Walk the Line (2005)

Film, který vystihuje mládí a vzestup slávy Johnnyho Cashe. Vzhledem k tomu, že patřím k velkým fandům tohoto zpěváka, jeho života i country hudby jako takové. Mohu potvrdit, že tento film, je skutečně autobiografií zpěvákových začátků, kdy bouření provázené skandály a návykové látky byly nedílnou součástí života tehdejších umělců. Je pravdou, že se mohli tvůrci zaměřit více i na jeho velkou rivalitu s tehdejší také začínající hvězdou Elvisem Presleym, a v neposlední řadě alespoň naťuknutím jeho pozdějším až fanatismu v křesťanskou víru, která ho provázela až do smrti. Na druhou stranu je zde větší prostor pro jeho osobní život, problémy s otcem a zejména na posedlost po ženě jeho života June Carter. Skvěle odvedené výkony obou hlavních představitelů po herecké i pěvecké stránce.

Nezastavitelný (2010)

To byla jednou jedna mašinka, a ta místo kouřícího komínka, nekontrolovaně vezla jako náklad spousty nebezpečné chemie na jedno malé americké městečko. A pak byli dva strojníci, kteří to v rodinném životě neměli vůbec lehké, a samozřejmě se dvakrát mezi sebou nemuseli. Přes to museli dát nakonec hlavy dohromady a s tím vlakem si zahrát na honěnou. Celkem zdařilý filmek, kde po dlouhé době, jako zločinec nepůsobí člověk, nýbrž selhání lidského faktoru, tím pádem i ta reálie je na místě. Na druhou stranu ještě, že Amerika má Denzela, kterého všichni sledují, povzbuzují a nakonec i jásají, jak je boží. Ach jo za toto filmové mučení amerikanismu bych občas sekal režisérům prsty. 3,5 hvězdy

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Tento filmový skvost se bez pochyby zařadil mezi top světové filmy v žánru komedie, roadmovie, hudební. Ustřední trojice na útěku z vězení ve státě Mississipy, za hledáním uloženého pokladu a sebepoznáním, naráží na své strastiplné cestě nejen na přísné policejní hochy, kteří jsou jim neustále v patách, ale také různé, prostodivné postavičky a rituály, které tento příběh utváří k dokonalosti. Zapojení a dokreslení bluegrassových kytar a zpěvů do příběhu, v čele se skvělou interpretkou Allison Krauss dělá z tohoto příběhu nejen skvělou podívanou, ale také opravdový hudební zážitek. Díky pánům Coenům za jejich filmografii. Jen tak dále.

Pouta (2009)

Ačkoli původní trailer vypadal jako akčně laděný příběh, vše je jinak. Dramatický spíše psychologický snímek o psychicky labilním estébákovi (Antonín), který vnitřně bojuje se svou vlastní nudou, kterou se snaží zahnat upnutím na jednu osobu a snaží se za každou cenu o ní bojovat všemi možnými v jeho pravomoci dostupnými prostředky. Velmi dobře natočenému příběhu dominuje jednoznačně hlavní představitel Malý, který by si opravdu filmové ocenění zasloužil. Snad jen ta stopáž by mohla být o maličko kratší.

I ve smrti sami (2004) (TV film)

Excelentní herecké výkony (Švehlík, Hlaváčová, Dvořák, Donutil, Táborský atd.), výprava, kamera, scénář a celková režie tento film řadí mezi špičku televizní výroby. Dokazují to, o čem jsem již psal vícekrát u české inscenace. Kino a po té DVD by to chtělo a ne zahrabání kamsi do televizních archivů.

Škola princů (2010) (TV film)

Tak tento paskvil snad nelze nazvat ani pohádkou, do moderní daleko do klasické v nedohlednu. Jedna hvězda za celkem slušný výkon pánů Lábuse, Navrátila a Čtvrtníčka, bohužel strašně málo prostoru pro ně, za to dost prostoru pro neskutečně trapné dialogy a výkony zbytků herců.

Ikona (2005) (TV film)

Do Ruska, běžte se podívat, mají tam jednoho zloducha prezidenta, britského nesmrtelného akčního hrdinu, správnou agentku a jeden smrtelný virus. Celé se to tváří, jako by si půjčili nápad z jedné série 24, ovšem provedení a dialogy to je třída podstatně jiná. Tři hodiny tohoto snímku je opravdu velký nápor na racionální myšlení. Takovou show jsem nečekal ani z produkce Hallmarku. Apropo ta jedna hvězda za dobrých 20 záběrů na jednu restauraci McDonalda + její přilehlé okolí, jelikož jsem při tom dostal hlad. Dle tohoto filmu je Moskva fakt velkoměsto.

Dexter (2006) (seriál)

Jeden z nejlepších seriálů poslední doby, Michael C.Hall - jeho vnitřní myšlenky a činy jsou dokonalou souhrou pro základ k takovému malému veledílku. Ač každý seriál, který je roznesen do několika serií, postupem času ztrácí nápady a originálnost, u Dextera je to přesně naopak. Začíná první sérií poměrně klidně, nikam nespěchá, a postupem se z celého děje vytváří detektivka, která každým dílem získává větší napětí a zápletku. Pak ale přichází dvojka a to, co se děje v ní, už diváka od prvního momentu nepustí. Zdá se, že laťka už je nahoře a bude klesat. No jo, jenže přichází trojka, pravda s pomalejším rozjezdem, zato s naprosto perfektním zakončením. Ve čtvrté sérii pro změnu září John Lithgow. Jako sériový vrah je brilantní. Pátá série už trošku kolísá, nakonec zachráněna druhou půlí v čele s pošahanou Julií Stiles. Šestá série se zabývá náboženstvím a nápadem se může vyrovnat i takové klasice, jako je Fincherova Sedmička. Sedmá, je spíše těžkým dramatem, než akcí, jako takovou. Osmou sérií je Dexter definitivně ukončen sic, dle mého názoru až moc americky, ale přes to s noblesou svojí vlastní. . Tvůrci si evidentně vychutnávali 12ti dílné příběhy a stavěli Dexterovi v každé sérii tak silné a inteligentní protivníky, že si i je nešlo neoblíbit. Ačkoli nejsem zastáncem drsných vulgarismů v kinematografii, jako takové, k tomuto seroši jednoznačně patřily a výrazně jej obohacovaly.

A-Team: Poslední mise (2010)

Celkem vkusně natočený remake. Hláška střídá hlášku, výbuchy výbuchy a akce bez jakýchkoliv hranic a smyslu prakticky nepřetržité.

Wall Street (1987)

Filmové zpracování Olivera Stonea o tom, kterak chamtivost a moc je nade vše. Neztrácí na své síle ani v 21 století. Výtečné výkony pánů Douglase a Sheena