Duna: Část druhá (2024)

Duna je bezpochyby veľkolepý projekt a Denis Villeneuve hviezdne režisérske eso, ktorý do projektu nalákal množstvo hviezdnych mien. Po toľkých ospevných recenzíách mi neostalo nič len sa presvedčiť na vlastné oči a sánka mi teda, bohužiaľ, nepadla. Mám pocit, že je film dosť preceňovaný. Vo všeobecnosti je to výnimočný sci-fi projekt, na ktorom sa dá stále stavať, druhá časť končí tak, akoby tu trojka mala byť už zajtra. Osobne ma to veľmi nenadchlo, myslel som, že pri dĺžke takmer 3 hodiny sa príbeh uzavrie. Akosi nemám chuť na ďalšie pokračovanie, neviem o čom by malo byť, no možno sa mýlim. Vizuál je nádherný, Zimmerova hudba dokonalá, ale nejak mi tak chýbali emócie, ktoré sú dosť dôležité pre film, ktorý tlačí na osud z každej strany. Treba si povedať na rovinu, že film je naozaj emočne chladný jak psí čumák, čo je pre mňa osobne najväčší problém filmu. Režisér sa nevyhol niekoľkým hluchým miestam a myslím, že film zostrihať o nejakých 20 minút by nebolo na škodu. Množstvo rečí o tom či je Paul vyvolený alebo nie, hromada dlhých a spomalených záberov, to všetko nepomáha filmu, ktorý by mal odsýpať jedna radosť, skôr máte pocit, že toho na tej púšti už bolo dosť. Film rozhodne má kvalitu, oplatí sa ísť do kina, ale nemajte prehnane veľké očakávania ako ja. +++Na zážitku mi nepridalo ani 17 minút reklám pred filmom a brutálna cena vstupného 9,70 eur, pri ktorom si treba sakra dobre premyslieť na aký film do kina idete. +++ Film 80%.

Nezlomní (2024)

Plagát k filmu rozhodol o tom, že sme išli do kina práve na tento film. Nevedel som o ňom vôbec nič, dokonca ani že vôbec existuje. Režisér skôr priemerných snímkov sa ani tentokrát nijako extra nepredviedol. Príbeh je zaujímavý a rozhodne stál za sfilmovanie, ale réžia bola nepresvedčivá, rovnako ako tradične priemerný M. Wahlberg.  O vytrvalostných pretekoch sa toho veľa nedozvieme. Kamera v prvej polovici filmu chaotická, roztrasená, scény neprehľadné, krátke a s rýchlym strihom, akoby nebol čas zastaviť sa a ukázať divákovi v kľude ako to vyzerá na každom stanovišti. Od momentu keď sa na scéne objaví pes je film lepšie stráviteľný, ale to nie je zásluha režiséra. Je to jednoducho tými psími očami, pre ktoré väčšina z nás urobí čokoľvek. Dialógy mi prišli vo väčšine odfláknuté, klišovité a v mnohých prípadoch aj trápne. V závere potešia fotky skutočných postáv aj skutočného psa. Šlo to urobiť lepšie? Jednoznačne áno, ale keď s deťmi do kina tak je to dobrá voľba. Moje hodnotenie je priemerné, ale chápem aj vyššie hodnotenia užívateľov, ktorím psie oči zatemnili zdravší úsudok, čo plne chápem, sám mám psa a takmer som dal štyri hviezdy, ktoré si bohužiaľ film objektívne nezaslúži. 60%.

