Mystery, Aljaška (1999)

"My sme tu doma, toto je náš rybník!..." Aj keď táto veta trochu zaváňa trápnosťou, ten kto miluje hokej, nemôže tak ľahko film odpísať. To prostredie a sobotnejšie zápasy v Mystery majú čosi do seba a čo by som dal za to, keby som mal ľad takto blízko a zadarmo. Hrať zápas proti New York Rangers je výzva...Pre bežného diváka bude film zaujímavý hlavne pre účasť R. Crowa, ostatní sa možno zaľúbia do krásneho prostredia a či už hokej máte radi alebo nie film si minimálne tri hviezdy zaslúži. Ja ako fanda hokeja pridávam štvrtú. 70%.

Všichni moji blízcí (1999)

Obidva Mináčove dokumenty o Wintonovi som videl pred týmto filmom a urobili na mňa veľký dojem. Neviem prečo som tento film prehliadal, ale že je aj o Wintonovi som sa dozvedel len nedávno. Veľká škoda, že sa film jemu a jeho neoceniteľnému dobrému skutku venuje len okrajovo a až v poslednej tretine filmu. Záver je dojímavý, ale problém vidím v trochu chladnej a rozvláčnej prvej tretine. Keď sa zoznámite s postavami, začína to byť zaujímavé. Okrem záveru by som rád vyzdvihol scénu, kde J. Bartoška žiada o ruku svojej milej. Odpoveď akú dostal od jej otca (F. Nemec) možno bola krutá, ale bohužiaľ úplne pravdivá. Veľký potenciál som videl v roli M. Labudu, škoda, že sa viac nepritlačilo. Napriek tomu spokojnosť. 70%.

Bídníci (2012)

Nablýskaný trailer ma uchvátil a tešil som sa na to. Až po niekoľkých týždňoch som sa dozvedel, že je to muzikál a v tom ma popadlo mierne sklamanie. Dá sa to urobiť úžasne tak ako to zvládol T. Burton s J. Deppom v Sweeney Todd, tam bol ale medzi výbornými piesňami čas i na dialógy a hlavne piesne boli melodické a hravé. Tu mi to chýbalo. Ostal iba ten krásny vizuál. Úplne všetky dialógy vo filme sú spievané a spievané sú tak, akoby si herci melódiu a rytmus vymýšľali počas natáčania. Česť výnimkám, možno tak 2-3 skladby. Okrem skladby "Sklop zrak" tu nie je žiadna iná, ktorá by ma uchvátila. Po každej skladbe som čakal, kedy si dajú pauzu a aspoň na chvíľu sa film skľudní. Bohužiaľ, vaše uši si neodpočinú, pretože "spievané" je absolútne všetko a po čase mi to začalo liezť na nervy. Muzikály to nie je celkom moja parketa, musí v tom byť trochu skutočného filmu. Tu sa to so spievaním dosť prehnalo a viac hudby a spevu ešte neznamená lepší muzikál. Menej je niekedy viac a pre mňa je filmová verzia s L. Neesonom a G. Rushom zatiaľ neprekonaná. Pre mňa sklamanie, ale film si diváka iste nájde. 60%.

Majster kat (1966)

"Napi sa!(slivovice) . Nemôžeš čo?, lebo by si zdochol!..." P. Bielik ma ešte nikdy nesklamal a nech sa pustil do čoho chcel vždy mu to vyšlo. Jeho facky a kopance vo filmoch vždy bolia, na to si on potrpel, preto ma každá pobaví. Príbeh zaujme takmer každého, pretože svojou štruktúrou, postavami a rozložením síl dobra a zla pripomína klasickú rozprávku a Bielik sa tomuto prirovnaniu ani nebráni a priznáva to. Film je plný vtipných hlášok, bavil som sa neskutočne. Herecky tu dominuje absolútne fantastický Vlado Muller a tesne za ním výborný Š. Kvietik. Film je tak krásne farebný až mi pripomínal slávne hollywoodske historické trháky zo 60-70-tych rokov. Majster Kat je slovenská klasika a právom patrí k tomu najlepšiemu , čo u nás vzniklo. Po takomto filme som vždy hrdý na to produktívne obdobie pred 89 rokom. Vtedy sme filmy robiť vedeli, dnes to nejde. 100%.

