Line of Duty

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2021), 35 h 42 min (Minutáž: 56–87 min)

Tvůrci:

Jed Mercurio

Scénář:

Jed Mercurio

Hudba:

Carly Paradis

Martin Compston, Vicky McClure, Adrian Dunbar, Lennie James, Neil Morrissey, Craig Parkinson, Kate Ashfield, Claire Keelan, Owen Teale, Gina McKee (více)

Série(6) / Epizody(36)

Detektiv seržant Steve Arnott velí protiteroristické operaci, která skončí fiaskem. Rozhodne se, že nebude zakrývat nezdar operace. Je za to kolegy odsouzen a nepochopen. Přidává se k protikorupční jednotce AC-12 pod vedením Teda Hastingse, která má za úkol odhalovat korupci mezi policisty. Seriál je z produkce britské veřejnoprávní stanice BBC. (geklon)

DaViD´82

Na možnosti BBC sice "pouze" standardní řemeslo, ale i tak stále výtečná žánrovka. Vnitřní záležitosti/protikorupční jednotka obvykle v kriminálkách slouží jako sémě korupce či byrokratický šotek házející klacky pod nohy čestným policistům. Ne však zde. Není to ani o tom, jak pasou po zkorumpovaném poldovi, ale jdou po poldovi, který umí systémem proplouvat a ohýbat ho k obrazu svému tak, aby se dostal ke vděčným případům, co ho dostávají na výslunní a na ty běžné jaksi hází bobek. Nechtějí ho nutně zničit, jen mu přičísnout hřebíček, ale... To by proti nim nesměl stát Lennie James (první dojem, že je druhořadým náhradníkem "protože Idris Elba zrovna nemohl" vezme záhy za své), který v roli člověka, jenž musí pod tlakem manageovat tým, řešit případy, potýkat se s nezáviděníhodnou osobní krizí a ještě být neustále o krok před vnitřními záležitostmi, naprosto exceluje. Právě jeho "lutherovsky multitaskingové" pasáže jsou tím nejlepším co seriál nabízí. Problém je, že se mu dostává stejně prostoru jako o iluze přicházejícímu nováčkovi, který po něm jde, a ambiciózní detektivce v utajení, která operuje v jeho týmu. A ne že by linie těchto dvou nebyly dobré, ale nejsou prostě tak vděčné. Škoda okatého závěrečného zvratu v záchrance, ale když nic jiného, tak to aspoň nabízí zajímavé možnosti pro druhou řadu. Také úvodní deus ex machina s nehodou je na pováženou, ale jinak je to sympaticky civilní a většinou (nejen) v rámci žánru i postupy a chováním postav uvěřitelné a nejednou i opravdu napínavé. Ke cti druhé série slouží, že nenabízí to samé v bleděmodrém a jde si vlastní cestou, která na kvalitách (navzdory absenci hlavního tahouna první série) nijak netratí. Co jí naopak k duhu nejde, jsou opět deus ex machiny, kdy z nepochopitelných důvodů měli autoři potřebu každého z hlavních účinkujících nějak osobně v případu zainteresovat. V dané lokalitě tedy sice může žít přes deset miliónů obyvatel, ale tady to vypadá, jak když jich tam žije všeho všudy deset. Tratí to kvůli tomu na uvěřitelné civilnosti předchozí řady, ale i tak je to stále dostatečně kvalitní i napínavé, aby nešlo jen o další tuctovou krimi. Třetí série se pak již zcela utrhne ze řetězů dosavadní uvěřitelnosti, ovšem výsledkem je nebývale našlapaná a zvratů plná verze "britské Volavky", která (výrazně lépe než by jeden čekal) pracuje s těmi poněkud nepatřičně působícími konspiračními dovětky předchozích řad. Mohl bych tomu tedy sice vyčíst mnohé, ale chtě nechtě musím uznat, že jsem místy (bez výjimky veškeré výslechové scény) napětím zatínal pěsti čili by to bylo do značné míry pokrytecké. Každopádně pro čtvrtou řadu bych to navrátil do původních vod běžné rutiny protikorupční jednotky. Čtvrtá série se pak skutečně dlouho tváří, že udělala krok zpět a jde jí čistě o zvratů plnou aféru, kdy tíha okolností zachycuje postavy v nekonečné spirále vlastních chybných rozhodnutí. Finální epizoda to však vrací do té "konspirační" roviny. Nikoli špatně, ale přeci jen poněkud zbytečně. Šlo by to pro jednou i bez toho. Každopádně tempo a napětí jsou opět závratné, Thandie Newton a Lee Ingleby jsou skvěle obsazení a tak největším prohreškem je, že tentokrát znatelně ubilo zlatého hřebu tohoto seriálu; vyslýchacích scén. Vyloženě zásadní desítky minut dlouhé jsou to tentokrát pouze dvě. A to je neodpustitelná chyba.| S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 | S5: 3/5 | () (méně) (více)

laik_60

Celý seriál poukazuje na množstvo byrokracie , ľahostajnosti v policajnom aparáte, nehovoriac o karierizme a predovšetkým malých i veľkých prehreškov (korupcia, ba aj trestná činnosť) vyšších dôstojníkov. Naša polícia vyzerá v porovnaní s nimi ako zbor anjelov. :) (alebo je to aj inde takto,). Napriek tomu seriál je pozerateľný, má svižnosť a spád - nenudí. ()

Indyi

Výborná britská kriminální série.Velice se podobá seriálům jako je Luther, Good Cop apod. Není příliš originální, ale má spád, je skvělě obsazený a herecky perfektně zvládnutý. Kvituji zejména krátký rozsah (5 hodinových dílů), který je akorát a bohatě stačí. Možná malinko slabší než Luther, ale pořád dávám 5*. ()

ER

Jeden z nejlepších krimi seriálů,který nás seznamuje se skutečným světem policejní práce z pohledu protikorupční jednotky AC 12. Seriál je natočený podle skutečných událostí,tudíž nemusí až tak používat "přikrášlenou" dramatizaci a vše je uvěřitelně a přitom velmi napínavě podáno. Nějaká akce tady je,ale neskutečně akčně působí způsob výslechu,kdy v souboji slov vůči předkládaným důkazům dochází k řadě vypjatých situací. Pro mně seriálová laskominka. ()

VLADEK

1. série - 90%, 2. série - 90%, ale s výhradou posledních 20 minut, které jsou scénáristicky nezvládnuté, 3.série - 80%, protože už se jen cucá z předchozích dějů, 4. série - a jsme zase zpět - 90%/ 5.série - 80%/ 6.série - 60% - zklamání, nejde o to, že v podstatě jde o pokračování 2. sezóny, ale to schématické vyprávění..., prostě asi bylo třeba v koroně něco natočit... ()