Luther (2010) (seriál)

1. séria : Prvých pár dielov solídne prípady, nič extra sa nekoná, i keď Idris Elba si diváka omotá okolo prsta hneď po pár minútach. Posledné diely však pritvrdia, zrýchlia, a o zbesilé tempo či nekompromisné zvraty nie je núdza, a práve v tom sa Luther odlišuje od mainstreamových seriálov dneška, nebojí sa ísť za hranicu (či už seriál alebo sám hrdina) a viesť príbeh do vôd, ktorým sa väčšina seriálov pre istotu vyhýba. 85% 2. séria : Neviem, či bol najlepší nápad roztiahnuť každý prípad až do konca tretej série na dva diely, no Luther si dokázal udržať kvalitu. 85% 3. séria : Platí to isté, čo pre druhú sériu, možno len pribudlo trochu viac logických zakopnutí a v niektorých prípadoch tiež podivných dejových skratiek (a tiež stupídna Erin z druhej série sa stala ešte neznesiteľnejšou), no vyšetrovania sú zas o kus napínavejšie, čím si to pre mňa seriál dostatočne vynahradzuje. 85% 4. séria K čomu bolo dobré vydávať s dvojročnou prestávkou túto "sériu"? Hlavná krimi zápletka čistá slátanina všetkého, čo je v dnešnej dobe v podobných seriáloch atraktívne (sériový vrah-kanibal, ktorý je vždy o krok pred políciou), nelogickosti, samotný vrah nevýrazný, Lutherove dedukcie vycucané z prsta, aj odbočka s Alice o ničom...jednoducho zbytočné dva diely. 60%

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

1. séria : Sľubný začiatok, podobných seriálov o alternatívnej histórii a náckoch v Amerike príliš nepoznám, takže zaujať vie už len z popisu. Dalo sa z toho však vytrieskať oveľa viac. Príbeh je komorný, čo samo o sebe nie je mínus, no po konci série som sa dočkal viacej otázok než odpovedí, čo nie je zrovna dobre. Dúfam, že druhá séria objasní určité veci, a tiež naplní svoj potenciál, ktorý je obrovský. Zatiaľ rozpačitých 75%.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Pred návštevou kina som si pre istotu znížil očakávania, pretože hypu som si užil posledných pár mesiacov až až. Stačila však len úvodná znelka a titulky, a bol som zase späť, cítiac sa ako malé dieťa, s príjemnými zimomriavkami po celom tele. Zimomriavky, ktoré sa pravidelne vracali v priebehu filmu, tak ako sa na plátne ukazovali staré známe tváre. Nie je to len však nostalgia, vďaka ktorej som si užil nový SW (a že jej tu je požehnane), no tento film jednoducho obsahuje všetko, čo má kvalitný Star Wars film mať. Žiadne politikárčenie a toporné (a toporne zahrané) postavy z prequelov, alebo nedajboh údesné mimozemské tvory. Nie. Tento film neobsahuje žiadnu scénu, pri ktorej by som si povedal, že je nadbytočná, pridlhá, alebo out-of-place. Konieckoncov ani raz som sa počas stopáže nepozrel na hodinky, čisto z dôvodu, že som sa bavil kvalitným filmom, a predovšetkým kvalitným SW filmom, čo som nezažil od dôb starej trilógie. Toto je dôkaz bezchybnej réžie. Nová generácia hercov je fantastická a v okamihu som si všetkých nováčikov zamiloval, Kylo Ren ako záporák vie celkom prekvapiť, a jednoznačne to nie je to, čo by človek z trailerov čakal, čo je len a len dobre. BB-8 je navzdory mojim obavám skvelý prídavok a odľahčenie do série, pričom humor ako taký tentokrát (oproti prequelom) naozaj funguje, pretože vychádza predovšetkým z interakcií medzi postavami, ktoré sú dobre obsadené, napísané a zahrané. Vizuálna stránka je podľa očakávaní perfektná, aj keď našlo by sa zopár mínusov smerom k určitým efektom, zvlášť pri istých CGI postavách, ktoré pôsobili pri všetkých tých praktických efektoch ako päsť na oko. Toto je však maličkosť. Epizóda 7 určite nie je dokonalým filmom, a každý kto čaká, že ňou je, bude zákonite sklamaný. Je to však vynikajúce pokračovanie série (dalo by sa však polemizovať, že si požičiava z epizódy 4 až príliš), pri ktorom som zabudol na čas, a pri ktorom by som na konci, po 140 minútach stopáže, prial ešte aspoň polhodinku naviac. Už sa neviem dočkať, kedy si ju pozriem druhý, tretí a x-tý krát znova.

