Psychoville (2009) (seriál)

Tak u tohoto projektu tvůrci sáhli k ne moc typickému konceptu, a ono to dost funguje. Vyložená ulítlost s velmi suchým humorem a tajemným pozadím. Jde tak trošku o násilnější Little Britain v hororovém hávu. 30 minutové epizodky, které postupně rozplétají celý příběh, jsou nabité dost bizarními postavičkami s dosti nekonvenčními způsoby. Doporučuji tento seriál nesledovat v kuse, dávat po malých dávkách, jelikož by mohlo dojít ke zkratu v racionálním myšlení. Rozhodně tento výtvor není pro každého. Za mě osobně 4 hvězdičky za zbytečně opakující se vtípky. Jinak spokojenost. Angláni zkrátka vědí na kterou strunu diváka zabrnkat.

Whitechapel (2009) (seriál)

Whitechapel, londýnská čtvrť aneb případy policejního týmu kopírující zločiny minulosti. První série 3 dílná si hraje s odkazy na Jacka Rozparovače - velmi působivé a tajemné. 2 série také 3 dílná o něco horší, spíše akčnějšího ražení s odkazem na gangstery. 3. série opět nabírá na kvalitách, tentokráte jsou jednotlivé případy rozděleny do třech dvoudílných epizod, ze kterých sálá neuvěřitelné napětí až mrazení. 4. série, a zároveň kvůli nízké sledovanosti definitivně poslední, jede stejný koncept, jako předchozí třetí, ovšem řekl bych, že některé epizody už by mohly z fleku prorazit mezi fanoušky realistického hororu - opravdu děsivé případy. Velice příjemné osvěžení a zpestření kriminalistického novodobého žánru. Jones je skvělý, trošku Monkovsky ulítlý, jeho kolega Davis se mi dostal pod kůži již v Sherlockovi, toho chlapa zkrátka žeru. Každopádně srovnáme-li Sherlocka s tímto výtvorem, je parta Whitechapelu přeci jen o poznání natvrdlejší, a namachrovanější. Ovšem v celkovém zpracování, navození správné tajuplné atmosféry, včetně vyřešení, si se slavným myslitelem mohou podat ruce.

Pevné pouto (2009)

Peter Jackson je určitě skvělý vizionář. Svět mezi nebem a zemí je zachycen úžasně - obrázky a kamera jsou neopakovatelné. Bohužel na můj vkus je to prakticky vše, co tento film nabídl. Bezduché běhání a truchlení postav, kterým jsem zkrátka danou situaci moc nevěřil, občas rádoby vtipné hlášky umřelé dívčiny mi také moc neseděly, vrahoun mi spíše připomínal Willise z Šakala,, každopádně také žádný zázrak, nemluvě o dosti neúnosné délce filmu. Jako thriller to zkrátka nefunguje, drama prachobyčejné a fantasy ucházející. Zkrátka má představa, po bezmála dvou letech od vydání placky a neustálého odkládání na pozdější dobu, naplněna nebyla.

Anonym (2011)

Zklamání. Po stránce vizuální, určitě zážitek, kostýmy přiblížení své doby je vskutku pěkné, ale ten příběh. Nevím, asi budu vypadat dosti jednoduše, ale nemůžu si pomoci trvalo mi skoro 45 minut, než jsem se zorientoval v ději. Naprosto divné hopsání mezi různými desetiletími bez upozornění bylo dosti únavné. Jinak herecké výkony solidní, hudba vpasována citlivě, ale nemůžu se ubránit srovnáním s Formanovým Amadeem - chybí tomu všemu taková dobová, až tajuplná šťáva, kterou jsem se navnadil z původních trailerů, Zkrátka a dobře, čekal jsem více.

Templář (2011)

Ač se jedná spíše o TV zpracování, musím říct, že jsem velmi mile překvapen. Historická fakta zde asi moc nefungují, ale přesto je film vkusně natočen. Pravda, boje jsou dost rasovní, a bojové záběry s digitální krví chvílemi divoké. Ale i přes to, mě herecké výkony bavily. Giamatti je záporák jak se patří, a hrstka bojovníků také dobře vybrána. Zkrátka jedná se o tak trošku sedm statečných své doby. Mimochodem vynikající soundtrack.

Bůh masakru (2011)

Vynikající herecký výkon, od všech zúčastněných. Vážnost situace a občasný vtip z tohoto dílka dělají poutavou a velmi záživnou konverzační přestřelku odehrávající se ve dvou místnostech.

Devítiocasá kočka (1971)

Prostřední část zvířecí trilogie. Opět se ukazuje, že Argento společně s Morriconem si dosti seděli. Každopádně asi nejslabší počin z trojce, ale i přes to napínavý, chvílemi až mrazivý.

Muži v naději (2011)

Tak nevím, co tím chtějí dnešní filmaři docílit, ale mám takový pocit, že se jim v hlavě honí asi toto: ,,Uděláme komedii, obsadíme ji dobrými herci, ale pozor, nesmíme dopadnout jako Troška a cpát for za forem, nebo nedej bože přiblížit se ke komediím z let normalizačních. Víš co, sepíšeme scénář a do toho dáme dramatickou linku, přeci ty diváky nenecháme jen se bavit, ať také občany dovedeme k jakému si zamyšlení, musíme tam navodit pocity smíšené - párkrát se pousmát, ale hlavně je nechat v reálu až do konce,,... Já se spíše ptám, kam zmizeli obdoby klasických typických komedií, které natáčel Lipský Menzel, Smoljak a jiní se skvělými scénáristy, jako je např. Svěrák. Ti si dávali zkrátka za cíl natočit komedii takovou, která diváka bude bavit od začátku až do konce. A toto já postrádám u dnešních výtvorů, tento bohužel není výjimkou - ať jsou role sebelepší, herci zajímavý, scénář dobrý. Jdu na humor, tak se zkrátka chci bavit a nechci romantit, koukat se na rozvraty, nevěry ve vážném duchu a oplakávat smutné scény. A tím se vracím k tomuto filmu v záhlaví by se mělo objevit tragikomedie/drama.

Jeden musí z kola ven (2011)

Jedná se o špionážní film se sklony spíše k umění, než klasickému dramatu. Každopádně, co se týče hereckého obsazení a výkonů, zde není co vytknout, je radost celý ansámbl sledovat a vytvářet si tak obrázek o tom, jak to chodívalo v Anglii 70 let u tajných služeb. Film je postaven zejména na dialozích, při sledování doporučuji úplné soustředění, jelikož zde sejít z dějové cesty je opravdu velmi snadné. Akce je zde poskrovnu, ovšem na kvalitě rozhodně neubírá. Výtečný soundtrack.

Sherlock (2010) (seriál)

Pro mě jednoznačně to nejlepší, co se kdy urodilo na poli filmovém o nejslavnějším detektivovi. Cumberbatch a Freeman mají neskutečné charisma, případy zpracovány na jedničku, skvělé lokace, vydařená hudba, promyšlení do posledního detailu. Rozhodně by příběhům slušelo i kino. Ve skrytu duše doufám, že na pány neskočí manýry hvězd, po návratu ze Středozemě a budou se i nadále zaobírat tímto projektem, jelikož by to byla po čertech veliká škoda tak slibnou záležitost utnout třaba již po 9 dílech. Rok 2014 a třetí série, malinko jsem zklamán, jelikož více, než na případy se tvůrci zaměřili spíše na osobní životy a komiku hlavních protagonistů. Každopádně laťka stále zatraceně vysoko. Držím palce do budoucna a v roce 2015 se opět těším na další případy.