Postav dom, zasaď strom (1979)

Prekvapí množstvo českých hercov v hlavných úlohách, ktorí si to natáčanie na východe slovenska museli užiť. Rovnako tak i "vychodňarčinu" , ktorá dostáva vo filme, hlavne v úvode, slušný priestor. Titulky nikto nepýtal, tak hádam rozumeli všetko...Jakubisko natočil taký svoj netypický film o tom, ako bolo za komunistov dobre, hlavne tým šikovnejším... Jeho režijný rukopis sa vyprofiloval až neskôr, aj preto by ho mnohí neznalí tipovali ako autora filmu len veľmi ťažko. podľa hodnotenia to mnohým nevonia, ale príbeh je myslím zaujímavý. U mňa spokojnosť a to som ho už videl asi 3 krát...70%.

Podezření (2000)

Vzhľadom na hodnotenie som nedával filmu nejaké veľké šance, ale prekvapilo ma to. Celkovo trochu komornejšie podaný, ale skvele zahraný thriller. Takmer celý dej sa odohráva v policajnej miestnosti , kde M. Freeman ako vyšetrovateľ kladie G. Hackmanovi nepríjemné otázky. Odpovede, ktoré dostáva sú plné lží a pri podrobnejšom rozoberaní sa do svojich lží zamotáva ešte viac. Spomienkové scény , v ktorých sa vraciame na miesto činu sú výborne atmosferické, navyše skvele ozvučené. Pointa nie je až tak šokujúca, dala sa tušiť už celkom skoro, ale výborne sa na to pozerá. Ostrieľanú hereckú dvojku výborne dopĺňa krásna M. Bellucci, ktorá toho až tak veľa nenarozpráva, ale tými krásnymi očami toho povie až moc. 80%.

Živý bič (1966) (TV film)

"Chceš vedieť kto ti skántril ženu?..." Živý bič právom patrí medzi najlepšie slovenské filmy, z dedinského prostredia určite a môžem ho pozerať opakovane. Hraje v ňom výkvet slovenského herectva, scenár i réžia je na vysokej úrovni a čiernobiela farba filmu výborne sedí. Pri vrcholných dielach slovenskej kinematografie veľmi často spolupracoval skladateľ Z. Liška. Tu pravdepodobne pre pracovnú vyťaženosť nestíhal, ale jeho zástupca sa za výsledok rozhodne hanbiť nemusí. Na dedinskej atmosféra má hudba veľký podiel. Obraz dediny bez chlapov, plný žien, detí a starcov výborne dopĺňajú neherci v krátkych záberoch, v ktorých dokážete čítať vyčerponosť a bezradnosť. Do filmu výborne zapadol i J. Majerčík v roli veterána z 1. svetovej vojny, ktorý sa vrátil bez ruky a nemý. A Viera Strnisková? To bola božská herečka..."Syna mi vráť!..." Filmová verzia - 80%. Dvojdielna tv verzia - 100%.

Let (2012)

Zemeckis sa nikam neponáhľa, neviem, či tak dlho hľadal vhodnú tému na zfilmovanie. Každopádne vybral minimálne dobrú tému. Po výbornej adrenalínovej havárii lietadla, vlastne už i počas nej sa v duchu pýtate. "Tak a teraz je to hrdina alebo ožran zrelý za mreže?" Táto dilema drží celý film nad vodou, aj keď nejakých 20-30 minút po havárii film trochu stráca dych. D. Washington je tradične stávka na istotu. Samotný záver pred súdom, kde sa pri pohľade na mŕtvu kolegyňu v kapitánovi niečo zlomí, mi veľmi nesadol a zdalo sa mi, že iba "efektívne" naplnil ten typický poučný záver "ala hollywood". Neviem prečo režisér zvolil to najmenej zaujímavé ukončenie príbehu. Aj preto slabé štyri hviezdy. 70%.

Ani stín podezření (1943)

Žiaden Hitchcockov film si v tv nenechám ujsť. Joseph Cotten v roli tajomného a sebavedomého strýčka Charlieho je hlavným ťahúňom filmu a ten sa vlastne celý točí okolo jeho osoby. Hitchcock sa nesnaží šokovať ani vytvárať zvraty v príbehu, ako vo svojich neskorších dielach. Tu buduje atmosféru oveľa pomalšie, ale o to zodpovednejšie. Vzhľadom na rok výroby musím uznať, že film je vážne pozerateľný i dnes a nevedieť rok výroby, tak filmu tipujem minimálne o 20 rokov menej. Nadčasové, pozerateľné a ako píše POMO, jeho šablóna sa v žánri používa dodnes. 80%.

Dívka ze Západu (1965)

"Vy mi nepomôžete ani s takou maličkosťou akou je vylúpenie malého vláčika?..." Celkom fajn westerník so sympatickou J. Fondovou, ktorej veľké modré oči jednoducho skrášľujú každý záber, v ktorom sa objaví. Lee Marvin v roli ožrana je výborný a keby dostal ešte viac priestoru hodnotil by som vyššie. Muzikálom by som ho rozhodne nenazval, aj keď tam zopár pesničiek zaznie. Neurazia. trochu western, trochu komédia a muzikál len tak na okraj. Na pozretie fajn. 60%.