Oscar 2024 (2024) (pořad)

Jimmy Kimmel má úroveň, je to sympaťák a konečne nepočúvam vyplakávať afroameričanov a narážky na rasizmus. Veľmi ma potešil Arnold s Dany De Vitom a frajerské gesto Michaela Keatona. Fajn pieseň od Billie Eilish, ale Rayen Gosling ju songom I am just Ken jednoducho prebil a chytil sa celý Dolby Theatre. Veľmi ma mrzelo, že môj favorit Killers of the flowr moon nezískali nič. Dal by som ruku do ohňa za to, že min. Oscar pre Lily Gladstone je istý ale...  Pozvať 5 víťazov z predošlých ročníkov, aby vlastnými slovami ospevovali výkon nominovaného herca nepovažujem za šťastný nápad, aj keď na druhej strane ich rád vidím. Ukážky filmov, trailery išly bokom, čo mi vadilo, ale ešte viac by to malo vadiť ľuďom, ktorí nominované filmy nevideli. Ukážka hereckého výkonu vám dá viac než slová o hereckom výkone. Z nominovaných filmov som videl takmer všetky a osobne som fandil Scorsesemu, ale aj filmu Zimné prázdniny. Filmy Openheimer, ale hlavne Poor things, ktoré pozbierali väčšinu sošiek ma veľmi neoslovili. Celkovo príjemný večer, "pripíjam s tequilou všetkým , ale hlavne mojej krásnej žene Charlize Theron!" , ten cabron zabil... 70%.

Shardlake (2024) (seriál)

Mám rád tieto temné výlety do stredoveku. Asi najlepšou správou je, že táto miniséria má iba 4 epizódy a tvorcovia zbytočne nenaťahujú čas ani diváka. Historická vyšetrovacia kriminálka má výbornú atmosféru, pretože prevažnú časť deja sa nachádzame za bránami kláštora a mne tieto komornejšie ladené príbehy sedia. Lákadlom pre mňa bolo okrem príbehu samozrejme najmä meno Sean Bean, ale musím sklamať všetkých, ktorí sú na tom podobne. Sean tu odohraje asi 2x ani nie 5 minút, čo je trochu sklamanie, ale na druhej strane mi to vynahradil úplne neznámi A. Hughes, ktorý má charizmu a hraje slušne. Úvod sa mi zdal trochu narýchlo, navyše dosť nevhodná hudba ako z Pirátov z Karibiku, takže mi chvíľu trvalo kým som sa naladil. Vyhovovalo by mi ešte o čosi pomalšie tempo, viac napätia a celkovo temnejší prístup. Knihu nepoznám, ale vraj ich je viac, takže sa možno dočkáme ďalších minisérií.  Výborne spracované, ale bez nejakého výrazného napätia, navyše s "malými" historickými nezmyslami. Hlava kláštoru černoch? Vážne? V tej dobe?, aj preto slabšie štyri *. 70%.

Šógun (2024) (seriál)

"Nakoniec nie sú vaše ciele o nič vznešenejšie než tie naše..." Nečakal som, že po pecke 1883 príde ďalšia historická dráma, ktorá ma úplne dostane. Dúfam, že to ostane ako miniséria, myslím, že ďalšiu sériu nepotrebuje, všetko je jasné, uzavreté a divák i kritici nadmieru spokojní. Neviem si predstaviť nikoho lepšieho v roli Toranagy ako herca H. Sanadu, ktorý ma už dávno očaril filmom Soumrak. Zoznámime sa s množstvom postáv, jedna lepšia než druhá. Sympatické, sympaticky nesympatické, všetky výborne zahrané. Výprava i atmosféra je dychberúca, nemusel by sa hanbiť ani hollywoodsky veľkofilm za stovky miliónov... Názov možno mylne navodí dojem veľkých davových a bojových scén, no opak je pravdou. Dostaneme veľmi chytrý príbeh plného intríg, kvalitných dialógov, príjemného tempa, a špičkových hereckých výkonov. Hudba mi v intímnejších scénach trochu pripomenula Vangelisa. Spisovateľ James Clavell by určite napriek nejakým zmenám nešetril chválou. Ani ja nemám čo vytknúť, možno by som viac pritlačil na emócie v poslednej časti, no napriek tomu plný počet a max. spokojnosť. 100%.

