se dozví mnoho zajímavého - i k zamyšlení. Rozhodně bych uvítal podobný pořad, kde by se tvůrci soustředili více na reklamy samotné a udělali souhrn toho nejlepšího / nejhoršího, co se v devadesátkách v české (československé) reklamní tvorbě urodilo. To by byla teprv nostalgie.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Tak zas tak špatné, jak jsem se po předchozí otřesné 8. epizodě obával, to nebylo. Rian Johnson byl poslán do Neznámých oblastí a za kameru se opět posadil Džej Džej. Koneckonců dojebal už reboot Star Treku, proč by nedojebal i Star Wars, že. Zpětně je tam skutečně mnoho lapsů a nelogičností a o tom, že vám bude konečně vše logicky vysvětleno, jako tomu v dobrých sériích na konci vždy bývalo, můžete zapomenout. 7. epizoda se sice setkala s velkou kritikou, ale já tehdy stále doufal, že tvůrci mají vše promyšleno a časem nám bude nabídnut ohromující děj plný dobře napsaných postav. Bohužel se dostavil Cimrmanův klasický prvek očekávání, následovaný prvkem zklamání. Postavy jsou mi během všech tří epizod zcela ukradené a na plátně jsou jen z toho důvodu, aby se tam hýbalo ještě něco jiného, než mimozemšťani a kosmické lodě. Daisy je moc hezká, ale zjevně neví, co si se svou mizerně napsanou postavou počít, takže výsledek je také rozpačitý. Nějaké hlubší motivy jsou sice předestírány, ale brzy se chatrně bortí, nebo jsou zcela bezostyšně zapomínány a odsouvány na slepou kolej. Když už jsou dotaženy do konce, nemají ani zdaleka žádaný wow efekt. Jeden přiklad za všechny. U "Luku, jsem tvůj otec" celý sál zůstane v šoku. U odhalení původu Rey člověk jen pokrčí rameny, řekne, že se to dalo čekat, usrkne z kelímku pepsi a poposedne si pohodlněji na sedačce. Je to zkrátka strašlivý průměr, na který žádný Star Wars fanda není zvyklý. Nebýt tolikrát zmiňovaného Mandaloriana, předpokládal by běžný konzument, že je tato značka v poslední fázi smrtelné křeči. Takto můžeme doufat, že časem lidem od Disneyho dojde, jak se má správná sci-fi pohádka psát, a že inspirace Kurosavou apriori vylučuje plytké dějové linky hodné Mickey Mouse a všech z Kačerova. PS: Naštěstí jsem poslední epizodu viděl ve 4DX sále, takže hluchá a nelogická místa byla u mě z větší části překryta zábavou ze škubajících sedaček, foukání větru, kropení deštěm a údery do zad, když na scéně někoho probodli. Kdo se chystá na podobné představení, může si s klidem jednu hvězdičku přidat.