Cashback (2006)

Po častých reprízach na Film+ som si konečne našiel čas a musím povedať, že ma film milo prekvapil. Skvelú atmosféru prebdených nocí a zastaveného času výborne skrášľuje hudba podobná tomu, čo často skladá T. Newman. Vnútorný hlas hlavného hrdinu nás sprevádza takmer celým filmom a ja mám pre takýto hypnotický prístup slabosť. Odvážnejšie scény mi vôbec neprišli úchylné, skôr ich vnímam ako fascinácia chlapca ženským telom a jeho krásou. Každý chlapec si určite prešiel takýmto obdobím. Tá atmosferická časť, kde Ben spomína na svoje prvé lásky mi prišla najlepšia. Humorná stránka filmu tiež pobaví (cukrík z úst do úst) , ale tá pokojnejšia ma brala viac. Za zmienku stojí i romantická scéna s hudbou od Frankie goes to hollywood - The power of love . Je to už dávno, čo takto známa skladba, tak dokonale sadla do filmu. Pobaví i pár odkazov na slávne filmy a celkovo treba uznať filmu kvalitu i kus originality. 80%.

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Túto sériu mlátičiek som videl presne v opačnom poradí. Najprv tretí, teraz druhý, ale k prvému sa asi nedostanem. Podobné "B" filmy len málokedy prerazia a svoj boom zažili v 80-90 rokoch. Napriek prepracovaným, ale nereálnym bitkám v ringu mi to zďaleka nedalo toľko ako napr. Krvavý šport s JCVD. Ten mal sympatických hrdinov, dobrého záporáka, atmosféru a soundtrack, ktorý môžem počúvať i dnes. Komu mám fandiť tu? Namyslenému Boykovi? Zachmúrenému negrovi, ktorý si myslí, že je majster sveta? Film je plný klišé, ktoré som videl už najmenej 100x niekde inde. Akou takou ozdobou ostávajú aspoň tie súboje a tak trochu i tá ruská väznica, hoci ani to už dnes nie je nič výnimočné. Tretí diel je o niečo lepší, hlavne preto, že Boyka už nie je hajzlík. Z podobných filmov som vyrástol a keď si pamätám, tak ani v puberte som sa z nich nešiel zblázniť. Taký Warrior to je iná káva...60%.

Mladý Billy Young (1969)

Viac ako o mladého Billy Younga sa režisér zaujíma o postavu sebavedomého B. Kanea, ktorého hrá R. Mitchum. Hlavne z tohto dôvodu je film potom tak nejak o ničom. Úvod s mexičanmi a atentátom vo vlaku bol pritom veľmi dobrý a čakal som, že film bude v tomto duchu pokračovať. Celkom slušne sa ukázal mladý D. Carradine, chcelo to jeho charizmu iba viac zužitkovať. Nájdeme tu takmer všetko, čo robí western westernom, ale ako celok to nefunguje. Medzi hlavnými postavami a bandou po ktorej idú, nie je žiadne napätie ani iskrenie, preto záverečná prestrelka i odstrelenie hlavného protivníka vyšumí do prázdna a diváka nedokáže zasiahnuť. 60%.

Slavnost v botanické zahradě (1969)

Elo Havetta opäť dokázal byť originálny, okrem jeho podobného, ale podstatne lepšieho filmu Ľalie poľné, nič podobného v našej kinematografii nenájdete. Originalita však vždy nestačí a miestami je to riadne divoký guláš. Radosti a starosti obyvateľov Babindolu sa striedajú v divokom tempe a režisér si znova vybral do filmu množstvo maskotov s "bezchybným" chrupom. Najviac ma pobavil vysmiaty fotograf s jedným zubom, ktorý sa vždy objavil tam, kde ho najmenej čakajú. Pobaví i fackovanie v skleníku a postava D. Blaškoviča - "Kováč je paroháč", ktorej by som dal väčší priestor. Vždy keď bol na obrazovke tak sa aspoň na chvíľu sa tá divočina skľudní. Na môj vkus trochu divoké, bez nejakého výrazného deja. Ľalie poľné ostávajú neprekonané. 60%.

Mystery, Aljaška (1999)

"My sme tu doma, toto je náš rybník!..." Aj keď táto veta trochu zaváňa trápnosťou, ten kto miluje hokej, nemôže tak ľahko film odpísať. To prostredie a sobotnejšie zápasy v Mystery majú čosi do seba a čo by som dal za to, keby som mal ľad takto blízko a zadarmo. Hrať zápas proti New York Rangers je výzva...Pre bežného diváka bude film zaujímavý hlavne pre účasť R. Crowa, ostatní sa možno zaľúbia do krásneho prostredia a či už hokej máte radi alebo nie film si minimálne tri hviezdy zaslúži. Ja ako fanda hokeja pridávam štvrtú. 70%.