Lincoln (2012)

Nie. Koľko filmov o Lincolnovi musím vidieť, aby som dostal ucelený pohľad nielen o jeho osobe, atentáte, ale i jeho smrti či pátraní po jeho vrahoch? Vyše dvoch hodín vykecávame o 13-tom dodatku ústavy a Lincolnovej smrti Spielberg venoval 2 minúty!? Neveril som tomu, čo vidím. Od Spielberga som čakal komplexný portrét osobnosti od A po Z, no dostal som iba neuveriteľne ukecanú politickú prestrelku na tému zrušenia otrokárstva - 13. dodatku...Mnoho viet i celé dialógy zaznely opakovane niekoľkokrát, dookola a dookola to isté - 13. dodatok, musí to v snemovni prejsť, musíme ich presvedčiť, je to správne atď...Film by potreboval občas odbočiť od politiky, aj keď pri postave politika to až tak nejde, ale aspoň to bojové pole, atentát, niečím dej vygradovať, zdramatizovať a vytiahnuť diváka z tej nekonečnej politickej debaty. Nechcem tému zrušenia otrokárstva nijako zľahčovať, ale kto to má počúvať 2 a pol hodiny? Ako lekcia z dejepisu rozšíri obzory, ako film jednoducho neuspokojí. U mňa priemer. Demokrati, republikáni, či iná politická háveď nech si hviezdu pripočíta. 60%.

Chceš pěstí? (2013)

J.McAvoy a M. Strong v akčnom thrilleri? Fajn, hovorím si, to by mohlo byť dobré. Ibaže takmer od úvodu mi začínajú vadiť i úplné "drobnosti" , ako úder oceľovou tyčou a M. Strong nič, ide ďalej. Potom Strong nechá otvorený plyn v dome, sadne za volant a páli preč, určite niekoľko stoviek metrov, zamieri do lesa, dom vybuchne a plamene má takmer za chrbtom!(atómovka ty vole...). Profi gangster volá skorumpovanému policajtovi do práce? Kočka nájde v najväčšom skladišti kontajnerov ten správny za pár sekúnd?...O.k., nevadí, prešli aj väčšie blbosti, horšie je, že film nie a nie zaujať. Najväčším problémom je absolútne nedôveryhodná posadnutosť McAvoya gangstrom - Strongom. O ich minulosti dokopy nič nevieme a ich postavy sú neuveriteľne plytké. Ich vzájomné prestrelky sú iba suchými prestrelkami, nič viac. Odmyslím si ústrednú dvojicu výborných, ale nevyužitých hercov a ostane 100x prevarený akčný brak. Chceš pěstí?? Nie díky, z tej nudy som ostal prefackaný až-až. 40%.

Červená světla (2012)

Veľkým lákadlom je kvalitné herecké obsadenie, navyše DeNiro po dlhšej dobe naozaj v dobrej roli. Lákavý je i slogan filmu, ktorý ho prirovnáva k Šiestemu zmyslu. V istých momentoch je film napínavý, v iných zase zbytočne špekuluje a naťahuje. Film má výborný scenár, stačilo sa iba viac sústrediť na postavu DeNira, odhaľovanie klamstiev, podvodníkov a bolo by to podstatne lepšie. Tak trochu nejednoznačný záver v štýle Šiesteho zmyslu postráda hlavne tú údernosť, silu a presvedčivosť starého megahitu. Ak som záver pochopil správne, napadá ma množstvo otázok typu: "o.k, ak je to tak, prečo robil to a to?" Stačilo málo a mohol to byť byť hit. Problém je, že sa film tvári vážnejšie, než v skutočnosti je. 60%.

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Jednoznačne veľké sklamanie. Dobrá téma antických bohov v rukách hollywoodu a Kanaďanov, navyše so zameraním na mladšieho diváka a výsledok z tohto pohľadu ani inak dopadnúť nemohol. Na tv obrazovkách svietila prístupnosť od 12 rokov. Po polovici filmu som si z neho začal uťahovať a vravím si, tak snáď do 12...Fakt naivné, hlupučké, trestuhodne nevyužité a vyslovene a doslova detské. Už dávno nemám 12 a aj preto trochu tolerujem, že ma to veľmi nebavilo. Ak to bolo určené iba deťom a puberťákom , tak o.k. Vrchol trápnosti bola pre mňa súťaž v hľadaní vlajky. Je to hra, ale sekajú sa skutočnými mečmi! Navyše sa tvária, že to myslia kurevsky vážne a idú nadoraz! Napriek tomu sa nikto nezraní...Drevené meče by vám na tie hry nestačili deti moje? Osobne to vidím tak na 40%. Deti ale celkom žasli, tak moje hodnotenie možno nebude celkom objektívne. 50%.