Dobrý voják Švejk (1931)

Je obrovská škoda, že se tento biják zachoval jen tak v krátkém formátu. Kdo byste měl zájem jej vidět, je potřeba si pořídit DVD Dobrý voják Švejk s Karlem Nollem a jako bonus, je tam právě slabá hodinka tohoto výtvoru. Bohužel s popisem v ději při vypadlém obrazu a natrhaným obrazem v některých pasážích. Nic méně  scény s Hugo Haasem jako Katzem a Marvanem se zachovali + zároveň i trampoty s nadporučíkem Lukášem jsou také vesměs zachovalé. Hudební složka je výborná, skvělé songy. Za mě jako fanouška Švejka vřele doporučuji. Hlavně nesrovnávat s Hrušínským, je třeba bráti, že toto je podstatně starší a náhled na Švejka, je přeci jen v té době o poznání jednodušší.

Poslední výstřel (2021)

Po sledování první hodiny jsem byl až překvapen tím, že by se Liam účastnil po dlouhé době akčního filmu roku. Bohužel, jak film skvěle začal, tak postupně ubíral na kvalitách. Ačkoliv bylo od začátku jasné, jak bude vypadat finální scéna. Trošku těžkopádně se k ní tvůrci dohrabali a zbytečně moc stáhli botu z plynu. Filmu by neuškodilo trošku více násilí a na to jaký padouch se celý film snaží onen mexikánec být je finále pro něj až moc lichotivé. Troška nelogičností a zvláštní určování časové osy se tu také najde. Nic méně určitě na tuto road movie ještě někdy juknu, ale nemůžu si pomoct, druhá půlka bijáku zkrátka a dobře utvrdila umístění, kam Liam vlastně v posledních filmech patří. To jest velice solidně natočené akční béčko. Potěšila účast Katky Winnickové i když vlastně úplně zbytečná figura, dobře se na ní kouká. A ještě drobnost : Do příštího bijáku prosím tvůrce vrátit Liamovi mobilní telefon, z té pevné linky mu to moc nejde, zní tak nějak až moc vyměkle.

The Fanatic (2019)

Film má docela našlápnuto na zajímavou podívanou, až do doby, než se setkají dva ústřední aktéři podruhé. Tam lze prakticky zjistit, že jsou vlastně oba svým způsobem dost švihlý, a že se tím budou příští minuty i držet. Pak totiž začne biják bojovat s nelogičnostmi a prvoplánovými vymyšlenostmi, co by tak šlo ještě udělat a jak šíleněji ještě z Travolty udělat většího troubu, než je a naopak z místní hvězdičky a vlastně i oběti většího rapla. Herecky John je celkem dobrý, v českém znění Petr Rychlý, také není špatný po chvilce zvyku. Nic méně jako celek je to spíš propad. Chtělo by to na v celku dobrý námět jiného režiséra a vlastně úplně jiné pojetí.

Universum Brdečka (2017)

Tak tenhle dokument se vůbec nepovedl. Nudné, nezáživné, utlachané a vůbec celé takové laciné. Velice špatně se na tento výtvor hledí Ve srovnání s úplně běžnými dokumenty o různých osobnostech napříč všemi TV, je tento silný podprůměr. Bohužel osobnost, jakou je J.Brdečka by si zasloužila dle mého názoru podstatně lepší zpracování, co do obsahu, učinkujících a čteného komentáře. Dokument jsem chtěl původně navštívit v kině, nestihl jsem, a jsem za to rád. Raději si za ušetřené peníze koupím DVD s Tajemstvím hradu v Karpatech, abych tomuto mistrovi vysekl poklonu, jak se patří.

