• Krátkometrážní
  • Hudební

Záchrana: Na každém životě záleží (2024)

Musí to byť hrozný pocit vojsť do haly, kde sú tisíce zúbožených stvorení odsúdených na smrť, s vedomým, že mám batoh len na niekoľko z nich, ktoré môžem do neho dať a zachrániť. Zároveň je to úžasné, že aspoň tých zopár dostane slobodu a život. Ľudia, čo tieto záchrany robia, sú reálni hrdinovia, a som rád, že také známe neziskovky, akou je Zvířata nejíme, sú ich propagátormi.

Punk Rock Vegan Movie (2023)

Je super, že Moby ukázal prepojenie punku s hnutím za práva zvierat / oslobodenie zvierat a s etickým vegánstvom. Avšak pre toho, kto v týchto oblastiach má nejaký prehľad, dokument neprinesie veľa nových informácii. Nenašiel som typ na žiadnu kapelu, lebo väčšinu z prezentovaných som poznal, sú to väčšinou také tie známejšie kapely. Pozitívne vnímam detail, že Moby zašiel z punku cez hardcore až k metalu, lebo práve v metale v súčasnosti tieto tematiky začínajú mať popularitu. Naopak, kapiel, ktoré v textoch otvorene propagujú aktivity za ochranu zvierat a Zeme, alebo ktorých členovia sa sami zúčastňujú takýchto aktivít, mám dojem, že je v punku postupne čoraz menej. Vnímam, že viacerí prehumanizovaní vegáni súčasnosti odmietajú práva zvierat, hoci sú proti utrpeniu zvierat, a obhajujú si to tým, že práva = zákon a zákon = obmedzovanie ľudskej slobody (lol). Dokonca, niektoré kapely prestali hrať svoje songy o etickom vegánstve s odôvodnením, že vraj už nechcú nikomu nič kázať a že je to každého osobná voľba. Toto je čistá tragédia, a som rád, že Moby došiel s týmto dokumentom v hodine dvanástej a že aspoň niektorí punkáči vďaka nemu ostanú v starých, aktivistických koľajach, ktoré môžu kúskom pomôcť zvieratám a Zemi.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Pointa o ľudskej potrebe vládnuť iným. Keby som chcel v príbehu hľadať nejaké skryté myšlienky, tak utlačované národy by som mohol priradiť ako metaforu k našim domorodcom a vládnucu dynastiu k našej civilizácii. Film obsahuje zopár zmienok o tom, ako tá dynastia úplne spľundrovala planéty. Zjavné je to napríklad na referencii na industrializmus v podobe tej ťažobnej planéty – členka tímu (Du-na Bae) pochádza z tejto planéty, a práve ona hovorila, ako to tam dynastia zničila a že predtým tam žiadne ťažby neboli a ako tam prekvital život. Okrem tohto som v tomto filme žiadnu inú pointu / myšlienku nevidel, bral som to ako ničím výnimočný Netflixovský film na znudený večer. Druhý diel ani nebudem pozerať.

Daniel Gun: Street Beef (2022) (hudební videoklip)

V tomto songu je predstavený potetovaný hanoverský hooligan gang, ktorý očividne vôbec nemá v láske náckov, feťákov a podporuje vegánstvo. Nápisy na tričkách ako "Agnostic Front Skinhead" alebo "It's OK to Kill Humans to Save Animals", ktoré majú na sebe členovia, tiež niečo hovoria o ideológii tejto skupiny, ktorej je v hudobnej rovine na čele Daniel Gun.

Jak odpálit ropovod (2022)

Nikto nehovorí, že divestícia vyrieši všetko, ale je to veľký krok správnym smerom. Všetci chceme rýchlejšiu zmenu, ale toto sú obrovské systémy, ktoré sa menia postupne. -Presne! Tak konaj mimo systému! Musíme začať útočiť na veci, ktoré nás zabíjajú. Mali by sme podniknúť razantnejšie opatrenia. -Ako čo? -Ako skutočné sabotáže. Ničenie majetku. Po Night Moves a The East je How to Blow Up a Pipeline dokonalým pokračovaním série eko-thrillerov. Tento film bol pre mňa neočakávane napínavý, celý čas som sa bál, že sa pokazí nejaká drobnosť, ktorá by prerušila niť akčného plánu. Samozrejme nie je to nič pre hysterikov, pre ktorých sú aj ľudia z Poslední generace sediaci na zemi teroristi :D Na opačnej strane tu máme zase aj organizácie, ktoré tvrdia, že zastaviť jeden ropovod nestačí.... Bože, snáď raz bude vydaná knižná predloha v našom jazyku, určite by som si ju kúpil a prečítal s nadšením tak ako Gang obrancov Zeme.

Milk (2022)

Krátky animovaný film bez slov ukazuje realitu mliekarenského priemyslu z pohľadu zvnútra... Scenár napísal známy vegánsky aktivista Ed Winters.

Solidarity Collectives (2022) (seriál)

Rozhovory s rôznymi antiautoritármi zapojenými vo vojne na Ukrajine (2022 a 2023). Napríklad obsahuje rozhovor s členom organizácie Комітет Спротиву (Resistance Committee / theblackheadquarter). Otázky kladie anarchistické zoskupenie Колективи Солідарності (Solidarity Collectives).

White Gold: Dairy's Sinister Untold Story (2022)

Pamätáte si ešte tie fialové kravy Milky pasúce sa v alpských horách? Ak nie, tak aspoň poznáte tie dnešné ilustrácie veselých kravičiek s teliatkami na obaloch mliek a natieracích syrov. Joey Carbstrong v tomto videu prostredníctvom svojich vlastných investigatívnych video záberov z fariem ukáže, ako je to s tými "šťastnými kravami" v skutočnosti.

Climate Emergency: Feedback Loops (2021) (seriál)

5-dielny miniseriál o klimatickej kríze. Všetky diely dokopy majú 58 minút a každý ukazuje problematiku z trošku iného pohľadu. Hovorí v nich viacero vedcov, prevažne z organizácie Woodwell Climate Research Center. Na oficiálnej stránke sú na pozretie všetky diely so slovenskými titulkami (TU).

Daniel Gun: Spannhagengarten Massaka (2021) (hudební videoklip)

Toto je po hudobnej stránke jeden z najšialenejších hip-hopových songov, aké som kedy počul (ak neberiem do úvahy horrorcore interpretov). Prejavom mi trošku pripomenul ruských Искусство Души Безобразной, ale to je o inom. Po textovej stránke je to asi tiež dosť vyhrotené. Daniel Gun je antinazi vegan straight edge týpek z potetovaného hanoverského hooligan gangu, takže pravdepodobne sú moje predpoklady ohľadom posolstva songu správne.