Strážci - Watchmen (2009)

Svůj komentář k Batmanovi jsem shrnul jedním slovem, a to sice "Bomba". U Watchmenů se to také pokusím zkrátit. Víc než bomba! (Uznávám asi mám malou slovní zásobu :) ). Ne, vážně, Watchmeni mají ve srovnání s čistě akčním Batmanem jednu zásadní výhodu. Myšlenku a skvělý scénář/předlohu. K tomu Snyder opět potvrzuje, že je mistr stylu. J.E. Haley potvrzuje, že je skvělý herec a jeho Rorschach je nezapomenutelná postava (voiceovery rullez). Malin Akerman je supersexy. Abych to udržel v krátkosti, tak po Batmanovi jsem si říkal, že lepší komiks už asi neuvidím, a hle Watchmen je ještě o třídu výš. Po dlouhé době udělám vyjímku a film si zítra pustím znovu, abych zjistil jestli se znalostí děje film nějak zásadně neztrací. Každopádně pro mě zatím film roku. A to naprosto bez váhání. Edit: Po roce a pů jsem si konečně sehnal Ultimate Cut na BR a musím uznat, že jsem se těch 215 minut ani minutu nenudil a naopak maximálně valil oči na vizuál, který na BR disku mnohonásobně vynikne. A Watchmeni se pro mě zcela určitě stali filmem dekády.

Jízda do Ox-Bow (1942)

28 rozhněvaných mužů. Tyhle filmy ze soudního prostředí mi hodně sedí. Inteligentní dialogy, úvahy o vině a nevině a morální přesah. Kvality 12 rozhněvaných mužů to, díky lehčí naivitě, nedosahuje. Ale s přihlédnutím k žánru a době vzniku filmu, byla určitá porce naivity asi nutností. Což se prokázalo tím, že film byl ve své době poměrně propadák. Pro mě však rozhodně skvělý film, který si imho místo v top 250 imdb zaslouží! I když jsem evidentně jediný kdo si to myslí. :)

REC (2007)

Ještě teď, hodinu a půl po zhlédnutí, se klepu. Povedená záležitost, která k mému velkému překvapení značně předčila dost povedený Romerův Deník mrtvých. Rec de facto (krom závěrečné pointy) nepřináší nic nového, ale má velice hustou atmosféru a hlavně doopravdy infarktový závěr. Ten strach byl pro mě doopravdy hmatatelný a ten pocit nevyhnutelného konce byl značně nepříjemný. Jediné co bych mohl vytknout je krátká stopáž, která vede k poněkud odfláklé psychologii postav. To je imho moment, který dělá ze Záhady Blair Witch o kousek lepší film. Ale i tak hodně povedené, další z filmů, na které jsem rozhodně neměl koukat ve tři ráno v liduprázdném bytě.

Quantum of Solace (2008)

Mno osobně zklamání. Casino Royale uklidnilo můj strach z restaru Bondovské série, bohužel Quantum of Solace mou skepsi opět vyvovalo. Z Bonda zmizelo snad všechno co ho dělalo Bondem. Suché hlášky, martini s vodkou, Bondovo představování, nadsázka atd. Na filmu je imho hodně znatelná insiprace v Bournovi. Bohužel i samotný Bourne (a to mi ta série nesedí) mi přijde zábavnější než tenhle podivný, nudný zmatek. Jediné co Bonda drží nad vodou je Craigovo charizma, ale nevím jestli to je ideální pozice pro budoucnost. Z bonda zmizelo to co jsem na něm měl nejradši a přibylo to co mi nejvíce vadilo na Bournovi. 50% (Prozatím 3*. Až se mi uleží zážitek z filmu, tak půjdu možná níž. ) P.S. : A také, že jsem šel.

Celebrity (1998)

Allen je úžasný a jedinečný režisér. Nečekal bych, že mě někdo o i po shlédnutých 37 celovečerních filmech dokáže stále překvapit. Allenovi se to daří. Pro mě snad jeden z jeho nejlepších filmů. Zábavná satira na svět, kde je každý celebrita. Množství skvělých herců, kterým dominuje skvělý Kenneth Branagh v pro něj hodně netypické poloze. K tomu hromada skvělých dialogů (to je u Allena ostatně jasné) a překrásná černobílá kamera legendy Svena Nykvista. Pro mě jedno z největších překvapení v Allenově filmografii. Nízké hodnocení nechápu. Pro mě rozhodně stoprocentní zážitek.

Město Ember (2008)

Na můj vkus příliš infantilní. Landau, Jones, Robbins I Murray jsou bez debat páni herci, ale všichni (speciálně Bill) si vybrali slabší chvilku a imho jsou spíše otravní. Což kompenzuje pro mě překvapivě příjemný výkon Saoirse Ronan. Kladem je krátká stopáž a to, že děj má spád a nenudí. Ale samotného mě zajímá co si o tomhle filmu budu zítra pamatovat.

Až na krev (2007)

Zrovna dnes ráno jsem si říkal, že už jsem proklatě dlouho neviděl film, u kterého1 bych se nebál používat slova jako dokonalé, či geniální. There Will Be Blood IMHO nemá jedinou slabinu. I přes svojí 160 minutovou délku mi nedovolil ani jednou se podívat na hodinky a na konci jsem byl zklamán, že tenhle úžasný zážitek už končí. Oscarovou porážku s No Country for Old Man asi nepochopím nikdy.

Kopačky (2008)

Neuvěřitelné se stalo skutkem a na popáté mě Judd Apatow dostal. Velmi povedná záležitost, skvělá lokace, zábavné dialogy, dobře napsané charaktery a úžasné obsazení. Hlavně bych vyzdvihl roztomilou Milu Kunis, do které jsem se asi zamiloval. Kopačky jsou aspoň pro mě velkým překvapením a skvělým zážitkem. (Vyplatilo se na Apatowa po Zbouchnuté nezanevřít. )

Stalo se (2008)

Dvě hvězdy pouze za velmi dobrou atmosféru v prvních cca. 40 minutách. Všechno ostatní je špatně. Psychologie postav, herecké výkony, pokulhávající logika(!!!), absence jakéhokoliv dějového zlomu. To jsou asi největší chyby. Shy předvedl, že jako režisér na to technicky stále má, ale bohužel jako scénárista absolutně selhal. No nic "Stalo se" a Shy to snad příště zvládne lépe.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Pro mě překvapivě uspokojivá, zábavná jednohubka. Dle velmi špatných ohlasů jsem nečekal nic a dostal jsem 110 minut hodně odlehčené zábavy. Brendan Fraser stále ruluje (ačkoli už nemá dřívější formu) a stává se tak, společně s krátkou stopáží, největším plusem filmu. Slabší je to se zbytkem obsazení. Maria Bello jako nová Evelyn mně osobně moc nesedí, Jet Li nedosahuje ani osminy charismatu Arnolda Vosloo z prvních dílů a Luke Ford je castingový omyl roku. Přesto však třetí Mumie poměrně baví.