Vánoční kronika (2018)

Kurt Russell představuje bez pochyby za mě jednu z nejlegračnějších a nejsympatičtějších vánočních postav filmových dějin. Scény s ním jsou výborné. Biják balancuje na příšerné hraně amerického patosu. Děti vzpomínající na umřelého tatínka, spousty objetí, spousta lásky, spousta vánočních poselství a dojáčků. Ale musím přiznat, že to nakonec docela ustojí všechnu tu přeslazenost. Jediné co je fakt přes čáru je dle mého názoru hudební vězeňské vystoupení. To už bylo opravdu za hranou, ale na druhou stranu blues mám rád a píseň byla skvělá. Je vidět, že ve filmu jsou peníze a relativně originální zpracování běžného nápadu. Rozhodně si biják ještě někdy v budoucnu pustím. Jeden opravdu z mála lepších vánočních příběhů za poslední roky, který mě svým způsobem tak trošku i katapultoval do 80-90 let.

Den opričníka (2016) (divadelní záznam)

Tak toto je tedy něco. Od Vladimíra Sorokina mám dvě přečtené knihy (Vánici a Telurii), ale tak nějak jsem si říkal, že Opričníka číst nebudu, ale počkám si, až se dostanu k tomuto představení. V tuto chvíli se přiznám, že jsem toto představení sledoval doma z gauče než přímo v divadle a asi mi i bylo v této pozici psychicky lépe. Karel není jen Dobrý, Karel je naprosto fantastický. Jeho rozervanost a odevzdání v tomto zajímavém scénickém prostředí je úchvatná. Jestli každé představení zahrál tak bravurně jako v tomto TV přenosu, vůbec bych se nedivil, kdyby po každém večeru si dal sezení s psychoterapeutem, aby se dostal zpět do přijatelného stavu. Text je opravdu velice náročný a ne pro každého. Člověk se v té ruské vizi fantaziích, představách , vizionářství a absurdních motivů lehce ztratí, v knize se lze vrátit, ale zde to zkrátka nejde. Na druhou stranu co nelze chytit v textu, dokreslí pohled na hlavní figuru. Rozhodně stojí minimálně za jedno shlédnutí.

SpongeBob ve filmu: Houba na útěku (2020)

Jsem velký fanda Spongeboba. U nás doma s dětma ho sledujeme a bavíme se u něj už od jejich útlých let . Ale tenhle výtvor s klasickým seriálem a myšlenkou, má pramálo společného. Jde o jeden z mnoha tuctových bijáků s touto animací. Jsou tam, pravda vtipné scénky, ale ruku na srdce, který animák toto nemá. Nemůžu si pomoct, sle přeslazená americká romantika s muzikálovými zpěvy se prostě ke žluté krabici moc nehodí. Myslím, že takhle by to přes pana Hillenburga nikdy neprošlo. Škoda asi jsem se příliš přetěšil. Tak raději zase zpět k seriálu.

Černá díra (2011) (divadelní záznam)

Pořádný galimatyáš je nastolen v této hře. Docela se divím, že se v tom herci sami zorientovali. V celku dobrá sci-fi hra, určitě ne pro každého, je pravda že to dle mého názoru není jeden z nejlepších kusů Dejvického, ale i tak se slušně u toho člověk pobaví. Zlatá střední cesta.

Teroristka (2019)

Když se divák rozhodne pro tento biják, musí počítat s popřením všeho, co čeští tvúrci do dnes kdy vymysleli. Jelikož jde o bláznivou taškařici na vážné téma s prvkem černého humoru. Myslím, že se zadařilo. Paní Janžurová je skvělá a Hoffmann jako protihráč je pro tuto roli přímo stvořený. Zejména když je namířena hlaveň na padoucha, válel jsem se při dialogu v slzách. Zbytek ansámblu na pohodu i když někteří, viz Tatiana zbytečně přehrávají + na můj vkus možná trošku odbytý konec při takové nastavené jízdě. Ale jinak moc příjemný zážitek.

Trhlina (2019)

3 hvězdice, ale hodně s těží. Knihu jsem četl, chvilku před shlédnutím. Měl jsem tedy možnost srovnávat. A musím říct, že z hlediska celkového vyznění a sdělení autora příběhu světu, mi přijde film oproti předloze hodně odbytý. Spousty naťuklých nedořešených věcí, informace k celému příběhu hozené letem světem, naopak spousty zásadních knižních scén zatajeno. Skvělá je hudební složka.