A pobežím až na kraj sveta (1979)

Film o detských ale i vážnejších starostiach sa zameriava hlavne na hlavnú postavu dievčaťa, ktorá má problém s chôdzou a je ostatným spolužiakom iba na posmech. Film je skôr pre staršie deti ak je vôbec pre deti, ale na film určený do kolekcie "70 roky- to najlepšie zo slovenského filmu" by som čakal viac. Zarazilo ma množstvo známych tvárí v úlohách, ktoré by zvládol akýkoľvek komparzista z dediny. I. Mistrík ešte ako tak, ale V. Strnisková v JRD či V. Polónyi ako nalievač vodky?? 60%.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Hneď v úvode po zvýraznení, že film je inšpirovaný skutočnými udalosťami som si dovolil pousmiať sa a začínal tušiť menší prúser. Nakoniec nebol, film je celkom fajn, len ho treba brať ako typického zástupcu jemne nadpriemerného thrilleru made in USA. Akčné i napínavé momenty sú veľmi často znetvorené spomalenými zábermi. Je ich tu dosť a tie časy, keď nás bavilo pozerať sa na strieľajúceho chlapíka spomalene sú už dávno preč. Príbeh je zaujímavý, ale chcelo to popracovať na scenári, postavy sú ploché a trestuhodne nevyužité. Takto nejako by sa dalo proti mafiánom bojovať , ale i R. Gosling spomína, že na to idú príliš zbrklo..."Takto neprežijeme ani týždeň." Ale oni samozrejme prežijú a prežijú toho niekedy viac než je na mafiánsky film zdravé. Herecky sa tu zišla výborná zostava, no S. Penn je dosť prehnaná karikatúra. Záverečná scéna pästného súboja pri fontáne je už dosť trápna, american thriller to tam proste musí mať a nemá to s realitou nič spoločného. Na blueray disku je i dokument o Cohenovi, no neviem či ho tvorcovia videli. Keď človek začne porovnávať film z dokumentom zistí, že na filme nie je pravdivé takmer nič. Inšpirácia je voľná asi tak ako nohavice na raperovom zadku! Celkovo to nie je zlý film, ale musíte ignoravať to "True story" a nechcite vidieť vážny mafiánsky film. 60%.

Ľalie poľné (1972)

Veľmi originálny a zaujímavý film z obdobia tesne po 1. svet. vojne, ktorý kritici radia k tomu najlepšiemu, čo u nás vzniklo. Paradoxne na toto v tv často nenarazíte, ak vôbec a za možnosť ho vidieť vďačím dvd edícii 70.roky. Film ma bavil od prvých sekúnd, stále sa tu niečo deje, je plný zvláštnych postavičiek - zubatých, ušatých, nemých, ale v prvom rade tulákov, žobrákov a bláznov. Film je plný vizuálnych nápadov, zaujímavých záberov a exteriérov. Do toho často vyhráva veselá hudba a celé to môže atmosférou pripomenúť niečo od Kusturicu. V menších úlohách tu spoznáte niekoľko slovenských hercov, ale veľký priestor tu dostávajú i neherci, ktorí sú nadabovaný profesionálnymi hercami a výsledok je presvedčivý. Čiernobiely film často ozvláštňujú meniace sa filtre a v závere sa film mihne i vo farbe. Nič podobné som zatiaľ nevidel a ak niečo pripomenie, tak rovnako slovenský slávny dokument Obrazy starého sveta. Veľmi hravý, originálny a v pravom zmysle slova film. Preto plný počet. 100%.

