Jak odpálit ropovod

• USA How to Blow Up a Pipeline (více)

Skupina mladých ekologických aktivistů se vydává na odvážnou misi s cílem odpálit ropovod v Texasu. Jak se blíží ke svému cíli, postupně vycházejí najevo motivy každého z nich: chránit své domovy, bránit své zásady nebo se prostě pomstít zkorumpovanému systému. Aby se jim jejich úkol podařil, nesmí se dopustit žádné chyby; pokud chtějí být vyslyšeni, budou muset udeřit hlasitě a jasně. (Cinemax)

Arsenal83 odpad!

Nie, toto nie je príbeh o Nordstream 2. Tam je to už jasné. Veď len včera BBC oznámila, ako si to asi odpálili Rusi sami a že tam mali neviditeľné lode duchov a všetko to odhalil nejaký dôchodca, čo kurva odpočúval Rusov tranzistorom. Už si len treba počkať, ako sa nájde pri potrubí Putinov pas. Tento film je ale menej komediálny, je to vyslovene trápna agitka, ktorá legitimizuje zločin a kriminálnikov. Autor predlohy Malm je marxista, klimatický aktivista a autor myšlienky, že "ničenie majetku by sa malo považovať za platnú taktiku pri dosahovaní environmentálnej spravodlivosti". Lebo on povedal, tak aj teroristov budeme uctievať, keď presadzujú ten jeho "správny" názor. Postihnutí docenti z pochybných univerzít budú diktovať, kedy je kriminálny čin ospravedlniteľný, nech aj ľudia podochnú, ako sa stalo nedávno vo Švédku, kde človek zomrel v sanitke, pretože retardi ako Malm zablokovali premávku. Taktika týchto neužitočných ľudí je na úrovni zvieracej kazajky: tu sa prilepím k ceste, tam zničím umelecké diela a keď treba, aj potrubie nechám vybuchnúť, lebo mi slnko pečie na hlavu. V extrémistickej ľavicovej agitke samozrejme v tomto filmovom príbehu nesmie chýbať aj rasovo zmiešaný lesbický pár, aby sme jasne ukázali, že stojíme na tej správnej strane. Thunbergovej generácia vandalov na kolobežke si ale v mladej generácii žiaľ nachádza stále viac prívržencov. Veď komu by sa už chcelo normálne pracovať. ()

gulista

Rôznorodá partička pre mňa neznámých tvárí (mimo Sashe Lane), ktorú ale spojí spoločná motivácia nejasnej budúcnosti na ceste za jasným cieľom odhaleným už v názve, nadhadzuje aktuálnu tému. Goldhaber tu senzačne namiešal hnev a odpor jednotlivých postáv s postupne sa odhaľujúcimi motívmi, a naliehavosť podporenú elektronickou synthwave hudobou pretavujúcu slová na činy. Názor si už urobte sami, dejovo je to však funkčné, obrazovo nápadité, v štýle moderného eko-westernu pokladajúce proti otázky, čo nás momentálne trápi a čo by nás naopak malo začať trápiť. 80% ()

whack

Nikto nehovorí, že divestícia vyrieši všetko, ale je to veľký krok správnym smerom. Všetci chceme rýchlejšiu zmenu, ale toto sú obrovské systémy, ktoré sa menia postupne. -Presne! Tak konaj mimo systému! Musíme začať útočiť na veci, ktoré nás zabíjajú. Mali by sme podniknúť razantnejšie opatrenia. -Ako čo? -Ako skutočné sabotáže. Ničenie majetku. Po Night Moves a The East je How to Blow Up a Pipeline dokonalým pokračovaním série eko-thrillerov. Tento film bol pre mňa neočakávane napínavý, celý čas som sa bál, že sa pokazí nejaká drobnosť, ktorá by prerušila niť akčného plánu. Samozrejme nie je to nič pre hysterikov, pre ktorých sú aj ľudia z Poslední generace sediaci na zemi teroristi :D Na opačnej strane tu máme zase aj organizácie, ktoré tvrdia, že zastaviť jeden ropovod nestačí.... Bože, snáď raz bude vydaná knižná predloha v našom jazyku, určite by som si ju kúpil a prečítal s nadšením tak ako Gang obrancov Zeme. ()

silentname

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorých tento koncept odrádza a nesúhlasíte s tým čo sa "How To Blow Up A Pipeline" snaží povedať, viem to plne pochopiť. Je to rozhodne kontroverzná téma a hoci sa film snaží ukázať, že diplomacia zlyhala a napriek všetkej snahe žijeme stále vo svete, kde sme ešte nepochopili, že peniaze sa jesť, môže byť spôsob, akým sa naši hrdinovia rozhodnú postaviť proti spoločnostiam vnímaný negatívne. Nemám nič proti tomu. A tiež nie som zástanca myšlienky, že niekedy treba proti násiliu použiť násilie. Pretože ako sa hovorí, oko za oko robí svet slepým. Každpádne si myslím, že v rámci podania príbehu a snahy pochopiť motiváciu jednotlivých hrdinov urobil film dobrú prácu. Dokázal som pochopiť úplne všetky postavy, dôvody ich angažovania sa a celkom som bol aj zvedavý, kam to vo výsledku dospeje a ako to dopadne. Pretože skrz všetko čo vidíme som si nebol úplne istý, ako to vlastne s našimi hrdinami dopadne. Možnosti boli rôzne a najmä sú tu postavy, ktorých konanie nám nebude úplne jednoznačne jasné. Takže miestami som mal aj na jazyku otázku, aký bude vlastne záver. Som rád aj za casting, ktorý si tento film vybral, pretože títo herci sa už ukázali v minulosti ako talentovaní ľudia. Ariela Barer je skvelá, Kristine Froseth je veľmi presvedčivá, Sasha Lane je veľmi talentovaná a mohol by som pokračovať. Dokonca sú tu momentky, kedy vie film dobre budovať drámu a funguje presne tak ako má. Ja si myslím, že z pohľadu filmu ide o dobrý projekt. A som rád, že som ho videl. Minimálne mi aj ukázal, že drastické riešenia je asi to jediné, čomu ľudia skutočne načúvajú. Pretože ak chcete, aby vaša akcia mala nejaký účinok, je potrebné aby boli následky pocítené. Hodnotenie: A- ()

tosastava odpad!

Extrémistická agitka nabádajúca k ekoterorizmu a obhajujúca protizákonné činy ekoteroristov. Podľa týchto zfanatizovaných "mysliteľov" je útok na cudzí majetok a jeho ničenie OK, lebo im to pomôže zachrániť planétu. Zrejme si to ešte málo ľudí uvedomuje, aké obludné a nevídané rozmery môže ekofanatizmus dosiahnuť. Také filmy to len zhoršujú, lebo môžu inšpirovať mnohých fanatikov k trestnej činnosti z predstavou, že za svoje činy nebudú potrestaní, lebo konajú v "prospech záchrany" planéty. Kľudne sa môže stať, že niekomu zfanatizovaný ekoidiot podpáli(alebo vyhodí do vzduchu) dom, lebo majiteľ kúri uhlím, alebo auto, lebo jazdí na naftu................... ()

• The New York Times označil film za „kultúrnu pamiatku“ pre jeho jedinečne sympatické zobrazenie ekoterorizmu. (Arsenal83)
  • Podľa režiséra Goldhabera bola časová os filmu 19 mesiacov od koncepcie po dokončenie, vrátane premiéry filmu: „Dva mesiace výskumu; štyri mesiace na scenár; tri mesiace na obsadenie, financovanie a prípravu filmu; 22 dní hlavného natáčania; šesť mesiacov úprav." (Arsenal83)