Samotáři (2000)

Jedna veľká umelina, kde okrem pár hercov výkony nestoja za veľa, a kde takmer všetky postavy sú absurdné figúrky prenášajúce absurdné repliky. Zhulený Macháček a jeho hlášky sú jediným svetlým bodom filmu.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Insider je vynikajúca dráma, ktorá dosť stojí na výkonoch a psychológii hlavných dvoch hercov a ich postáv. Ten námet totiž nie je jedným z najzaujímavejších, no Mann tu stále, po majstrovskom Heat, ukazuje, že umí aj s nie tak šťavnatým scenárom.

Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Seriál verný predlohe, ktorý na poli desiatich 30-minútových dielov rozpútava smršť dekadentnej zábavy a hlášok v jednom veľkolepom gorefeste. Ash vs. Evil Dead je všetkým tým (a ešte viac), čím som chcel, aby bol po dopozeraní Evil Dead 2. 2. séria: 80 % V druhej sérii sa ako keby tak trochu vytratilo kúzlo, všetko pôsobí mierne opozerane a príliš veľa originálnych situácií Ash nezažije. To neznamená, že to stále nie je výborná, nechutná gory zábava, no druhá séria je celkom naťahovaná, a to až do posledných dvoch dielov. Možno boli moje očakávania po nečakanej výbornej prvej sérii príliš vysoko, no Ash potrebuje priniesť do ďalšej série trochu invencie a originality. 3. séria: 80 % Koncept sa nedá naťahovať do nekonečna, čo je najviac vidieť v poslednej sérii. Recyklácia nápadov, menšia kadencia vtipov, nevýrazné lokácie, už ani tie mordy nie sú také zábavné...je to stále v rámci žánru nadpriemer, ale zrejme je dobre, že seriál bol zrušený, pretože scenáristi už nevedia prísť s jediným sviežim nápadom. 75 %

Zlaté oko (1995)

Celkom tragicky stupídny film, ktorému nemienim odpustiť tie scenáristické, dialógové a akčné prešľapy len kvôli tomu, že to je Bond. Zlaté oko proste nezostarlo dobre, pritom ale aj v 90. rokoch sa produkovali akčné klenoty, ktoré nevyžadovali vypnutie mozgu. Keby je toto prvý Bond, ktorého vidím, veľmi rýchlo by som na celú sériu zanevrel.

Americký sniper (2014)

Taká rutinná americká vojnová "dráma" s tunou patriotizmu, nehodná Eastwoodovho talentu.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Toto je stopercentný Oscar pre Lea. A úprimne dúfam, že aj pre najlepší film a režiséra, ale to je vedľajšie. Revenant je film epický a veľkolepý svojou obrazovou komplexnosťou, ktorú nesú na bedrách jeho herci a ktorý povyšuje do inej dimenzie Lubezkeho kamera, ktorá ma ohromila už v Birdmanovi. Tu sa preniesla z interiérov do exteriérov a vie diváka natoľko pohltiť, že sa cíti ako priamy účastník nepohostinnej divočiny a bolí ho každá rana, ktorú hrdina utŕži. A môže ísť o impozantné scény veľkého merítka všetkých krás prírody, ako aj o intímne close-up zábery na hercov a ich bolesť, črtajúcu sa v každom svale ich tváre. Formálna stránka je dokonalá, a podtŕha ten survivalistický príbeh o zrade, pomste, a všemožných nástrahách prírody. Iñárritu je skutočný moderný filmový umelec, a DiCaprio jeden z najväčších hercov vôbec.

Spectre (2015)

Môj najväčší problém s novým Bondom tkvie v tej prepálenej stopáži. Príliš často som sa pristihol pozerať sa na hodinky s myšlienkou "toto má trvať ešte ďalšiu hodinu?". A to je veľké negatívum. Keby je aspoň dĺžka opodstatnená a väčšinu scén netvoria len hluché miesta. Bohužiaľ aj akčné scény, ktoré v Skyfalle excelovali, sú tu akosi bez nápadu, originality, alebo väčšieho drivu. Jednoducho ničím nevyčnievajú z čistého priemeru. Zápletka je (opäť, po Skyfalle) prekvapivo generická, a hlavný záporák Waltz hrá tú istú rolu asi tretí film po sebe. Na druhý deň po zliadnutí som si tak nevedel spomenúť na jedinú scénu, ktorá by mi utkvela v pamäti a o ktorej by som si mohol povedať "áno, tuto ma Spectre dostal." Bolestivý priemer.

Most špiónů (2015)

Pekný ľudský a komorný príbeh, poloha, ktorá Spielbergovi svedčí. No zároveň tak trochu nedostatočne zaujímavý či zábavný, napriek vybrúsenému vizuálu a Tomovi Hanksovi. Most špiónov je jednoducho film, ktorý som si pomerne užil pri prvej projekcii, no zároveň viem, že mi pri prípadnej druhej nevie už nič poskytnúť alebo povedať, a to aj vďaka istej predvídateľnosti deja.

Marťan (2015)

Prekvapivo dokonca o čosi lepšie než kniha (vyhodené a skrátené určité trochu nezaujímavé pasáže z predlohy) s veľkolepým feelingom dobrodružných filmov minulosti. Konečne po Americkom Gangsterovi poriadny Ridley Scott zážitok.

Jak vyrobit vraha (2015) (seriál)

10-dielny dokument napínavejší než väčšina súčasných fiktívnych seriálov. A predovšetkým absolútne neuveriteľný. Ak by sa podobné udalosti diali v nejakom seriáli, neveril by som scenáru ani minútu. Takto len sedím skoro celú dobu s otvorenými ústami.