• Thriller

Upíři (1998)

Úplný súhlas s MIMICom. Upírska téma napriek nesmrteľnosti upírov predsa len starne. A resuscitačné pokusy tohto typu ukazujú iba ak slepú uličku.

Magická hlubina (1988)

Rozprávačská forma aj vizuálny štýl trpia schízou a Besson nie je taký veľký čávo, aby to vybalansoval. Miesta, kde je Magická hlbočina mysteriózna a snová, je to naozaj "magické" a "hlboké", tam kde prídu k slovu banálnejšie zákruty príbehu, to chvíľami nechcene skĺzava na úroveň bulharskej televíznej inscenácie. Pocity sú teda rozporuplné, ale akási dráždivá, neopísateľná, tajuplná pachuť zostáva predsa len nad tým všetkým. A to je dôležité...

Dellamorte Dellamore (1994)

Dokonalosť. Film, v ktorom vedľa seba v symbióze nažíva láska a smrť, humor a tragický pocit života, svetlo a temnota, vysoký, štíhly a "urodzený" hrobár a jeho malý, tučný a dementný pomocník. Cintorín je tu ponímaný ako javisko sveta, ono univerzálne teatrum mundi a Soaviho vizuálna a filozofická pocta slávnemu Bocklinovmu Ostrovu smrti je len jednou z mnohých chutných ingrediencií, ktoré z tohto filmu robia klenot. Možno sa čudujete, prečo do hodnotenia "zombíckeho" filmu cpem filozoficko-estetické bláboly, ale presne o tom je tento film. Všetko je to o rovnováhe, ako v prvej vete Smaragdovej dosky Herma Trismegista: To, čo je hore, je to isté, ako to, čo je dole, aby bola naplnená jednota všetkých vecí...

Tah jezdcem (1992)

Vrah, ktorý si lieči vraždami traumy z detstva, doktoroka psychológie s kozami ako pin-up girl, vraždy podľa tajuplného vzorca, ktorý máme od začiatku pod nosom... Kurnik, kdeže sme to už videli? Aha - v každom treťom thrilleri deväťdesiatych rokov!!! Inak pozerateľné. Ale len tak tak jedenkrát.

Krvavá hostina (1963)

Je to "edwoodovčina" ako remeň. So všetkým. Po filmárskej stránke odpad, ale za to zapálené úchylácke priekopníctvo nemôžem nedať aspoň dve hviezdičky.

Děsivá touha (2002)

Väčšinou ma "preklady" pôvodných názvov na našich diskoch serú, ale tentoraz to vyšlo. The Wisher je fakt Desivá hrôza!!!

Sežráni zaživa (1976)

Škoda, že to nie je až také blbé, aby sa človek tešil aspoň z toho, aké je to blbé.

Ve stínu pravdy (2006)

Joe Roth nemá príliš veľa skúseností ani so sociálnou drámou, ani s thrillerovým budovaním napätia a predsa sa odvážne vrhol do párenia. Ale odvaha pri párení nestačí, však áno. Na drámu so sociálnym a rasovým podtextom je to príliš povrchné a patetické, na thriller nudné, predvídateľné a vôbec... Nefunguje tu skoro vôbec nič, s výnimkou hlavného hereckého dua, ktoré drží tento Titanic aspoň milimiter nad čiarou ponoru.

Oktanový kult (2003)

Podľa obálky tuctový teenagerský slasher, v skutočnosti niečo celkom, ale fakt celkom iné. Rozhodne netuctový, trochu mysteriózny, atmosférický, chcelo by sa povedať až "lynchovsky" zauzlovaný psychoušský horroro-thriller. A navyše - na skoro-upírsku nôtu. /Úplne všetko, čo mám rád.../ Ako to už ale v živote chodí, ambiciózne projekty zväčša nie sú odmeňované masovým standing ovation, o čom, žiaľ, svedčí aj hodnotenie na tomto sajte.

Battle Royale II: Requiem (2003)

Ani ryba, ani rak. Nefunguje ani akčno-hororová stránka, ani tá kvázi "filozofická". A postava učiteľa, ktorú v prvom dieli stvárnil charizmatický Kitano, je v "dvojke" zmršená hercom, ktorý snáď chodil na kurzy herectva k Danovi Nekonečnému.