• Krátkometrážní

Krrish (2006)

Ano, je to pokračování indického remaku E. T. mimozemšťana kříženého se Superman, Batmanem a v podstatě i se Spideyem. Ale řádně říznuté masalou, takže není o čem ;) Hrithik a Priyanka jsou nejsladším párem široko daleko, a i když je mladý Krrish vyložený dětina, Priya jeho naivitu dorovnává s elegancí sobě vlastní. Singapur je taky prima, takže co na tom, že jsem se obávala o osobitost indického filmu, který by jen slepě kopíroval západní blockbustery? Nikdy, ti si prostě dokáží poradit naprosto se vším, sci-fi nevyjímaje. A samozřejmě, Chori Chori Chupke Chupke jest sladkostí přímo ukázkovou, pobrukuji si pravidelně :))

ABBAmánie (1977)

Ve své době ještě neokoukaný formát.

Dokonalý svět (2010) (seriál)

16/16 A je to pryč. Hurá! Po všech těch úletech na téma kombinace lifestyleové (ne)chtěné parodie na dnes již dávno vyčpělé seriály a filmy jako Sex ve městě, Ďábel nosí Pradu, Pretty Woman, Láska nebeská nebo Flashdance... se postupně propracovali ke crossdressové detektivce (!). Aneb Hra na pláč po česku? Cože? Kam se poděla snaha o backstage komedii a romanci sladkou jako cukrová vata? Však tu chvilku byla snaha i o duchařinu... Jak tohle mohlo stát na tak elipsovitých hereckých výkonech a nekonzistentní dramaturgii, to mi jednoduše hlava nebere. Například Norrisová si jen zopakovala svou roli z Letiště, Brodská z Ulice, Pechlát se připojil k Brodské, Dyk vytvořil cosi mezi VKV a variací na Ošklivku Katku, věčně "klukovský" Saša se stal mladším Kukurou, Čvančarová dostala do vínku story, kterou jistě Napsal sám život, Hlaváčová skutečně nepřesvědčila o tom, že její rozhodnutí odejít z ND mělo smysl... Hybnerová jen zkarikovala své možnosti, takže zapadla mezi všemi těmi Krainovými a Poullain, takže už nebylo kam hloub klesnout. Hlavní hrdinka Evy Sakálové by potřebovala celou řádku dramaturgických změn. A co Dvořák a Polášek? Cameo Ivy Pazderkový? Úvodní titulky kreslený v Malování? Leichtová opět jen přihrává, ačkoli už měla za sebou větší role? Takže jediná Stryková neprohloupila a pojala svou linii jako sólo ze zcela jiného seriálu? Bohužel ale toto minimum pravidelně vždy srazila slovenština v duálu a trio drben na úrovni již zmíněné Ošklivky Katky. Když dorazil i Sagi Tofi, Darinka Prdelka a Andrea Kerestešová... bylo mi zle. Jediné, co mělo skutečně styl, bylo epizodní hostování Hanky Maciuchové, za což by si zasloužila vlastní seriál, žel. Ve výsledku je tedy jediným 100% výhercem matička stověžatá Praha, která zřejmě snese inscenovat cokoli.

Váleční ptáci (2008) (TV film)

Mínius triky, samozřejmě, ale jinak naprostá pohoda. The Sci-Fi Channel sice nemá rozpočet, ale drama a dobrodružství má výborné. A navíc jsem si rozšířila obzor o převozních pilotkách za WWII.

Zázraky života (2010) (seriál)

28/28 Tehdy to tak bylo a i zpětně vidím celou řadu paralel mezi Zázraky života a starším nováckým seriálem Světla pasáže. Oba si vysloužily negativní ohlas (neprávem, negace by patřila více na vrub nefungující propagaci a umístění v televizním programu), ale svým divákům přinesly příjemný relax a především uzavřený příběh. Oba tyto seriály jsou klasická Eva Papoušková, která umí napsat poměrně zajímavé vztahy (méně růžové a více praktické), ale příliš si nerozumí s konkrétním pracovištěm, kam svůj seriál situuje. Ať už to byla dříve pojišťovna, právnická kancelář nebo nyní centrum pro asistovanou reprodukci.

Svědek (1985)

Amišové zde nejsou příliš známí, zcela logicky, protože jsou soustředěni v USA a Kanadě. Jakožto příslušníci starého řádu žijícího i dnes jako v 18. století a mluvící pensylvánskou němčinou, vzbuzují mnoho otázek. Nebude jistě náhodou, že v posledních dvaceti letech jejich populace rapidně sílí, úmrtnost klesá a rodiny mívají až po osmi dětech. Jejich hodnotový systém je v pravém opaku k současnému nejen americkému konzumu. Což samozřejmě inspiruje mnoho atraktivních dramat vhodných pro adaptaci v jakékoli kulturní sféře. Film Svědek patří mezi nejvýraznější z nich. Skutečně není kriminálkou s přidanou či zápornou hodnotou, jak se mnozí domnívají, ale především příběhem o průsečíku obou světů. Harrison Ford je ideálním "Angličanem", který dokáže realisticky spojit akci, romanci, řemeslo a existencionální otázky obecně aplikovatelné na veškeré problémy spojené se snášenlivostí.