Vládcové nebes (2024) (seriál)

Duo S. Spielberg a T. Hanks sa spojili tretí krát a vznikol tento výborný seriál, na ktorý sme čakali roky. Odhadoval som tak 5-6 rokov, ale užívateľ Paxxx.cz to napísal presnejšie. Čas letí,,,Na úvod pochválim obsadenie na čele so sympatickým Butlerom, skvelé bojové scény, ktorých mohlo byť viac, kvalitnú hudbu, dobré mini príbehy, ktorými je pretkaný celý seriál a kvalitné i poučné dialógy, ktoré verne zachytávajú dobu i pocity ľudí, ktorí v tej dobe žili. Samozrejme je tu hromada postáv, v ktorých sa bude treba zorientovať, ale tak po 3. epizóde budete ako ryba vo vode. Akčné scény sú výborné, no takmer všetky súboje sú hromadné, nemecké i americké stíhačky vidíme len z veľkého odstupu, bez nejakých detailných záberov, komornejších súbojov, pretože všetko sledujeme z pozície bombardérov B-17. Oceňujem hlavne dokonale zvládnuté scény v B-17, spoluprácu všetkých členov posádky, divák má naozaj jasnú predstavu o tom ako to na palube lietajúcich pevností fungovalo. Zamrzí ako málo priestoru dostal deň D, ten 10 diel tu naozaj chýbal, myslím, že by určite bolo o čom. Mal som pocit, že si v posledných dieloch tvorcovia dosť naložili, snažili sa zachytiť z každého niečo, no jednoducho nebol čas, aby sa to rozvinulo do podoby s akou by bol divák úplne spojný. Téma vojny je tak bohatá na udalosti, že aj 20 dielov by bolo málo, ale radujme sa aj z toho málo čo vzniklo. Seriál určite nesklame, na tému letci nič lepšie nenájdete. 90%.

Air: Zrození legendy (2023)

"U Jordanových šéfuje mama..." Keď si prečítate obsah filmu tak si asi poviete, že to bude nuda, no meno režiséra dáva tušiť, že to tak nebude. Príbeh rozhodne nenudí a zaujalo ma ako sa dá natočiť film o M. Jordanovi bez Jordana. Jeho tvár neuvidíme za celý film, je to stále ten o kom sa hovorí a kamera sníma max jeho pozadie. Milovníci 80-tych rokov si prídu na svoje. Množstvo dobrej hudby, odkazov, interiéry či móda, všetko ok. No a kto rád M. Damona, tak ten si ho užije, pretože je takmer v každom zábere a zdá sa, že kvôli roli čosi pribral. Nie je to film, ktorý si budem z láskou opakovane púšťať, ale kvalita tam je a svojich fanúšikov si nájde. Najviac asi tých, čo si nekúpia iné bačkúrky než Nike.... 80%.

Anatomie pádu (2023)

Je to už moja takmer povinná jazda zhliadnuť filmy nominované na Oscara ešte pred slávnostným večerom. Stále akosi nechápem ako sa medzi 10 naj filmov dostal francúzky film, vieme, že nedávno Oscarov pozbieral dokonca kórejský. Pre zahraničné filmy bola predsa vždy určená kategória naj zahraničný film, takže som z toho trochu vedľa. kto pozná odpoveď nech mi napíše, budem vďačný. Anatómia pádu má úctihodných 150 minút, čo vzhľadom na pomerne jednoduchý dej nie je málo. Zahrané je to veľmi solídne, civilne, jednoducho max. realisticky. Spisovateľka Sandra je tak trochu divná, divák nemá pocit, že by za mŕtvym manželom smútila a tuší, že niečo skrýva. Nenudil som sa, ale do poslednej chvíle, do posledného záberu som čakal, že sa niečo závažné odhalí, alebo krátkym záberom naznačí, ale ono nič...Veľmi precízna sonda do jedného komplikovaného manželského vzťahu, vyšetrovanie i kvalitné scény zo súdnej siene, ale nečakajte nič viac. Emočne prekvapivo dosť chladný film, preto priemer. 60%.

