Počátek (2010)

Bude to chtít asi další projekci, ale po té první přavažuje zklamání a nepochopení přehnaně kladných kritik. U tohoto Nolana mi narozdíl od Mementa, The Prestige či TDK prostě chyběl pocit, že sleduji něco naprosto úžasného, co se vidí jen párkrát za život.

Prokletý ostrov (2010)

Stylová režie (Scorsese jako režisér stále umí) a mnoho slavných herců. To by z tohoto filmu dělalo nadprůměrnou záležitost nebýt naprosto dementního scénáře, který je průhledný až to bolí a celkový dojem hrozivě sráží dolů. 50%

Akira (1988)

WOW! Edit: Po čtyřech hodinách přemýšlení mě nenapadá podobný filmový zážitek. Tedy napadl mě jen jeden a to sice 2001: Vesmírna Odysea. Jasných 100%.

Jižanská pohostinnost (1981)

Velké zklamání. Idiotské chování postav bije do očí a celkově logika jde evidentně mimo tenhle snímek. Škoda, anotace zněla skvěle a obsazení a jméno režiséra také lákalo.

Avatar (2009)

Pocahontas v (bledě) modrém. Rádoby filozofické, otravně didaktické, naproti tomu však vizuálně dokonalé dílko. Bohužel se tato dokonalost během prvních cca. čtyřiceti minut okouká, což (alespoň u mě) vede k tomu, že se odhalí to jak jednoduchý, téměř až primitivní příběh Avatar má. Nemůžu si pomoct, ale asi v půlce filmu jsem si začal vzpomínat na hodnocení trilogie Pána Prstenů v podání Randala Graves (pro neznalé se jedná o Clerks II), které bych aplikoval na Avatara s tou vyjímkou, že tady se nechodí ale běhá. ;) I přes tohle všechno se Avataru nedá upřít, že po technické stránce je to obddivuhodný zážitek (za závěrečnou půlhodinku palec nahoru) a na poměrně dost dlouhou stopáž vlastně ani příliš nenudí. A to předem říkám, že jsme k filmu přistupoval bez jakýchokoliv vyšších očekávání a snažil se nepodlehnout hypu. Teď už se jen divím kolik lidí se nechá utáhnout na vařenou nudli krásného vizuálu. 60% Edit: Postupem času Avatar neuvěřitelně vyšuměl a v paměti zůstala jen ta tupá ústřední linka o zlém bílém muži. 40%

Norimberk (2000) (TV film)

Bezchybný televizní film. Těch 180 minut jsem zhltnul jedním dechem a nevidím na filmu žádný kaz. Největší klady imho jsou Brian Cox, který Göringovi vdechl takové charisma, které troufám si říci vystihuje realitu a ukazuje proč on a jemu podobní byli schopni fanatizovat davy. Dalším kladem je pak minirole Colma Feorea, coby Rudolfa Höße (velitele KT Osvětim). Vrcholem filmu pak pro mě je finále prvního dílu, kdy se poprvé sledují video nahrávky z osvobozených koncentračních táborů. Pro mě velmi silný a hlavně velmi přesvědčivý zážitek. 90%

V moci ďábla (2005)

Hodně povedená záležitost na téma vymítání. Geniality The Exorcist sice nedosahuje, ale i tak je to nadstandartní zážitek. Dobří herci (Wilkinson mi stále dokola dokazuje, že je bůh a Jennifer Carpenter se své poměrně složité role zhostila taktéž s velkým úspěchem), skvělá hudba a skvěle udělané scény ze samotného obřadu vymítání. Mno nic jdu trošku prohnat google a zjistit, jak moc se film opírá o realitu.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Bohužel viděna DC verze. Škoda ztráty tempa v druhé části filmu a otrošku wtf scény s dezertérem, jejíž logiku skutečně nechápu. Protože jinak bych neměl co vytýkat. Příjemní hlavní představitelé, odlehčená zábava, nádherná hudba a na konci moře emocí. Občas předvídatelnost rozhodně nezazlívám, protože romantické filmy prostě mají svá klišé, kterým se vyhnout prostě nejde. Ale jak už jsme psal, nemůžu se ubránit dojmu, že kdyby byl film o cca. 20 minut kratší (což by odpovídalo původní verzi), tak bych šel s hodnocením možná i výše. Jinak velice příjemný a emocionálně silný zážitek. Silných 80% PS: zkusím si sehnat kratší verzi a za pár měsíců si dopřeji druhou projekci.