Fargo (2014) (seriál)

1. séria : Televízia je znova na vzostupe. Poslednú dobu nám servíruje jednu lahôdku za druhou, počnúc seriálovým Hannibalom, cez True Detective a potenciálne silné Penny Dreadful, končiac Fargom (a to menujem len to naj). V každom jednom z týchto seriálových skvostov hrajú filmové hviezdy, predvádzajú neuveriteľné výkony a už beztak vynikajúce scenáre pretavujú na zlato. Seriálového Farga by som radil (kvalitou) tesne za True Detective, a to už o niečom hovorí. Martin Freeman v jednej z hlavných úloh sa predstavuje sprvu ako srdečný, sympatický poisťovák s neznesiteľnou ženou, divákov si tak veľmi rýchlo podmaní a tí mu od začiatku fandia ako dobráčiskovi s patetickým životom. Všetko sa však postupne mení s príchodom démonického Malva (fantastický B.B. Thornton) a z miláčika publika sa na konci prvej série stáva ľudský odpad a úbožiak, ktorý neustále zúfalo uteká pred akoukoľvek odpovednosťou. Práca s charaktermi je jednoducho úžasná, Lorne Malvo je vyložený diabol (a najlepšia postava) a ja žasnem nad tým, ako počas 10 dielov dokázali tvorci vytvoriť tak pestrú a komplexnú paletu postáv s vlastnými zásadami, morálkou a pritom sa hlboko nezaboriť do klišé dobro vs. zlo, resp. tí dobrí vs. tí zlí. Bez diskusie plný počet, a to hovorím ako človek, ktorého pôvodný film neoslovil. 95% 2. séria : Ťažko sa dalo predpokladať, či druhá séria nadviaže na úspech a kvalitu prvej a či zopakuje neopakovateľné, alebo pôjde v stopách True Detective a zakope svoju druhú sériu do zeme. Chvalabohu, stalo sa to prvé. Nové postavy, nová zápletka, ale stále tá istá mrazivá atmosféra a absolútne dokonalá audiovizuálna stránka. Ja vlastne ani neviem, ktorá séria je lepšia, pretože obe sa od seba podstatne líšia, predovšetkým v pojatí príbehu, čo je samozrejme len a len plus. Ten príbeh a tie postavy, to je jednoducho lahôdka, ktorá v seriálovom svete, min. po skončení Breaking Bad, nemá obdoby. 100% 3. séria: Po dvoch brilantných sériách človek čaká od seriálu takéhoto formátu veľa, a bohužiaľ, tretia séria pomerne sklamala, a to či už príbehom, ktorý je nemastný neslaný, alebo postavami, teda dvoma hlavnými devízami predchádzajúcich sérií. Skutočný Fargo feeling príde až v posledných 2-3 dieloch, v zmysle že sa dej začne konečne razantne hnúť a prinesie prekvapenia, no ako celok je táto séria v tieni svojich dvoch väčších bratov. V čom však opäť Fargo exceluje aj teraz, je záporák, ktorý je znova jedinečný a fascinujúci. 75%

Jessica Jones (2015) (seriál)

1. séria : Po Daredevilovi jednoznačné sklamanie, spôsobené prevažne tým, že ten dej jednoducho nevydá na 13 epizód. Je tu tak kopa vaty a opakujúcich sa dejových schém (zvlášť typu prekábatime Kilgravea, zajmeme ho, a on potom utečie). Kilgrave je však dobrý villain, vynikajúco zahraný, aj keď miestami je trochu príliš ufňukaný na záporáka. Ten scenár by jednoducho potreboval poriadne doladiť, obsahuje totiž mimo tej vaty aj hordu nelogickostí. Druhá séria ma teda moc už neláka. 70%

Ant-Man (2015)

Akcia parádna a kreatívna, no všetko okolo povrchné a otrepané, na čo som si ale u moderných komiksoviek už zvykol. Chcelo by to už konečne ten formát niečím oživiť, ale dokým budú ľudia platiť za podobné braky, tak sa asi len tak nedočkám..

Armáda temnot (1992)

Najhorší diel zo série, no ono to v podstate už ani nie je Evil Dead. Celkom dobrá zábava (až na niektoré vyložene infantílné vtípky) až do záverečného aktu, samotného boja s armádou temnôt, ktorý mimo pár svetlých výnimiek už nevie zaujať.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

1. séria : Spočiatku veľké nadšenie zo štýlovosti, hercov, dobovej atmosféry a príbehu, no to v neskorších dieloch postupne opadáva a po záverečnom šiestom dieli prvej série musím seriálu vytknúť predvídateľnosť deja a istú vykonštruovanosť určitých častí zápletky, spolu s mierne antiklimatickým finále. Samotná posledná scéna série však vie prekvapiť (aj keď znova, mierne vykonštruovane, ako dosť veľa vecí v tomto seriále, na efekt) a navnadiť na druhú sériu. Peaky Blinders sú nepopierateľne kvalitným seriálom, ktorý však musí zlepšiť scenár, aby ma vedel naplno zaujať. 80%

Jurský svět (2015)

Dokonalý letný blockbuster, skvelá pocta originálu, a hlavne kvalitná zábava od prvej minúty do tej poslednej.

Bojovník (2015)

Fuqua ako režisér mi vie skoro vždy sprostredkovať zábavný film, možno nie vždy hlboký alebo originálny, ale odvedie poctivé remeslo a jednoducho vie, ako diváka zaujať. V spojení s jedným z mojich najobľúbenejších hercov súčasnosti výsledok snáď ani nemôže byť zlý. Totižto, ten scenár je fakt stá adaptácia na tú istú tému a neprináša na stôl nič vlastné, no Gyllenhaal vie vyvolať v človeku emócie a Fuqua, ako som spomínal, drží Bojovníka pevne vo svojich rukách. Inak by som taký štedrý s hodnotením nebol.