Arnold (2023) (seriál)

Keďže súdruh verbal má bodov koľko má, svieti jeho recenzia na prvom mieste. Nič proti nemu ani jeho názoru, ale z jeho komentu cítiť nenávisť. Fakt mi nepríde logické, aby niekto venoval 3 hodiny svojho času niekomu koho nenávidí. Tiež si nebudem púšťať dokument o Rytmusovi...Za mňa jednoznačne najlepší dokument o Arnoldovi, aký vznikol. Ja som s Arnoldom od svojich asi 12 rokov, v 90-tych rokoch akčné filmy strašne leteli. Pamätám si ako sme u kámoša videli film Predátor a úplne ma to odrovnalo. Nielen film ako taký, ktorý je skvelý aj dnes, ale hlavne Arnold ako osoba. Potom ako mnoho iných chlapcov som chcel vidieť všetky jeho filmy, mať všetky jeho fotky, plagáty a články o ňom. Neskôr svojpomocná posilovňa  a počas celého svojho života som jedným okom sledoval aj ten jeho. Autobiografickú knihu Total recall som zhltol a tento dokument je jeho taká skrátená verzia. Vzniklo o ňom mnoho dokumentov, ale tento je komplexný, má to hlavu aj pätu a navyše je Arnold stále v pozadí , buď v obraze alebo komentujúci . Arnold je aj v 75 rokoch stále veľký sympaťák, vyzerá fajn, počas dokumentu spomína i vtipkuje. Tri hodiny zbehli ako voda, myslím, že jednotlivé diely mohli mať o 10-20minút viac a pridať viac zaujímavých vecí. Napr. Jeho havária s tankom v armáde, Olympia 1980, ani zmienka o veľkom hite Predátor!??, prípadne nejaké hoc aj nepekné vyjadrenie jeho bývalej manželky zo súčasnosti. Najlepšie na dokumente je to spracovanie, ohliadnutie sa za doterajším životom nielen Arnolda, ale aj spoločnosti ako takej. Dokument zaujme aj človeka, ktorý Arnolda alebo dokumenty veľmi nemusí (výnimky sa nájdu, však verbal?) viď moja manželka, ktorá napriek neskorému času rozhodla, že pustíme aj tretí, záverečný diel. 3 hodiny na jeden ťah? Bez problémov a ešte mi bolo málo, tak dobré to je... 100%.

Bastard (2023)

"Nehovorte o kráľovi ako o svojom kamarátovi, nikdy ste sa s ním nestretol. Ani nevie, že existujete..." Čím to je, že M. Mikkelsen nikdy nešľapne vedľa? Znova a znova dokazuje ako skvelý je herec a aké šťastie má na kvalitné projekty. Som vďačný za tieto nádherné a silné filmy, ktoré v sebe nesú to kúzlo starej filmovej školy bez trikov, zeleného plátna a šľahajúcich bleskov... Stará pravda, že film je tak dobrý ako dobre je obsadená a zahraná záporná postava tu platí dokonale, pretože "vlastník" De Schinkel je hajzlík skutočne výnimočne slizký, až máte chuť Mikkelsenovi zakričať "Ja ti ho podržím, ty po podrež!..." Príbeh je to v podstate jednoduchý, ale pod kožu sa zaryl dokonale a uvedomíte si, že v tak nehostinnej pôde a prírode celkovo nie je vôbec ľahké farmárčiť. A čo, že to vlastne chce Mikkelsen pestovať??  Ako sám vraví "Opýtať sa môžeš, ale odpovede sa nedočkáš..." , aspoň tu nie. Film to samozrejme prezradí. Takto si predstavujem FILM, drtivá väčšina toho, čo vzniká dnes sú strašné sračky. Film 90%. Mikkelsen 100%.