• Pohádka

Poslední kouzlo (2006) (TV film) odpad!

Hodně špatné - když už to nebaví ani děti. Takhle to dopadá když se pokus o taškařici změní v trapnost. Chtěl jsem dát alespoň jednu * za krásnou Čvančarovou, ale nedám.

Znamení ve zdi (2002)

Velká spokojenost. Tento film zcela pravdivě odhaluje fakt, že kvalitní tvůrci hororů si nepotřebují děsivost scén vyumělkovat momentovým zvýšením hlasitosti okamžiku - čímž je leknutí diváka zaručeno i když se na plátně nic zvláštního nestane. Sled scén i děj je zde neodhadnutelný a překvapuje pořád až do samotného konce. Herci jsou si svými postavami tak jisti, že nepotřebují přehrávat (ku prospěchu věci) a tím se film a výkony herců tolik vzdalují od mainstreamové škály amerických rádoby-hororových sraček. 4*.

Bitva na kopci (1987) (TV film)

Televizní příběh o dvou párech, které si společně (jedním vozem zn. Lada) vyrazí na nedělní výlet za Brno. Přestože se po celou dobu dílko tváří jako komedie je vše připraveno ke konverzačnímu duelu mezi dvěma zůčastněnými muži. Je ponechán volný prostor k vyjádření ješitnosti, neochotě kompromisu a opovrhnutí ženským elementem, když jde o vítězství. Přestože Petr Čepek je tím výraznějším a agresívnějším Oldřich Navrátil je ve své roli obranáře daleko jistější a přesvědčivější.

Koncert (1980)

Mno. Nutno v první řadě říci, že se nejedná o krimi, ale o hudební film s kriminální zápletkou. Hudební film s rockovou tematikou, to je pro rok 1980 skutečné unikum. Kvalitní kamera a režie dělá z tohoto filmu ve spektru podobných ČS filmů 70-tých a 80-tých let nadstandard. Jako hodně odvážné od tvůrců filmu byla konfrontace fanoušků s (nedotknutelnými a vždy vítězícími) příslušníky VB, při prolomení brány areálu. Tvůrcům se zde podařilo zachytit jedinečnou atmosféru koncertů v letních kinech. Ta kriminální rovina děje je zde jaksi navíc a odfláknutě gradovaná.

Starý dům uprostřed Madridu (1976)

Film jenž je přísný k sobě i k divákovi. Krásné umístnění ústřední skladby Porque Te Vas do děje. Dva dny jsem tento film rozdýchával - to se mi snad ještě nestalo ! 5* bez diskuze, bez kompromisu.

Red (2010)

Red je parodie (na akční a špionážní movies) se všemi atributy k tomu náležícími a proto je zapotřebí k této úsměvné taškařici také tak přistupovat. Parodie je žánr sám o sobě a není důvod jej také hodnotit průměrně a hůře. Zde o všem děj zadrhává a místy se se zachytne o plot úplně. Své kvality k pobavení těch, co na tuto hru s divákem přistoupí, však beze sporu má.

Čertova skála (1988) (TV film)

Skvěle herecky obsazená konverzační pohádka s excelentně pitvořícím se Miroslavem Vladykou v hlavní roli. Vzhledem k tomu (jak jsem již napsal) je to konverzační pohádka spíše pobaví rodiče a větší děti, než předškoláky. Kvalitní scénář a stopáž 30 minut z ní dělá příjemnou záležitost.

Husk (2011)

Bubácký film o partě teenagerů, který je prvoplánově určen právě této věkové kategorii. Děj, zápletku ani slasher zde nečekejte ani nehledejte. Pokud chcete vidět film s dějem a ne neustálé chození, hledání nebo halekání (..kde jsi ?!) spíše doporučuji klasiku Dark Night of the Scarecrow.

Taková normální rodinka (2008)

Jediné nad čím jsem se pousmál je to, že tento film má v popisku žánru napsáno "komedie". Ta jedna udělená hvězda je za pěknou výpravu a exteriéry.

Pekelná maturita (2003) (TV film)

Dvě hvězdy pouze za Navrátila a Cibulkovou, kteří tuhle inscenaci drží na dívatelné úrovni. Více doporučuji tuto identickou pohádku v formátu rozhlasové divadelní hry s herci divadla Y s Markem Ebenem v hlavní roli, která byla v roce 1989 nahrána v rozhlase pod názvem Z pekla štěstí.