Nespoutaný Django (2012)

Kurva, ten Tarantino to opäť dokázal! Po "zabijáckom aute" som ho už odpisoval, no s "Parchantami" sa mi chuť vrátila a pri prvej zmienke o tom, že chystá western som tušil, že by to ako ich fanda mohol znova roztočiť na plné obrátky. A roztočil ich diabolsky. Tých 165 minút zbehne neuveriteľne rýchlo. Litre krvi si šetril až na záverečnú tretinu, ale kupodivu v dialógových scénach sa mi zdal film ešte lepší. Tam sa Tarantino cíti rovnako doma, vie to vygradovať, odľahčiť vtipom i šokovať prekvapivým zakončením. Ch. Waltz bol neuveriteľný, tak jednoducho zahraná a skvelá postava, nádhera. Ukradol si celý film pre seba. Prekvapivo najmenej zaujímavý bol J. Foxx ako Django. Waltz, DiCaprio i snehuliak S.L. Jackson ho jednoducho herecky zatienili. Hudba to je samostatná kapitola. Westernový fanda spozná tie pravé westernové, ale ostatné skladby rôznych žánrov dokonale zapadli. Kto by čakal vo westerne rap? Neuveriteľné, ale sedí to tam. Scéna s Ku-klux-klanom bola vážne vtipná a bavili ma všetky dialógy z úst Ch. Waltza. Ako fanda žánru som rád, že Tarantino dokázal všetkým, ktorí nad westernom ohŕňajú nos, že aj im treba dať šancu. Auf Wiedersehen! 100%.

Víťaz (1978)

Málo známy slovenský film o starších boxeroch, ktorí si to chcú opäť rozdať. Film vyniká atmosférov 70-tych rokov a takmer až dokumentárnym prístupom. Hraje v ňom mnoho nehercov a je to bohužiaľ poznať. Poniektoré nepresvedčivé výkony film zbytočne sťahujú do priemeru. Druhý vážny problém vidím v tom, že hlavnej postave Valharovi je venovaný priveľký priestor. Jeho spoločensky lepšie postavený protivník to v závere nemôže dohnať. Z tohto filmu slovenský Rocky nebude, ale myslím, že to ani nebolo cieľom režiséra. Je to až príliš realisticky podané. Film priemer, ale záverečná scéna v ringu má v sebe kus adrenalínu a skutočného boxu bez pozlátka. 60%.

Útěk ze Sobiboru (1987) (TV film)

To podstatné o tejto udalosti som sa dozvedel z českého dokumentu Zapomenuté trasporty, ale film je film. Oceňujem hlavne sústredenie sa na každý detail v príbehu a presvedčivé herecké výkony, bez ktorých takéto príbehy nejde vierohodne podať. Scéna kde si musí 13 odsúdených vybrať z davu partnerov na smrť je silná. V duchu som nadával prečo si poniektorí vybrali tak mladých ľudí...S príchodom ruských zajatcov s pomedzi ktorých trčí jedine výborný Saša, ktorého skvele zahral R. Hauer, začína film naberať na obrátkach. Je zvláštne, že okrem Sašu vlastne žiadneho ruského zajatca nepoznáme , ale to je iba detail. Najnapínavejším na filme je práve plánovanie akcie, v ktorom sa treba neustále prispôsobovať zmenám. Po skúsenosti s popravami a vyberaním partnerov na smrť si sú vedomí, že zo Sobiboru musia ujsť všetci. Tunel ani iné varianty neprichádzajú do úvahy. Prejsť tunelom trvá priemerne 1 minútu, krát 600 utečencov to je 10 hodín...Postupné zabíjanie SS-ákov je najlepšia cesta a pre diváka najnapínavejšia. Vytkol by som iba nevhodnú hudbu pri úteku, naopak pochválil záver v lese, kde sa o každej postave z filmu dozvieme ako a kde prežil. Tv film?? Pchh...Bomba! 90%.