• Historický

Čekist (1992)

Ryzí krystalické ztvárnění raného sovětského teroru 20. let, kdy Čeka (pozdější GPU a NKVD) se strojovým postupem likvidovala nepřátele revoluce. Rasstrěljať!!!

Destino (2003)

Naprosto dokonalý snímek, který mně během sedmi minut vzal do úplně jiného světa!

Pokání (1984)

Skvělý film, i když někteří ze zdejších tvrdí opak. Námět i děj se mi dost líbil, akorát škoda, že vyprávění obžalované skončilo právě ve chvíli, kdy děj začal pořádně gradovat.

Super Size Me (2004)

Tak konečně jsem viděl tento legendární dokument. Musím přiznat, že se mi z pohledu na tlusté a vesměs jednoduché Američany vystupující v tomto snímku dělalo poněkud nevolno (ti dva černí hopeři tomu nasadili korunu), stejně jako z množství dobrot, které hlavní hrdina spořádal - škoda však, že byl tento hrdina jen jeden (vícero pokusných králíků by snad přineslo pevnější výsledky) a že nezveřejnili přesné parametry před a po experimentu pro porovnání.

Tour de France aneb Peklo na kolech (2004)

Tento snímek ke stému výročí první Tour de France můžu jen doporučit. Krásné záběry, zajímavé informace, exkurzy do historie, napínavé chvilky, radosti i bolesti, endorfiny i vyčerpání, výhry i pády, pohledy do zákulisí... Myslím, že Pepe Danquart natočil opravdu plnohodnotný dokument o tomto krásném sportu.

Kalendář (1993)

Námět filmu je velice silný, zatímco forma podání je sice originální a zvláštní, ale bohužel se domnívám, že se to negativně podepsalo na schopnosti dokoukat film, což se v mém případě nepodařilo. Žel bohu ani kamera nebyla nijak úchvatná.

Ivan Hrozný (2009)

Za sebe musím říct, že se jedná o opravdu zajímavý film o sporu cara Ivana s igumenem Soloveckého monastýru Filipem Kolyčevem na pozadí opričniny. Ač fakticky nevíme, jak Ivan IV. doopravdy vypadal, já si ho přesně nějak takto představuju. Pjotr Mamonov je vynikající herec a myslím si, že mu role sedla jako ušitá, navíc v kontrastu s jeho předešlou rolí otce Anatolije ve filmu Ostrov. Možná je trochu škoda, že film ztvárňuje pozdější léta carova života, snad by nebyl na škodu alespoň zrychlený exkurz do jeho mládí a počátků vlády. A Ivan IV. rozhodně nebyl šílenec, jak tady už zaznělo, stejně jako např. Stalin. Šílenci nevládnou přes 30 let. Šílencem byl Petr III. Jak už jsem řekl, nerozumím zde přítomným názorům, že se jedná o špatné či televizní zpracování apod., opravdu se těmto uživatelům divím...

Na cestě - Na cestě po Krymu (2007) (epizoda)

Krym je naprosto báječný a neskutečně rozmanitý kout země a musím ujistit Rheda, že v září 2010, kdy jsem Krym navštívil, za návštěvu ještě opravdu stál :o) Hezký dokument i navzdory neustálým antikomunistickým a antisovětským žvástům Donutila a Bartošky a některým nepřesnostem (např. původ jména Čufut Kale).

Na cestě - Na cestě po Transylvánii (2010) (epizoda)

Sedmihradí je krásný, ale především zajímavý kraj Evropy. Doufejme, že se do budoucna budou zdejší lidé mít lépe, ale zachovají si svou jedinečnou kulturu a pohostinnost.

Cinka Panna (2008)

Tož já nevím. Jánošík už byl tehdy 20 let pod kytkama. Rokokové paruky měly naopak přijít až za 20 let. Panstvo by se s cikány určitě tak bratříčkovalo - navíc jim ještě před pár lety Leopold stavěl na hranicích šibenice a cikánským dětem nechal řezat nosy. Některé scény mi svým ztvárněním přišly asi jako vsuvka Support Lesbiens v Máji. Navíc to herecké obsazení cikánských postav bylo taky hodně mimo. Ale Anna Gurji (s krásným "arabsky" vykrouženým obličejem) byla moc pěkná a kamera sem tam taky.