Všichni moji blízcí (1999)

Obidva Mináčove dokumenty o Wintonovi som videl pred týmto filmom a urobili na mňa veľký dojem. Neviem prečo som tento film prehliadal, ale že je aj o Wintonovi som sa dozvedel len nedávno. Veľká škoda, že sa film jemu a jeho neoceniteľnému dobrému skutku venuje len okrajovo a až v poslednej tretine filmu. Záver je dojímavý, ale problém vidím v trochu chladnej a rozvláčnej prvej tretine. Keď sa zoznámite s postavami, začína to byť zaujímavé. Okrem záveru by som rád vyzdvihol scénu, kde J. Bartoška žiada o ruku svojej milej. Odpoveď akú dostal od jej otca (F. Nemec) možno bola krutá, ale bohužiaľ úplne pravdivá. Veľký potenciál som videl v roli M. Labudu, škoda, že sa viac nepritlačilo. Napriek tomu spokojnosť. 70%.

Bídníci (2012)

Nablýskaný trailer ma uchvátil a tešil som sa na to. Až po niekoľkých týždňoch som sa dozvedel, že je to muzikál a v tom ma popadlo mierne sklamanie. Dá sa to urobiť úžasne tak ako to zvládol T. Burton s J. Deppom v Sweeney Todd, tam bol ale medzi výbornými piesňami čas i na dialógy a hlavne piesne boli melodické a hravé. Tu mi to chýbalo. Ostal iba ten krásny vizuál. Úplne všetky dialógy vo filme sú spievané a spievané sú tak, akoby si herci melódiu a rytmus vymýšľali počas natáčania. Česť výnimkám, možno tak 2-3 skladby. Okrem skladby "Sklop zrak" tu nie je žiadna iná, ktorá by ma uchvátila. Po každej skladbe som čakal, kedy si dajú pauzu a aspoň na chvíľu sa film skľudní. Bohužiaľ, vaše uši si neodpočinú, pretože "spievané" je absolútne všetko a po čase mi to začalo liezť na nervy. Muzikály to nie je celkom moja parketa, musí v tom byť trochu skutočného filmu. Tu sa to so spievaním dosť prehnalo a viac hudby a spevu ešte neznamená lepší muzikál. Menej je niekedy viac a pre mňa je filmová verzia s L. Neesonom a G. Rushom zatiaľ neprekonaná. Pre mňa sklamanie, ale film si diváka iste nájde. 60%.

Majster kat (1966)

"Napi sa!(slivovice) . Nemôžeš čo?, lebo by si zdochol!..." P. Bielik ma ešte nikdy nesklamal a nech sa pustil do čoho chcel vždy mu to vyšlo. Jeho facky a kopance vo filmoch vždy bolia, na to si on potrpel, preto ma každá pobaví. Príbeh zaujme takmer každého, pretože svojou štruktúrou, postavami a rozložením síl dobra a zla pripomína klasickú rozprávku a Bielik sa tomuto prirovnaniu ani nebráni a priznáva to. Film je plný vtipných hlášok, bavil som sa neskutočne. Herecky tu dominuje absolútne fantastický Vlado Muller a tesne za ním výborný Š. Kvietik. Film je tak krásne farebný až mi pripomínal slávne hollywoodske historické trháky zo 60-70-tych rokov. Majster Kat je slovenská klasika a právom patrí k tomu najlepšiemu , čo u nás vzniklo. Po takomto filme som vždy hrdý na to produktívne obdobie pred 89 rokom. Vtedy sme filmy robiť vedeli, dnes to nejde. 100%.

A pobežím až na kraj sveta (1979)

Film o detských ale i vážnejších starostiach sa zameriava hlavne na hlavnú postavu dievčaťa, ktorá má problém s chôdzou a je ostatným spolužiakom iba na posmech. Film je skôr pre staršie deti ak je vôbec pre deti, ale na film určený do kolekcie "70 roky- to najlepšie zo slovenského filmu" by som čakal viac. Zarazilo ma množstvo známych tvárí v úlohách, ktoré by zvládol akýkoľvek komparzista z dediny. I. Mistrík ešte ako tak, ale V. Strnisková v JRD či V. Polónyi ako nalievač vodky?? 60%.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Hneď v úvode po zvýraznení, že film je inšpirovaný skutočnými udalosťami som si dovolil pousmiať sa a začínal tušiť menší prúser. Nakoniec nebol, film je celkom fajn, len ho treba brať ako typického zástupcu jemne nadpriemerného thrilleru made in USA. Akčné i napínavé momenty sú veľmi často znetvorené spomalenými zábermi. Je ich tu dosť a tie časy, keď nás bavilo pozerať sa na strieľajúceho chlapíka spomalene sú už dávno preč. Príbeh je zaujímavý, ale chcelo to popracovať na scenári, postavy sú ploché a trestuhodne nevyužité. Takto nejako by sa dalo proti mafiánom bojovať , ale i R. Gosling spomína, že na to idú príliš zbrklo..."Takto neprežijeme ani týždeň." Ale oni samozrejme prežijú a prežijú toho niekedy viac než je na mafiánsky film zdravé. Herecky sa tu zišla výborná zostava, no S. Penn je dosť prehnaná karikatúra. Záverečná scéna pästného súboja pri fontáne je už dosť trápna, american thriller to tam proste musí mať a nemá to s realitou nič spoločného. Na blueray disku je i dokument o Cohenovi, no neviem či ho tvorcovia videli. Keď človek začne porovnávať film z dokumentom zistí, že na filme nie je pravdivé takmer nič. Inšpirácia je voľná asi tak ako nohavice na raperovom zadku! Celkovo to nie je zlý film, ale musíte ignoravať to "True story" a nechcite vidieť vážny mafiánsky film. 60%.